תיק 1000: מסתמן - הפרקליטות תמליץ להאשים נתניהו בהפרת אמונים

פרסום ראשון: הפרקליטות נוטה להמליץ ליועמ"ש להעמיד את רה"מ לדין בגין הפרת אמונים בתיק המתנות, ולא לאמץ המלצת המשטרה להאשימו בשוחד

פרסום ראשון: הפרקליטות נוטה שלא להמליץ ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בתיק 1000 בגין שוחד, אלא בגין סעיף קל יותר של הפרת אמונים. זאת, בניגוד לעמדת המשטרה שהוגשה לפני חודשיים, בה הומלץ להאשים את נתניהו בתיק המתנות, הסיגרים והשמפניות בשוחד.

הנטייה ללכת על הסעיף הקל יותר של הפרת אמונים היא שעבירת שוחד מחייבת ראיות של תמורה, ובפרקליטות חושבים שהעבירות המיוחסות לנתניהו קשורות יותר לעניינים של ניגוד עניינים.

לחוות הדעת המתגבשת בפרקליטות יש משמעות טקטית. במידה ונתניהו יואשם בהפרת אמונים, לא יוגש כתב אישום נגד המיליארדר ארנון מילצ'ן, ולכן הוא יוכל להעיד, כמו גם העוזרת שלו הדס קליין, שהיא עדת מפתח בתיק. ההחלטה הסופית שתוגש ליועמ"ש צפויה להתקבל רק בעוד כמה חודשים.

במקביל, גורמי אכיפה אמרו לחדשות עשר כי תיק 2000, בו נתניהו חשוד בשוחד, ותיק 4000, בו עדיין המשטרה לא הגישה המלצותיה, מחזקים אחד את השני. התלות בין התיקים מייצרת מצב של "הכול או כלום": או שבפרקליטות ילכו על שניהם ביחד בכל הכוח, או שיוותרו עליהם. בכל מקרה, בתיקים אלה לא צפויה המלצה מרוככת, כמו זאת המסתמנת בתיק 1000.