פרשת תהילה נגר: נדחה ערעור המשפחה נגד הסדר הטיעון עם בן הזוג

בקשת משפחתה של הצעירה להביא לכך שראאד רושרוש יואשם ברצח, ולא בהריגה, נדחתה ע"י בית המשפט, כמו גם הבקשה לקבל את חומרי החקירה. בני המשפחה: "נמשיך לפעול בזירה המשפטית מול הרוצח"

 אמה של תהילה נגר בבית המשפט
אמה של תהילה נגר בבית המשפט | צילום: חדשות 13

בית המשפט דחה היום (שני) את עתירת משפחתה של תהילה נגר נגד הסדר הטיעון עם בן זוגה לשעבר, שהורשע בהריגתה במסגרת ההסדר, ולא ברצח כפי שטענה המשפחה. משפחתה של נגר הביעה מחאה על דחיית הערעור.

"הגענו עם תקווה אמיתית שיש בידי בג"ץ ומערכת המשפט אפשרות לשנות את הסדר הטיעון, אך גם את הצדק המועט שהיה בהרשעתו של המפלצת ברצח לקחו לנו. הוא היכה וחנק אותה עד לאיבוד הכרה וסחב אותה לאורך החניון החשוך ואז הוא רוצץ גולגולתה עם אבן שפה של 30 ק"ג. אנו לא יכולים להבין אם זו לא הגדרה של רצח ,מהו רצח?", נמסר בהודעת המשפחה. "למעשה בכל מיני משחקים טכניים ובירוקרטיים ורשלנות של רשויוית האכיפה והחוק גרמו לכך שהרוצח האכזרי והלא אנושי יורשע בהריגה בלבד. במהלך הדיון, נאמר ע"י אחד מהשופטים דוד מינץ (שהנאשם צריך לקבל את מלוא גזר הדין עקב אכזריות המעשה), נקווה שלפחות החלק הזה יתקיים. המערכה עדיין לא הסתיימה מבחינתנו. נמשיך לפעול בזירה המשפטית מול הרוצח בכל הכלים שיעמדו לרשותנו. כי רצח הוא רצח".

בפסק הדין בו נומקה ההחלטה הביעו חמלה למשפחת המנוחה: "לבנו עם העותרים. המנוחה נקטפה מהם בדמי ימיה לאחר שנחשפה למעשי התעללות קשים ולאירוע אכזרי שגרם למותה. המסגרת המשפטית מונעת לעתים מהתביעה את האפשרות להוכיח מעבר לספק סביר שהנאשם ביצע מעשה רצח".

"בנסיבות אלו, נאלצת התביעה להסתפק בהרשעת הנאשם בעבירת הריגה, שבצדה קבוע עונש מירבי של 20 שנות מאסר. הרשעת נאשם בעבירת הריגה איננה דבר של מה בכך. המציאות שבה מערכת המשפט פועלת איננה קלה, בלשון המעטה. בלא מעט מקרים, התביעה מתקשה להוכיח את מעשה הרצח שאותו היא מייחסת לנאשם".

לכתבות נוספות בחדשות 13 >> 

ליברמן: "נתניהו יקים ממשלת מיעוט – בתמיכת המפלגות הערביות"

תואר מפוקפק: הוכתר הכלב המכוער ביותר לשנת 2019

"אתה פרעה": עימות חריף בין ראש עיריית בני ברק למקבילו מר"ג

תהילה נגר
תהילה נגר (ארכיון)

עוד נכתב בפסק הדין כי "ניכר שבמקרה שלפנינו הפרקליטות לא חסכה את מאמציה בניסיונה להביא להרשעת הנאשם במעשה רצח, להבדיל מהריגה. מאמצים אלו לא צלחו. מבחינת חומר הראיות שנאסף, הראיות שבידי הפרקליטות אינן מספיקות כדי להרשיע את הנאשם ברצח בכוונה תחילה. העותרים מבקשים כי ניכנס לנעלי הפרקליטות ונורה לה כיצד לעשות את מלאכתה כדי למצות עם הנאשם את הדין - אך הזמנה זו נאלצים אנו לדחות בשתי ידיים".

בפסק הדין התייחסו גם לבקשת המשפחה לקבל את חומרי החקירה, בקשה שסורבה גם היא: "לא מצאתי ממש גם בטענות העותרים בנוגע לזכות לקבל לידיהם את חומר החקירה. העותרים לא העלו שום טענה קונקרטית בנוגע לנחיצות החומר שאותו הם מבקשים. זכות נפגעי העבירות איננה מאפשרת לנפגע העבירה לדרוש ולקבל לידיו חומר חקירה בניגוד לרצון המשטרה והתביעה ותוך פגיעה אפשרית בזכויות הנאשם".

לבסוף כאמור, דחה בית המשפט את העתירה: "מהטעמים דלעיל, אציע לחבריי כי נדחה עתירה זו ללא צו להוצאות".

 משפחתה של תהילה נגר בבית המשפט
משפחתה של תהילה נגר בבית המשפט | צילום: חדשות 13

כזכור, בחודש פברואר האחרון פרקליטות המדינה אישרה את הסדר הטיעון לראאד רושרוש, הצעיר שהואשם ברצח בת זוגו לשעבר, תהילה נגר, לפני כשנתיים. במסגרת הסדר הטיעון יורשע רושרוש בהריגה, והפרקליטות מבקשת עונש של 20 שנות מאסר בפועל, עונש מאסר על תנאי ופיצוי למשפחת נגר. הנאשם הודה בעובדות הסדר הטיעון. עורכת דינו, תמי אולמן, טענה כי מחדלי החקירה הם של המשטרה - ולא של הפרקליטות. משפחת נגר הודיעה כי תבדוק את האפשרות מבחינה משפטית לעתור לבג"ץ נגד ההרשעה, בדרישה לפתוח את התיק מחדש.

עם פתיחת הדיון ובמהלכו, פרצה מהומה בבית המשפט, כאשר בני משפחתה של נגר יצאו נגד התובעים והסדר הטיעון. בעקבות המהומה, הוצא רושרוש מהאולם עד לכניסת השופטים, שנכנסו והוצאו כאשר אי הסדר במקום נמשך. בתוך כך, עשרות הפגינו מחוץ לבית המשפט במחאה על ההסדר, וכוחות משטרה הגיעו למקום בשל המהומות. לאחר שהחל הדיון הוא הופסק פעם נוספת, כאשר הנוכחים במקום צעקו לעבר הנאשם. אביה של תהילה, יגאל, ביקש להרגיע את הרוחות.