בשל הפסקת מימון "דוקאביב": מוסף ספרות ויתר על מענק מפעל הפיס

ברקע הסערה סביב עצירת מימון הפרס הזוכה בפסטיבל - לאור מחאת ארגוני ימין, הודיע "המוסך" כי הוא מסרב לקבל תמיכה מגוף ציבורי ש"מפעיל צנזורה פוליטית". "לא ניתן יד לחבלה בחופש הביטוי"

זמן צפייה: 01:46
מוסף הספרות "המוסך", הודיע היום (חמישי) כי הוא מוותר על מענק מפעל הפיס שקיבל השנה, במחאה על ההתנהלות סביב פסטיבל "דוקאביב". בפוסט שפורסם בפייסבוק נכתב כי המוסף "מסרב לקבל תמיכה מגוף ציבורי שמפעיל צנזורה פוליטית על נושאים ועל תכנים - לא נשלים עם ההתפשטות המסוכנת של ההסתה וההשתקה ולא ניתן יד לחבלה בדמוקרטיה ובחופש הביטוי". זאת, בעקבות הודעת מפעל הפיס על הפסקת מימון הפרס הזוכה בפסטיבל ולאחר מחאת ארגוני ימין ומשפחות שכולות נגד מימון הסרט שזכה בפרס. בשבוע שעבר, דירקטוריון מפעל הפיס עורר סערה כאשר הודיע, כאמור, כי יפסיק לממן את הפרס הזוכה בפסטיבל "דוקאביב", ויבחן היתכנות משפטית לביטול מימון הזכייה הנוכחית של הסרט "לאה צמל, עורכת דין", העוסק בפרקליטה המייצגת אסירים ביטחוניים. לכתבות נוספות בחדשות 13:  לאחר המחאה הפוליטית: מפעל הפיס יפסיק לממן את פרס "דוקאביב" סקר: ירידה של 40% בתמיכת הציבור במחאת יוצאי אתיופיה הקצין היורה למקורביו: "חושש שיהפכו אותי לקורבן של המחאה"
מפעל הפיס
מפעל הפיס | צילום: חדשות 13
לאחר ההודעה, מ"דוקאביב" נמסר: "מתוך הערכה והכרה בחשיבות הרבה שיש למפעל הפיס בתמיכה ביוצרים ובתרבות הישראלית, אנו מבקשים מדירקטוריון מפעל הפיס לחזור בו מהחלטתו. ביטול מתן הפרס פירושו פגיעה ישירה ביוצרים ופגיעה ישירה בחופש הביטוי". פורום "בוחרים בחיים" של המשפחות השכולות התייחס להחלטת מפעל הפיס: "חבל שהנהלת הארגון לא השכילה למנוע מלכתחילה את הענקת הפרס ליוצרים שמציגים את דמותה של מי אשר מגנה יום יום ושעה ושעה על הרעים שבאויבי ישראל. ביטול של אלפי מינויי פיס הוביל ככל הנראה להחלטה. זהו ניצחון השפיות וניצחון ההגיון הבריא". האגודה לזכויות האזרח פנתה למפעל הפיס בעקבות ההחלטה, וכתבה כי "מפעל הפיס הוא גוף בעל תפקיד ציבורי ואחריות ציבורית. אף הוא מחויב להגן על הזכות החוקתית לחופש הביטוי האמנותי ולא לקבל החלטות שפוגעות בו. לא ברור איך חברי מועצת הפיס לתרבות ולאמנות – בהם אמנים, יוצרות, אקדמאיות ואנשי תרבות – יוכלו להמשיך לכהן במועצה לאור ההחלטה הפסולה שהתקבלה".
לוגו מפעל הפיס
לוגו מפעל הפיס | צילום: חדשות 13
מפעל הפיס הוא אחד המממנים הגדולים בישראל של הפקות תרבות ואמנות, המחלק את התקציבים על פי תבחינים כלכליים וחברתיים. בעבר דרש משרד האוצר לקבל לידיו את  ה"קופה הקטנה" של מפעל הפיס כדי לחלקה בעצמו, על פי החלטות הממשלה, אך בפיס התנגדו והמשיכו לשמור על אוטונומיה בהקצאת הכסף. באופן זה נוצר מצב שבו הפיס לא רק מנהל את ההימורים, אלא מחליט גם לאילו מטרות ציבוריות ראוי להפנות לפחות חלק מההכנסות שמתקבלות, וכך נוצר הפתח שמאפשר את השיקולים הפוליטיים. המועצה לתרבות ואמנות, שמורכבת מאנשי תרבות ופועלת בתוך מפעל הפיס, היא שהקצתה את המימון לפרס המקורי. נקבע שהפיס יעניק את הפרס הכספי על פי החלטת חבר השופטים של הפסטיבל, ללא תלות בשאלה מי הסרט שיזכה בו. ההחלטה לבטל את המימון נעשתה בדיעבד, לאחר שהתברר מהו הסרט הזוכה, על ידי דירקטוריון מפעל הפיס - שאינו גוף מקצועי אלא פוליטי, ומורכב מראשי רשויות מקומיות.