פרשת טלגראס: כתבי אישום הוגשו נגד 27 נאשמים

מנהלי הרשת מואשמים בעבירות שונות ובהן סחר בסמים, הדחת קטין לסמים, הלבנת הון והעלמת מס. "אפשרו סחר בכמויות עצומות, במחזור כולל של מאות מיליוני שקלים במשך כשנתיים"

זמן צפייה: 02:35

מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה הגישה היום (חמישי) כתבי אישום נגד 27 נאשמים בפרשת "טלגראס", רשת סחר בסמים המופעלת דרך יישומון "טלגרם". בין הנאשמים מקים הרשת, עמוס דב סילבר, החי בארצות הברית ונעצר באוקראינה לפני חודש. ישראל מקיימת בימים אלו מגעים להסגרתו. הפרקליטות ביקשה להאריך את מעצרם של 22 מתוך החשודים עד לתום ההליכים.

על פי כתב האישום, מנהלי ועובדי הפלטפורמה אפשרו "סחר בסמים בכמויות עצומות, שמוערכות במחזור כולל של מאות מיליוני שקלים במשך תקופה של שנתיים". עוד נכתב כי מנהלי ועובדי הפלטפורמה תיווכו למעשה בין למעלה מ-3,000 סוחרי סמים, מתוכם לפחות 250 קטינים, מכל רחבי הארץ לבין כ-200 אלף רוכשי סמים ובהם קטינים שמספרם אינו ידוע. סילבר אף הצהיר בגלוי בראיונות לכלי התקשורת כי הוא מסייע לקטינים לרכוש סמים, במקרים בהם סוחרים סירבו למכור להם סמים. בהתאם למדיניות זו פעלו הנאשמים, ובכך השתתפו במתן סמים לקטינים.

מכתב האישום עולה גם כי סמנכ"ל התפעול של הרשת הרוויח 35,000 ש"ח בחודש, ‏מתכנת בכיר - 22,500 ש"ח, סמנכ"ל משאבי אנוש - 12,500 ש"ח, ראש מערך השליחים - 12,000 ש"ח ו‏ראש ענף פיתוח - 16,000 ש"ח וכן מענק חד פעמי של 100 אלף ש"ח.

עוד בחדשות 13:

"ציד מכשפות": מייסד טלגראס ערער על מעצרו באוקראינה

תמה חקירת "טלגראס": מסתמן - כתבי אישום יוגשו נגד 22 חשודים

"אותם מחירים ואותה זמינות": למרות הפלת ה"טלגראס" הסחר נמשך

מבנה ארגון טלגראס
מבנה ארגון טלגראס | צילום: דוברות המשטרה

במהלך תקופת פעילותו של ארגון טלגראס, עסקאות הסמים שבוצעו במסגרת הפלטפורמה תפסו חלק ניכר מכלל הסחר בסמים בישראל. הכנסות הארגון מפעולות התיווך לסחר בסמים היו בסה"כ לא פחות מ-30 מיליון שקלים.

מפעילי הפלטפורמה השקיעו מאמצים באימות זהותם של סוחרי הסמים שביקשו לפעול באמצעותה, כאשר מטרת האימות הייתה לוודא כי לא מדובר בשוטר סמוי המתחזה לסוחר או בסוחר סמים העתיד להונות את רוכשי הסם. כמו כן, מנהלי הרשת הפעילו בוטים שנועדו לייעל את השימוש בטלגראס, ויצרו מנגנון לאיסוף שכר טרחתם מסוחרי הסמים שפעלו בפלטפורמה. חלק מההכנסות של מנהלי הרשת שולמו במזומן, וחלק אחר בסמים שווי כסף. בנוסף, פעלו מנהלי הרשת להלבין את הכנסותיהם בדרכים שונות, בין היתר באמצעות רכישת ביטקוין.

קנאביס, אילוסטרציה
קנאביס, אילוסטרציה | צילום: החדשות 13

עוד עלה מכתבי האישום, כי מרבית הסמים שנמכרו בפלטפורמה היו תצורות שונות של קנאביס, אולם נמכרו בה גם סמים מסוג LSD ו-MDMA. כמו כן, מנהלי ועובדי הארגון אפשרו ביודעין מכירת סמים לקטינים וחלקם אף עודדו את המכירה. במסגרת הפרשה נחקרו באזהרה שני עורכי דין פליליים, בחשד כי סייעו לכמה נאשמים מעבר לנורמה.

כזכור, לפני כחודש נעצרו 42 בני אדם בחשד שניהלו רשת סמים ענקית, שמכרה עשרות טונות של סחורה בשווי מאות מיליוני שקלים באמצעות אפליקציית המסרים טלגרם. בין העצורים היו ראש הארגון, שלושת סגניו ובכירים נוספים ברשת.

במסגרת החקירה נגבו עדויות של 90 מעורבים, 50 מהם נחקרו באזהרה. חלקם חשודים בניהול ארגון פשיעה ואחרים בחברות בארגון. 33 חשודים נעצרו ונכלאו לפרקי זמן שונים. פעולות חקירה נוספות בוצעו בשיתוף רשויות האכיפה בארצות הברית, גרמניה, אוקראינה, רומניה, צרפת והולנד. וכן נאספו ונותחו חומרי חקירה רבים, לרבות של החשודים, וחומרי מחשב אחרים.