לאחר קיצור עונשו: עופר מקסימוב ישוחרר בתום 17 שנות מאסר

ועדת השחרורים החליטה להקדים בשנה את יציאתו מהכלא של אחיה של אתי אלון, שמעלה בכספי הבנק למסחר בסכום של כ-250 מיליון שקלים, כדי לכסות את חובותיו של מקסימוב מהימורים בלתי חוקיים

זמן צפייה: 00:53

המעילה בבנק למסחר: ועדת השחרורים החליטה היום (רביעי) לקצר בשנה את עונשו של עופר מקסימוב, שהורשע במעורבות במעילה בבנק למסחר בסכום של 250 מיליון שקלים, ולשחררו לאחר 17 שנים במאסר. הפרקליטות, שהתנגדה, ביקשה וקיבלה עיכוב בביצוע ההחלטה, כדי לבחון אם ניתן לערער.

בתו של מקסימוב, נואל, אמרה לאחר ההחלטה כי "אחרי כמעט 18 שנה אני שמחה לראות את אבא בבית. אני מקווה שהפרקליטות לא תערער על החלטת הוועדה. אנחנו עם הפנים קדימה, וכל רצוננו כרגע הוא לחזור לחיינו הפרטיים והאישיים".

לכתבות נוספות בחדשות 13 >> 

חשד: מאות תמונות עירום של נשים ונערות הופצו בטלגרם; 12 נעצרו

הערכה בצה"ל: הדיווח על הטיל המיירט שהגיע לידי רוסיה – נכון

הרצח הכפול בנגב: המשטרה עצרה שני חשודים שאיימו בנקמה

עופר מקסימוב
עופר מקסימוב | צילום: חדשות 13

בהחלטת הוועדה, שהתקבלה פה אחד, נכתב כי "חברות הוועדה סבורות כי לאור הימשכותן של השיחות הטיפוליות והתרשמותו של המטפל מהאסיר, לאור התמדתו היוצאת דופן בתהליך השיקומי ומחויבותו, נוכח התנהלותו החיובית בכלא ומחוצה לו לאורך שנים רבות, ללא צל של מעידה - חל שינוי משמעותי ברף המסוכנות. בחלוף שנה מההערכה האחרונה נמצא האסיר במקום אחר, ניכר בו שינוי ממשי".

"לא פחות מכך, היוזמה האישית שנקט בה האסיר לפני כשנה להירתם לטיפול בהתמכרות להימורים בימי חופשתו מהכלא, מאחר שבין כותליו לא ניתן מענה לבעיה, מהווים קנה מידה מובהק לתהליך חיובי שעבר האסיר ולרצון כן לשינוי חייו ואורחותיו. אין מדובר בשנה או שנתיים אלא בתהליך רב שנים - האסיר הוכיח שהוא ראוי בעת הזאת לשחרור מוקדם", כתבו חברות הוועדה.

כזכור, בפרשה, אתי אלון, אחותו של מקסימוב, מעלה בכספי הבנק שעבדה בו בהיקפי ענק שהביאו לקריסתו. בסך הכל אלון מעלה בסכום של כ-250 מיליון שקלים, כדי לכסות על חובותיו של אחיה לארוגני פשע, בעקבות הימורים בלתי חוקיים.

אתי אלון בבית המשפט ברמלה
אתי אלון בבית המשפט ברמלה | צילום: עידו ארז

אלון הייתה מפקידה בידי אחיה צ'קים בסכומים שונים שנמשכו מחשבונה הפרטי בבנק ושימשו כהמחאת ביטחון. לבסוף מקסימוב התקשה לשלם את חובותיו עם הכסף שהעבירה לו אחותו, בשל חובה הגדול, שהתעצם לסכום של מאות אלפי שקלים. החוב בחשבונה של אלון בבנק, גרם לה להתחיל במעילת הבנק.

מסקנות החקירה ששימו כתשתית הראייתית להגשת תביעה אזרחית בסכום של כ-254 מיליון שקלים נגד 36 גורמים, בהם אלון, מקסימוב ואביהם, אנשי השוק האפור שקיבלו כספי המעילה, מנהלי הבנק, הדירקטורים ורואה החשבון החיצוני של הבנק בתקופת המעילה. ב-2002 הודתה אלון, שכסגנית ראש מחלקת ההשקעות של הבנק למסחר היא גנבה יותר מרבע מיליון שקלים מחשבונות של לקוחות הבנק במשך יותר מחמש שנים.

בסוף הפרשה הורשע מקסימוב בעבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, גניבה, קבלת דבר במרמה, זיוף מסמך בכוונה לקבל באמצעותו דבר, עשיית שימוש במסמך מזויף ועשיית פעולה ברכוש אסור, ונדון ל-15 שנות מאסר, שנתיים מאסר על תנאי וקנס בסך שלושה מיליון שקלים. המדינה והנאשמים ערערו על גובה העונשים, ובית המשפט העליון פסק שיש להחמיר את עונשו של עופר מקסימוב ל-17 שנות מאסר, ולהותיר את יתר העונשים על כנם.

אתי אלון לאחר שחרורה ממאסר
אתי אלון לאחר שחרורה ממאסר | צילום: חדשות 10

בקיץ 2016, לאחר 14 שנות מאסר, שוחררה אלון ואמרה כי "חיכיתי לרגע הזה כל כך הרבה זמן. לא חשבתי שזה יקרה אף פעם". ועדת השחרורים ביקשה במהלך הדיון לשמוע מאלון מה היו הסיבות שהניעו אותה לגניבת הענק. על כך השיבה: "זה משהו מאוד מורכב - משהו שהיה חסר לי שדרך זה חשבתי אולי להיכנס למשפחה. לקבל את אהבת אבי ואחי משהו שאצלי לא היה סגור זה היה טמטום לא לחשוב מהראש".