זוכי הנובל בספרות: אולגה טוקרצ׳וק מפולין ופטר הנדקה האוסטרי

הסופרת הפולנייה בת ה-57, פרסמה את ספרה הראשון בשנת 1989. הסופר והמחזאי האוסטרי בן ה-76 כתב בין היתר את "חרדתו של השוער בבעיטת ה-11" ואת "האשה האטרת"

אולגה טוקרצ׳וק בת ה-57 מפולין ופטר הנדקה בן ה-76 מאוסטריה זכו היום (חמישי) בפרס נובל לספרות - כך הכריזה האקדמיה השבדית המלכותית. השנה, הוענק הכבוד לשני סופרים, כיוון שאשתקד איש לא זכה בו בשל פרשת הטרדות מיניות. כזכור, באפריל 2018 חברים בוועדת הבחירה של הפרס התפטרו בעקבות חקירת ההטרדות המיניות של ז'אן-קלוד ארנו, הנשוי לאחת מחברות הוועדה. בעקבות זאת החליטה האקדמיה השוודית לדחות את ההכרזה על פרס נובל של שנת 2018, כך שיפורסם יחד עם הזוכה של שנת 2019.

טוקרצ׳וק היא פסיכולוגית, סופרת, אקטיביסטית פוליטית וחברת מפלגת הירוקים הפולנית. בשנה שעברה זכתה בפרס "מאן-בוקר" הבין-לאומי. ספרה הראשון התפרסם בשנת 1989, ומעבר להיותה סופרת היא גם בעלת הוצאת הספרים הפרטית "רוטה", דרכה היא מוציאה את ספריה. ספרה "יעקב" תורגם לעברית על ידי מרים בורנשטיין והופיע בהוצאת כרמל.

הנדקה הוא סופר ומחזאי שכתיבתו מהווה חלק מהגל החדש בספרות הכתובה בשפה הגרמנית באוסטריה. היא עוררה מחלוקות רבות במולדתו בשל עמדתו הביקורתית כלפי המשטרה ויחסו כלפי השואה והימין הדתי והשמרני בארצו. ספריו תורגמו ליותר מעשרים שפות וזיכו אותו בפרסים ספרותיים רבים.

לעוד כתבות בנושא:

פרס נובל בכימיה לשלושה חוקרים שפיתחו את סוללת הליתיום-יון

פרס נובל בפיזיקה יוענק לשלושה מדענים העוסקים בחקר היקום

הזוכים בפרס נובל לרפואה: שלושה מדענים שעוסקים בחקר התא

פסל של מייסד טקס פרסי הנובל
פסל של מייסד טקס פרסי הנובל | צילום: רויטרס

אתמול, כזכור, הוענק פרס נובל בכימיה לשנת 2019 לשלושה חוקרים על תרומתם בפיתוח סוללת ליתיום-יון: ג'ון ב. גודנאיף בן ה-97, אם סטנלי ויטינגהאם בן ה-78 ואקירה יושינו בן ה-71.

"הסוללות הקלות, הנטענות והחזקות האלה משמשות אותנו כיום בכל דבר – החל מבטלפונים ניידים ועד מחשבים ניידים ורכבים חשמליים. הן יכולות לאגור כמויות משמעותיות של אנרגיה מכוח סולארקי ורוח, מה שמאפשר חברה נטולת דלקים מאובנים", נכתב בהצהרה של האקדמיה.

שלשום, האקדמיה השבדית המלכותית הכריזה על שלושה זוכים בפרס נובל בפיזיקה בתחום חקר היקום: ג'יימס פיבלס על גילויים תיאורטיים בפיזיקה של מבנה היקום ומישל מאיור ודידייה קוולוז על גילוי כוכב לכת חוץ-שמשי שמקיף כוכב דמוי שמש.

ביום שני, שלושה מדענים קיבלו את ההודעה על זכייתם בפרס נובל לרפואה בשל תגליות על הדרך שבה תאים בגוף מסתגלים לזמינות או אי זמינות של חמצן. השלושה הם פרופ' וויליאם ג' קאלין, אמריקני בן 61 מאוניברסיטת הרווארד, ד"ר פיטר ג' ראטקליף בריטי בן 65 מאוניברסיטת אוקספורד, ופרופ' גרג ל' סמנזה, אמריקני בן 63.

"תגליותיהם חושפות את המנגנון של אחד מתהליכי ההסתגלות החיוניים ביותר לחיים", צוין על ידי הוועדה במכון קרולינסקה שבשוודיה. הפרס, מלבד הכבוד הגדול, יזכה את שלושת החתנים בכ-913 אלף דולרים.