עתירה לבג"ץ: "חייבו את הממשלה למנות שר משפטים באופן מיידי"

התנועה לטוהר המידות פנתה ליועמ"ש בבקשה להנחות את ראש הממשלה לצאת לחופשה מתפקיד השר עד למינויו של אדם אחר, כדי להימנע מניגוד עניינים

שקד ונתניהו
שקד ונתניהו | צילום: רויטרס

התנועה לטוהר המידות עתרה הבוקר (רביעי) לבג"ץ, בדרישה לחייב את ממשלת ישראל למנות שר משפטים באופן מיידי, כך שהתיק לא יוחזק בידי ראש הממשלה בנימין נתניהו. זאת, על מנת להימנע ממצב של ניגוד עניינים. בד בבד, במשרד המשפטים ממתינים לצעד הבא של נתניהו. אם עד סוף היום לא ימונה מחליף לשר המשפטים, צפוי היועץ המשפטי למממשלה אביחי מנדלבליט להנחות אותו למנות מיד אדם לתפקיד.

בעתירת שהגישה התנועה לטוהר המידות, נכתב כי ראש הממשלה, שמואשם כפוף לשימוע בעבירות שחיתות חמורות, אינו יכול לכהן בתפקיד ולהיות אחראי על אנשי הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה. עוד ביקשה העמותה להורות למנדלבליט להנחות את ראש הממשלה לצאת לחופשה כפויה מתפקידו כשר המשפטים עד למינוי אדם אחר בתפקיד.

כמו כן ביקשו בתנועה לטוהר המידות ממנדלבליט להורות לנתניהו להימנע מהפעלת כל סמכות הקשורה בתפקיד. "אין לקבל מצב שבו בנימין נתניהו מכהן בתפקיד שר המשפטים. אף לא שעה, אף לא דקה אחת", נכתב בעתירה.

רה''מ נתניהו במהלך הצעת החוק לפיזור הכנסת
רה''מ נתניהו במהלך הצעת החוק לפיזור הכנסת | צילום: רויטרס

לחדשות נוספות בחדשות 13:

ללא בנט ושקד: נתניהו שוקל לשנות את הרכב ממשלת המעבר

נתניהו פיטר את נפתלי בנט ואיילת שקד מהממשלה

נתניהו: "עשיתי הכול למנוע בחירות - ליברמן רצה להפיל הממשלה"

נפתלי בנט ואיילת שקד
נפתלי בנט ואיילת שקד | צילום: החדשות 13

אתמול פורסם כי נתניהו שוקל למנות לממלא מקום שר המשפטים את ח"כ אמיר אוחנה ממפלגתו. מהליכוד נמסר "אין תגובה".

שקד נפרדה ממשרד המשפטים

טקס הפרידה משרת המשפטים היוצאת, איילת שקד, נערך אתמול במשרד המשפטים שבירושלים. "לא סוד שאהבתי את העבודה במשרד והתכוונתי להמשיך בעבודתי בכל הכוח גם בארבע השנים הקרובות", אמרה שקד, "היו לי תוכניות מדויקות להמשך העבודה, אך לצערי הן קצת השתבשו. ובכל זאת נדמה לי שאחרי שמלאכת הנחת המסילות הושלמה – רכבות המשילות יצאו לדרך. הן לא עוצרות לרגע ולא חוזרות אחור".

השרה היוצאת המשיכה: "השינויים המבניים הנחוצים במערכת המשפט יימשכו. עד מאי 2019 הם התרחשו באמצעותי. מעתה הם ימשיכו באמצעות הבאים אחריי. אני מקווה ששר המשפטים החדש ימשיך את אותו הקו שהנהגתי במשרד. הרי גם אני לא המצאתי את הגלגל. שר המשפטים החדש שייכנס יהיה האחרון לכהן במבנה. אלא שהעיקר אינו במעבר למבנה הפיסי החדש, אלא בשינוי ה-DNA שהתבצע כאן בארבע השנים האחרונות".

"מצאתי כאן עובדי ציבור ברמה הגבוהה ביותר שקיימת בשירות הציבורי ואני גאה שחלקי היה עמכם. במקום שצריך היה להתווכח התווכחנו. במקום שצריך היה להכריע הכרעתי. בכל שאר המקומות עבדנו שכם אל שכם. בהרמוניה, בתחושה טובה ובידידות. המטרה הייתה אחת – לשרת את אזרחי ישראל ששלחו אותנו לכאן, ולעשות זאת באופן התואם את המדיניות אותה ביקשו מאתנו להוציא אל הפועל".

"איני רואה את מחליפי כמי שעומד איתי בתחרות. אני רוצה לראות את מחליפי, לכשיבוא, מצליח לא פחות ממני. אני רואה אותו כשליח הבא במרוץ שליחים שאני מאמינה שאין לו סוף. העבודה המשותפת בממשלה קריטית להצלחתה. אני מאוד מאמינה בעבודת בצוות, ביצירת קואליציות רחבות, בלגדל את מי שסביבי. אני לא מאמינה בלעבוד לבד. אני חושבת שאי אפשר לנצח לבד", אמרה.

איילת שקד בטקס הפרידה ממשרד המשפטים
צילום: חדשות 13

לבסוף הוסיפה: "למחליפי אני אומרת – ידי מושטת לעזרה. בעצה, בעידוד, בכל דבר שתחפוץ בו. הצלחתך היא הצלחתי והצלחת כולנו. אני מאחלת לך הצלחה מרובה. –  אתה מקבל משרד במצב טוב, יד ראשונה ממהנדסת. שמור עליו. ואני לא מסתירה שיש לי אינטרס אישי בבקשה הזו. אני בהחלט מתכוונת עוד לחזור לכאן".

לאחר פיטורי השרים נפתלי בנט ואיילת שקד לפני ארבעה ימים, גורמים במערכת אכיפת החוק אמרו כי ראש הממשלה נתניהו יהיה מנוע מלתפקד כממלא מקום שר המשפטים. לדבריהם: "נתניהו לא יוכל להיות מ"מ שר משפטים אפילו יום אחד". עוד הוסיפו כי יתכן והיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, יצטרך להתערב ולהבהיר לנתניהו כי יהיה עליו להעביר את התיק הבכיר לידי חבר כנסת אחר למשך תקופת ממשלת המעבר.

נתניהו נואם בטקס הממלכתי לציון יום ירושלים בגבעת התחמושת
נתניהו נואם בטקס הממלכתי לציון יום ירושלים בגבעת התחמושת | צילום: חדשות 13

כזכור, ראש הממשלה הודיע ביום ראשון על העברתם של השרים איילת שקד ונפתלי בנט מתפקידיהם כשרים בממשלה ובקבינט. זאת, כפי שפורסם בחדשות 13. הנימוק הרשמי של נתניהו להחלטה היה שהיות שהשניים כבר לא מיוצגים בכנסת, הרי שהם חסרי גיבוי פוליטי לכהן בתפקידים הבכירים.

השרים בנט ושקד מסרו בתגובה: "אנו מודים מעומק הלב לציבור הישראלי על הזכות הנדירה שנפלה בחלקנו לשרת אותו בתפקידינו כשרי החינוך והמשפטים. כל שעשינו היה למען טובת מדינת ישראל ואזרחיה. נעביר בצורה סדורה את המשרדים שבראשם עמדנו לידי השרים שיחליפו אותנו, על מנת לקיים תפקוד רציף וטוב של משרדי החינוך והמשפטים, ועל מנת ששנת הלימודים הבאה תיפתח כסדרה".