בג"ץ: "תיקון חוק יסוד עלול להוות שימוש לרעה בסמכות"

השופטים מתחו ביקורת על הממשלה בעקבות אישור "פשרת האוזר", שאיפשרה להמשיך להישען על תקציב - ללא אישור אחד חדש. כעת, תיקונים דומים ייפסלו בעתיד. הליכוד: "פגיעה חמורה בדמוקרטיה"

זמן צפייה: 01:26

בג"ץ קבע היום (ראשון) כי "פשרת האוזר", שיפשרה להמשיך להישען על תקציב המדינה למרות שלא אושר אחד חדש - לא הייתה חוקית. השופטים מתחו ביקורת חריפה על הממשלה בשל הפשרה וקבעו כי התיקון לחוק היסוד שהגדיל את התקציב ההמשכי ב-11 מיליארד שקלים, לאחר שנדחה המועד האחרון להעברתו בכנסת, מהווה "שימוש לרעה בסמכות".

יש לציין כי בית המשפט לא ביטל את החוק, אך הוציא "התראת בטלות", שמזהירה כי תיקונים דומים יבוטלו בעתיד. בעקבות קביעת בג"ץ חברי כנסת רבים בימין תקפו, כאשר מהליכוד נמסר בתגובה: "הפסיקה היא פגיעה חמורה בדמוקרטיה. היא פוגעת קשות ביכולת של העם לקבוע את גורלו והיא פוגעת פגיעה נוספת במשילות".

בנימין נתניהו ואסתר חיות
בנימין נתניהו ואסתר חיות | צילום: חדשות 13

יו"ר הכנסת יריב לוין תקף בחריפות את בית המשפט וכתב: "זו החלטה משוללת כל סמכות ומזעזעת. אנו עדים לאירוע מטורף כאשר קומץ של שישה אנשים מתכסים בגלימת המשפט כדי לבצע הפיכה שלטונית. מדובר בהחלטה נעדרת כל תוקף, בהיותה מנוגדת לעקרונות הבסיסיים ביותר של ריבונות העם, הפרדת הרשויות ושלטון החוק".

בעקבות דבריו של לוין, יו"ר יש עתיד יאיר לפיד כתב בציוץ בטוויטר כי "קורא לכל מפלגות גוש השינוי להתגייס להחלפתו המיידית של יריב לוין. יו״ר הכנסת חצה את כל הקווים האדומים. מדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה יו״ר כנסת שמנסה להרוס את יסודות הדמוקרטיה ושלטון החוק".

שר המשפטים בני גנץ מסר: "החלטת בג"ץ מחייבת, וההשתלחות של נבחרי ציבור בבית המשפט, מביישת את מוסד הכנסת ואת המשתלחים עצמם. במדינת חוק דמוקרטית, כל אזרח ואזרחית צריכים לכבד את פסיקות בית המשפט והביקורת השיפוטית".