רוצח וחוטף הילד אורון ירדן משך את בקשתו לשחרור מוקדם מהכלא

צבי גור, שנשפט ל-45 שנות מאסר לאחר שחטף ורצח בן שמונה וסחט את משפחתו לדמי כופר, אמר בדיון בוועדת השחרורים כי הוא מעוניין לדחות את הבקשה לשנה הבאה

זמן צפייה: 00:23

צבי גור, שהורשע בחטיפה ורצח של הילד אורון ירדן בשנת 1980, משך היום (רביעי) את בקשתו לקצר בשש שנים את 45 שנות המאסר שהוטלו עליו. מוקדם יותר סירב בית המשפט לבקשת פרקליטי המשפחה שהדיון יתקיים בדלתיים פתוחות, כדי להבין את המניעים להחלטה במידה ויוחלט לשחרר את צבי גור. בתום הדיון נמסר מהפרקליטות כי ההחלטה בבקשת גור לשחרור מוקדם תנתן במועד אחר.

עורך הדין דן כץ נימק את ההחלטה למשוך את הבקשה: "מכיוון שכבוד השופטת, יו"ר הוועדה, קבעה ששני שליש יחלפו רק בעוד שנה, בהיותנו קשובים לעניין, החלטנו לבחון את האפשרות להגיש הסכמה לפיה עניינו יובא שוב בעוד שנה, ולנצל את הלך הרוח שיצא מפי בית המשפט העליון".

צבי גור חטף את אורון בן ה-8, רצח אותו, סחט את המשפחה וביקש דמי כופר בזמן שגופתו של אורון הייתה בידיו. ביוני 1980 חטף גור את בן ה-8 מקרבת בית הוריו שבסביון, ודרש מהוריו שני מיליון לירות (יותר מ-4.5 מיליון ש"ח) בתמורה להחזרתו.

Gurpii
צבי גור
לכתבות נוספות בחדשות 13 >>  ירה, החטיא – והחל לדקור: ניסיון חיסול לעיני המצלמות • תיעוד חשד להתעללות בפעוטון בי-ם: הגננת נחקרה פעמיים – אך התיק נסגר חמאס סגר את המעברים ברצועה כדי לערוך תרגיל פתע ותמרון על אף האמצעים הרבים שפרסה המשטרה במקום בו הונחו סכומי הכופר, הצליח גור לחמוק מידיהם של השוטרים ולהימלט. לאחר שאורון לא הושב לביתו הקימה המשטרה מפקדה למציאת הילד, והפיצה קלסתרון של החשוד. מספר חשודים נעצרו בחשד למעורבות, אך לבסוף התברר כי אינם קשורים למקרה.

צבי גור נתפס כאשר ניסה להפקיד סכומים גבוהים של כסף בבנק, ובחקירתו הודה בחטיפה והוביל את החוקרים אל גופתו של הילד. לדבריו, הילד מת כתוצאה מחנק לאחר שהשאיר אותו במכוניתו כשיצא לחפש טלפון ציבורי למטרת שיחת כופר להוריו.

עוד לפני החטיפה של אורון, ניסה גור לחטוף ילד אחר ונכשל, וגם לאחר שהחל לשאת את עונשו הצליח להימלט מהכלא ונתפס לאחר כמה ימים. על כל אלה, קיבל עוד עונשי מאסר.

צבי גור ואורון ירדן
צבי גור ואורון ירדן | צילום: חדשות 13
כבר לפני שנה וחצי התנהלו דיונים בעניין שחרורו המוקדם, ואחרי שנים של שתיקה משפחתו של אורון ירדן יצאה למאבק נגד השחרור. אתמול, לאחר 39 שנים, קיבלה משפחתו של ירדן לראשונה את הכרעת הדין וגזר הדין במשפטו של צבי גור. מהמשפחה נמסר כי: "נמשיך להילחם עד פרסום הכרעת הדין וגזר הדין ברבים". "הוא אמור לרצות עוד שש שנות מאסר בסך הכול, ולהשלים 45 שנים על פשעים נוראיים שהוא עשה", אמרה עו"ד לימור לוי, המייצגת את משפחתו של אורון. "כל בקשה, כל דיון, כל עניין קטן מחייה את כל העניין וגורם למשפחה לטלטלה ולסערת רגשות. על מה מגיע לו פרס? זה לא אדם שראוי לסלוח לו באיזושהי צורה וללכת לקראתו, זה פשוט לא מגיע לו".