החל משפטם של חיילי מצ"ח הנאשמים בהתרשלות במילוי תפקידם

2 רכזי המודיעין נאשמים שהפעילו לחצים על לוחם גבעתי, שהתאבד מאוחר יותר, לשמש סוכן נגד חבריו. הוריו הגיעו לדיון בבית הדין הצבאי ביפו וביקשו להחריף את סעיפי האישום לגרימת מוות ברשלנות

זמן צפייה: 01:22

בבית הדין הצבאי ביפו נפתח הבוקר (שלישי) משפטם של שני רכזי מודיעין של מצ"ח, הנאשמים בהתרשלות במילוי תפקידם, לאחר שלוחם צה"ל שעליו לחצו לכאורה לשמש סוכן מצ"ח נגד חבריו - התאבד.

לטענת בני משפחתו, הפעילו השניים על הלוחם מכבש לחצים בלתי מוסרי, כוחני ואגרסיבי, שלא הותירו לו ברירה אלא להפוך לסוכן נגד חבריו. כיממה וחצי לאחר שגויס למצ"ח, נמצא הלוחם ללא רוח חיים מחוץ לבסיסו.

בכתב האישום שהוגש נגדם נטען כי על אף שהבינו שהמגויס נתון במצוקה נפשית קשה ובסכנה אובדנית, הם לא עשו דבר כדי לסייע לו, תוך הפגנת זלזול במצבו. נוסף על כך הם נמנעו מלדווח עליו למפקדיו ולמפקדיהם במצ"ח, כפי שנדרשו לעשות בהתאם לפקודות.

לכתבות נוספות בחדשות 13:

אישום: 2 חיילי מצ"ח לחצו על חייל להפוך למקור – והוא התאבד

פציעת הלוחם בצפון: שני חיילים נחקרו בחשד להשלכת האבנים

דוח הסנגוריה הצבאית: שימוש יתר בעונשי מעצר בצה"ל

לוחם גבעתי רבט נ' שהתאבד בלחץ חוקרי מצח
לוחם גבעתי רבט נ' שהתאבד בלחץ חוקרי מצח | צילום: באדיבות המשפחה

לפי כתב האישום, גם לאחר שהלוחם נעלם והחיפושים אחריו היו בעיצומם, נמנעו רכזי המודיעין מלשתף את הגורמים המוסמכים במצב שבו שהיה נתון. לפי כתב האישום, אחד הרכזים אף שיקר למפקדיו בעניין מצבו הנפשי של הלוחם לאחר שנשאל על כך באופן ישיר.

מאז המקרה, פתחו הורי החייל ששם קץ לחייו במאבק משפטי, לדבריהם, במטרה למנוע מקרים דומים בעתיד. היום הם הגיעו לדיון וביקשו להחריף את סעיפי האישום נגד חוקרי מצ"ח לגרימת מוות ברשלנות.

אלוף משנה ענבל דה פז, הסנגורית הצבאית הראשית בצה"ל, שמייצגת את שני החיילים, אמרה: "מדובר בטרגדיה אנושית נוראית, אך האחראים לה אינם החיילים. הם פעלו כפי שלימדו אותם במסגרת שירותם למדינה ולא ניתן להטיל עליהם את האחריות לאירוע הקשה".

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-events-20191022-1147' autoplay='0' credit='' desc='דברי הסנגורית הצבאית הראשית בצה"ל' kid='1_e9no8yjh' duration='14'']