הצגות חוץ וצמצום שעות נוספות: תוכנית ההבראה של "הבימה"

נאמני התיאטרון הלאומי הגישו לביהמ"ש דוח מפורט, לפיו החזר חלקי של חובות התיאטרון בסך 100 מיליון שקל יושב לנושים במשך עשור. "לא מדובר בעסק. צריך לשפץ ולהחליף את הציוד המיושן והמוזנח"

זמן צפייה: 00:40

תוכנית הבראת תיאטרון "הבימה": לבית המשפט המחוזי בתל אביב הוגשה הבוקר (שני) תוכנית הבראת תיאטרון הבימה בידי נאמניו, עו"ד דורית לוי-טילר ורו"ח חן ברדיצ'ב. לפי התוכנית, התיאטרון יידרש לאחד תפקידים בקרב עובדיו, לבצע שיווק אגרסיבי, לחסוך בעלויות נותני השירות ובאופן כללי - לצמצם הוצאות. את הדברים נימקו הנאמנים בפירוט רב "במטרה לאפשר את הפעלתו של התיאטרון הלאומי למאה השנים הבאות".

"לתיאטרון קיימות מאות תביעות חוב בסך כולל של כ-100 מיליון שקלים, והוא יבצע החזר חלקי שלהן לנושים במשך העשור הקרוב", מסרו הנושים והוסיפו כי "שנת 2020 צפויה להסתיים ברווח תזרימי". לצד מחיר כלכלי רב שהתיאטרון ייאלץ לבצע בצד האדמיניסטרטיבי, ניסו הנאמנים לצמצם למינימום האפשרי את השינויים בצד האומנותי: "תיאטרון אינו עסק. לא תמיד אמות המידה היצירתיות והתרבותיות עולות בקנה אחד עם 'להרוויח כסף'. יש ללכת בשביל הזהב בין העשייה התרבותית לאילוצים הכלכליים", אמרו.

כתבות נוספות בנושא >>

המשבר בהבימה: ביהמ"ש מינה נאמנים זמניים – הדירקטוריון הושעה

גילה אלמגור על חובות הבימה: "מה רוצים – שנצא לכיכר עם כובע?"

התפקיד החדש של מבקר המדינה לשעבר: מייצג "הבימה" מול האוצר

התיאטרון הלאומי הבימה
התיאטרון הלאומי הבימה | צילום: רפי דלויה, יח''צ

על אף התוכנית המפורטת, לפיה האחריות לביצועה מוטלת על כתפי הנהלת התיאטרון, הבהירו הנאמנים כי "ללא קבלת כספי התמיכה מהמדינה, התיאטרון הלאומי אינו מסוגל להתקיים". עוד חשפו כי "מתנהלים מגעים עם גורמים שונים לצורך הגעה להסכם חסות נדיב - צריך לשפץ ולהחליף את הציוד המיושן והמוזנח".

בין הצעדים שבכוונת הנאמנים לנקוט עוד השנה ניתן למנות את הפחתת העיוותים ההיסטוריים בשכר והאחדת תנאים; ביטול תפקידים שאינם חיוניים ואיחוד אחרים; צמצום עבודה בשעות נוספות; הגבלת העלאת הצגות עם ריבוי שחקנים באולמות הקטנים; שינוי שיטת הקמה ופירוק של הבמות, לצורך צמצום ההוצאות והשכר הכרוך בכך; השגת הקלות בדמי השכירות והארנונה; יצירת מקבצי הצגות חוץ; חסכון בעלויות נותני שירות ע"י קבלת הצעות מחיר אלטרנטיביות וכן מקסום ההכנסות והעלאתן בשיעור של 5%-10%.

בנוסף, הודיעו הנאמנים כי הם פועלים לשינוי המבנה הארגוני על מנת שהתיאטרון ינוהל בצורה מיטבית. בתוך כך צוינה הצטרפותו של המנהל המקצועי, נעם סמל, ושל סמנכ"ל התפעול, אורן אהרוני. להערכת הנאמנים, "בניית מבנה ניהולי נכון, יביא אף הוא לשיפור בתוצאות הפיננסיות". הנאמנים מסרו כי "תמיכת מדינת ישראל היא תנאי בלעדי ואבן יסוד בקיומו של התיאטרון".

נעם סמל, המנהל המקצועי החדש של תיאטרון ''הבימה''
נעם סמל, המנהל המקצועי החדש של תיאטרון ''הבימה'' | צילום: חדשות 13

כזכור, בחודש נובמבר האחרון, הורה בית המשפט המחוזי בתל-אביב על מינוי הנאמנים לתיאטרון והורה להם לפעול בדחיפות לשם גיבוש הסדר נושים שמטרתו הבראת התיאטרון ומציאת פתרון שיאפשר את תשלום שכרם של מאות עובדי התיאטרון. חודש לאחר כניסתם לתפקיד הגישו הנאמנים דו"ח מפורט בו הדגישו כי "קיומו ההכרחי של התיאטרון הלאומי למדינת ישראל מחייב יישום של תכנית ההבראה במסירות, תוך קבלת סיוע מכספי התמיכה של המדינה - לפחות כפי שהיה עד כה".