הזמר ליאור ייני הלך לעולמו בגיל 84

ייני, שהיה חבר בלהקת התרנגולים בשנות ה-60, נפטר. בנו הוא שחקן הכדורגל שרן ייני. שר התרבות והספורט ומועדון הכדורגל מכבי תל אביב שלחו תנחומים למשפחה

ליאור ייני
ליאור ייני | צילום: חדשות 13

הזמר ליאור ייני, שהיה חבר בלהקת התרנגולים בשנות ה-60, הלך היום (שבת) לעולמו בגיל 84. מועדון הכדורגל מכבי תל אביב, שבו משחק בנו, שרן, הביע תנחומים למשפחה. כך גם עשה שר התרבות והספורט: "הצטערתי לשמוע על מותו של הזמר והשחקן ליאור ייני, שהיה חבר בין השאר בלהקת התרנגולים. שולח תנחומים חמים למשפחה".

יו"ר איגוד אמני ישראל, יענקל'ה מנדל, ספד לו: "קיבלתי את ההודעה בהפתעה ובכאב. יצא לי להיות איתו יחד על הבמה והוא בכריזמה אדירה היה כובש את הקהל. ליאור היה חתום על קלאסיקות אהובות בכל תחומי התרבות הישראלית מימיו בתרנגולים, דרך הסרטים וההצגות בהם השתתף ועד לשירים הנהדרים ששר בסגנונו הייחודי. דווקא בתקופה שבה התרבות נמצאת בימיה הקשים ביותר, ראוי שנזכור את הגדולה והחשיבות של היצירה הישראלית המקורית, שייני היה מעמודי התווך שלה. ייני היה חבר אהוב באמ"י, אדם צנוע ועדין והוא ייחסר לכולנו. ננצור אותו ואת שיריו בליבנו תמיד. תנחומינו למשפחה".

ייני היה נשוי לבמאית נעמי פולני ולזוג נולדו בן ובת, השחקן והזמר יותם ייני שהופיע עמו בהרכב האיחוד של התרנגולים ואיה אחות במקצועה. שניהם חזרו בתשובה בהתבגרותם]. יותם ייני היה חבר בלהקת "התרנגולים 2000", שחידשה את שירי התרנגולים והופיע לצד אביו בהצגות בתיאטרון חיפה. ייני ופולני התגרשו ב-1970.

מאוחר יותר בת זוגו הייתה אביבה אורשלום ובעקבותיה נסע לצרפת. הקשר ביניהם הסתיים באמצע שנות ה-80. אחרי חזרתו ארצה הכיר ייני את אחייניתה של פולני, רותי, שהפכה לבת זוגו לחיים, לשניים נולד בן, הכדורגלן שרן ייני.

ליאור ייני
ליאור ייני | צילום: חדשות 13

ייני היה מהזמרים והשחקנים הבולטים בישראל בשנות ה-60 וה-70 המוקדמות. בשנת 1961 השתתף ייני בהצגה "כנרת כנרת" של תיאטרון הקאמרי. ב-1963 הצטרף לתוכנית השנייה של להקת התרנגולים בניהולה ובהדרכתה של נעמי פולני. הלהקה התפרקה אחרי שתי תוכניות, וב-1966 הקימה פולני עם חלק מיוצאי התרנגולים את להקת "החמציצים" שבה היו חברים ייני, עליזה רוזן, דבורה דותן וצביקה גרטל.

ב-1967 הקליט ייני תקליטון עם השיר הקצר "שיר הכרם" שכתב יעקב שבתאי והלחין סשה ארגוב לסרט "הוא הלך בשדות". באותה שנה השתתף ייני בסרט הקולנוע "סיירים" של מיכה שגריר, לצידם של אילי גורליצקי וזאב רווח. ב-1968 גילם את התפקיד הראשי במחזמר המצליח "איי לייק מייק" בתיאטרון גיורא גודיק, בו שר במבטא אמריקני את "מה צריך בסך הכול בן אדם" ואת "שיר הטרמפ". ב-1969 כיכב ב"הלוך הלכה החבריא", מופע של שירי מחאה רוסיים שתרגם מרוסית יעקב שבתאי.

ב-1969 הוציא ייני תקליטון עם השיר "היא יושבה לחלון" של ביאליק ללחן של דרורה חבקין. ב-1970 יצא האלבום הראשון שלו "תודה רבה", שכלל נוסף לשיר הנושא שירים כמו "את חכי לי ואחזור", "שיר הפרטיזנים", "ביום קיץ" והשיר במקצב הבוסה נובה "בואי לאילת".