עידן עמדי בכנסת: "לא נסכים יותר לקבל פירורים" • צפו

במהלך דיון שהתקיים בכנסת בסוגיית דמי אבטלה לפרילנסרים, תקף הזמר את המדיניות הכלכלית של המדינה כלפי אמנים ועובדי הבמה: "אנחנו מובטלים כבר חצי שנה - דורשים לקבל תשלום רטרואקטיבית"

זמן צפייה: 00:42

הזמר והיוצר עידן עמדי תקף היום (רביעי) את התנהלות המדינה ביחס לעצמאים ולעובדי תעשיית התרבות בפרט: "העצמאים זכאים לאבטלה כמו כולם, דורשים לקבל רטרו ממארס כשהממשלה הפסיקה לנו את העבודה - לא נסכים יותר לקבל פירורים". את הדברים אמר עמדי במהלך דיון בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות בכנסת.

עמדי התלונן על כך על חוסר השיוויון בזכויות מול עובדים אחרים במשק, לדבריו. "אנחנו משלמים ביטוח לאומי כל השנה ואומרים לנו שזה לא עבור זה. את העובדים לא מעניין איך זה יקרה ומה יהיה כתוב על הכסף כל עוד הוא נכנס".

כתבות נוספות בחדשות 13 >>

בין שמיים וארץ: פעוט נלכד בין סורגים בקומה 5 – וחולץ • תיעוד

מכת מדינה: חשד להתעללות נוספת בפעוטון בחיפה

רשמית: ג'ו ביידן נבחר למועמד הדמוקרטי במרוץ לנשיאות ארה"ב

עידן עמדי בכנסת
עידן עמדי בכנסת | צילום: ערוץ הכנסת

הזמר אף מתח ביקורת מרומזת על מאבק אנשי הבמה: "אולי אנחנו לא מספיק אגרסיביים, אם היינו עושים מרד מסים ומפסיקים לשלם ביטוח לאומי זה היה קורה". עמדי הצהיר בנוסף כי מעתה הוא אינו מוכן יותר להסתפק במעט שאנשים במקצוע שלו מקבלים:

הדיון שבו השתתף עמדי התכנס לאור המשבר בעולם התרבות שספג מכה אנושה מפרוץ מגפת הקורונה. מרבית עובדי התעשייה איבדו את עבודתם בחצי השנה האחרונה ומתחו ביקורת על המענה של המדינה והפיצויים הנמוכים שניתנו להם. בדיון דנו החברים בוועדה בהצעת צו הביטוח הלאומי שתסווג אנשי מקצוע בתחום הטכני והאמנותי המועסקים כפרילנסרים בהפקות טלוויזיה, קולנוע והופעות כעובדים ביחס לחוק הביטוח הלאומי. סיווג זה יעניק להם זכויות כגון דמי אבטלה וזכאות לפי פרק פשיטת רגל.

במהלך הדיון התייחס שר הרווחה איציק שמולי לסוגיות שעלו, ואמר כי "עובדי תעשייה התרבות שווים בחובות ומופלים לרעה בזכויות והרבה מהם נותרו עכשיו ממש חסרי כל. התיקון שאנחנו מביאים היום הוא תיקון היסטורי שיעביר את האנשים האלה מאחורי הקלעים לקדמת הבמה".

מאיר שפיגלר, מנכ"ל הביטוח הלאומי, העניק רוח גבית לדבריו של שמולי: "האמנים זכאים לקבל דמי אבטלה ולא יעלה על הדעת שהחוליות שמאפשרות להן לעלות על הבמה יהיו מוסטות הצידה ולא יקבלו. מדובר באנשים שעובדים לפעמים כל הלילה תמורת שכר לא מאוד גבוה, לפני ואחרי הופעות ומגיע להם לקבל זכויות.