בעקבות חשיפת חדשות 13: קריאה להקמת ועדה שתבדוק מינוי שופטים

התנועה לאיכות השלטון פנתה לשר אוחנה בעקבות ההתכבויות בין כחלון לשופטת כרייף ודרשה להקים את הוועדה. "פרשה שפוגעת אנושות באמון הציבור במערכת המשפט ובניקיון הכפיים של הגורמים השונים"

זמן צפייה: 02:09
בעקבות חשיפת המסרונים בין השופטת כרייף לשר האוצר כחלון בחדשות 13, התנועה לאיכות השלטון פנתה הבוקר (שלישי) לשר המשפטים אמיר אוחנה בדרישה שיורה על הקמת ועדת בדיקה ממשלתית שתבחן את אופן טיפולה של מערכת אכיפת החוק בפרשות מינויי השופטים, על ידי יושב ראש לשכת עורכי הדין היוצא אפי נוה, וכן בהליך למינוי שופטים בישראל בכללותו. "על מנת להשיב את אמון הציבור במערכת אכיפת החוק והמשפט ולהביא למיצוי הדין כלפי אלו שהשחיתו והרקיבו את המערכת - חובה להקים ועדת בדיקה", כך נטען מטעם התנועה. "לאור החומרים החדשים אשר פורסמו אמש, עולה צורך ממשי לחקור את הפרשה עד תום, הרי פרשה זו פוגעת אנושות באמון הציבור במערכת המשפט, בניקיון הכפיים של הגורמים השונים וביכולתה של המערכת לבחון את עצמה ולתקן כשלים שצצים, על אחת כמה וכמה כשאנו עוסקים בגורמים בכירים במיוחד במערכת המשפטית". לכתבות נוספות בנושא >>  מהמסרונים עד העדות במשטרה: כך פעל כחלון למינוי השופטת כרייף כתבי אישום כפוף לשימוע נגד אפי נוה והשופטת כרייף בגין שוחד המשטרה: התגבשה תשתית ראייתית נגד אפי נוה והשופטת כרייף
אתי כרייף ומשה כחלון
אתי כרייף ומשה כחלון | צילום: לע''מ
כאמור, אתמול נחשף לראשונה בחדשות 13 ששופטת בית המשפט השלום אסתר כרייף, שנגדה הוגש לפני חודש כתב אישום בגין מעורבותה בפרשת אפי נוה, נחקרה בחשד שנבחרה לתפקיד בזכות קשר אישי פסול – עם שר האוצר משה כחלון, שכיהן גם כחבר הוועדה לבחירות שופטים. החשד עלה בעקבות התכתבויות וואטסאפ בין השניים, כאשר עם תחילת החקירה כרייף מיהרה למחוק אותן. אולם במשטרה גילו את הדבר ושחזרו את ההודעות, מה שהעלה חשד כי התפתח קשר אישי קרוב במיוחד ביניהם. בחקירתה, השופטת סיפרה כיצד הכירה את השר: "במהלך הליך המועמדות, פניתי ליובל צור שהיה מפקד שייטת הצוללות, שיפנה ליואב גלנט כדי שיפנה לכחלון. כחלון התקשר אליי ונפגשנו". לטענתו של כחלון, "נפגשנו ממש לעשר דקות. היא הציגה את עצמה ונתתי את התשובה הרגילה: אם יהיה לה את הרוב של השופטים, אוכל לתמוך בה".
שר האוצר, משה כחלון
שר האוצר, משה כחלון | צילום: רויטרס
עם זאת, מתחקיר חדשות 13 עלה כי בפועל, בזמן הפגישה הקצרה בין השניים, כחלון התקשר ליו"ר לשכת עורכי הדין והבהיר לו שהוא תומך במינוי של כרייף וביקש מנוה לתמוך גם. באחת מההתכתבויות, כרייף, שיש לציין כי כבר כיהנה כשופטת, כתבה לכחלון: "חשבתי לעצמי שאם מזדמן לך לעבור בסביבה בדרכך לחגיגות המימונה", והוסיפה כי "אני לבד הערב וממש רוצה לראותך". שר האוצר, בתגובה, טען: "כל הודעה שאני מקבל, אני עונה בנימוס כדי לא לפגוע". בהודעה נוספת, כתבה השופטת לשר: "תודה רבה על האמון שנתת בי מלכתחילה. אין סיכוי שאאכזב אותך. בכל מובן אפשרי. נשיקות. אוהבת אותך". את המילים האלה הסבירה כרייף לחוקרים: "זה אמוציונלי. 'לא אאכזב', הכוונה שתמיד אהיה שופטת טובה ומקצועת. זה שאני אדם שסגנון הכתיבה שלי הוא חם ומחבק, אולי זו הייתה הבעיה". על הודעות אחרות הסבירה כרייף כי "אין קונוטציה למשהו לא מוסרי וסקסיסטי. הראש שלכם עובד שעות נוספות".