כתבי האישום נגד נתניהו הכתימו את מורשתו לנצח • פרשנות

נתניהו, שרואה עצמו בראייה היסטורית והצהיר לא פעם שהוא מעוניין להיזכר כ"שומר ביטחון ישראל", ייזכר מעתה כרה"מ המכהן הראשון שהואשם בפלילים, וככזה שייתכן שיורשע וייכלא בעוד מספר שנים

זמן צפייה: 00:44

הגשת כתבי האישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו אתמול (חמישי), שרואה עצמו בראייה היסטורית, הכתימה את מורשתו לנצח. כששואלים את נתניהו כיצד הוא מעוניין להיזכר, הוא עונה "כשומר ביטחון ישראל". לאחר הגשת כתבי האישום, הוא ייזכר כראש הממשלה המכהן הראשון שהוגש נגדו כתב אישום, וכזה שאולי בהמשך יורשע וייכלא. מבחינת נתניהו, שרואה עצמו בפרספקטיבה היסטורית, אין דבר גרוע יותר.

מנדלבליט הכריע: כתבי אישום בשלושת התיקים שבהם נתניהו היה חשוד

כאמור, אתמול הודיע היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, על הגשת כתבי אישום נגד ראש הממשלה בשלושת התיקים שבהם הוא מעורב. בתיק 1000 מואשם נתניהו במרמה והפרת אמונים וכך גם בתיק 2000. בתיק 4000 הוא מואשם בשוחד, מרמה והפרת אמוניםנתניהו למעשה מואשם באותם הסעיפים שעליהם הכריז מנדלבליט בפברואר האחרון, חרף השימוע שנערך לפני כחודש וחצי ובו השמיעו עורכי דינו של ראש הממשלה טענות שנועדו לשנות את ההחלטה. עותק מכתב האישום הוגש ליו"ר הכנסת, על מנת שיתאפשר לראש הממשלה להודיע לכנסת אם הוא מעוניין לבקש שתעמיד לו חסינות מפני העמדתו לדין פלילי.

הצהרת ראש הממשלה בנימין נתניהו
הצהרת ראש הממשלה בנימין נתניהו | צילום: חדשות 13

לאחר ההכרזה, התייחס מנדלבליט להחלטתו, ואמר כי "יום שבו מגישים נגד ראש ממשלה מכהן כתב אישום בגין עבירות חמורות של שחיתות שלטונית - הוא יום קשה ועצוב. את ההחלטה להגיש כתב אישום קיבלתי בלב כבד - אך בלב שלם, מתוך תחושת מחויבות עמוקה לשלטון החוק, לאינטרס הציבורי ולמדינת ישראל. אזרחי ישראל, ואני בתוכם, נושאים עינינו לנבחרי ציבור ורואים בהם מנהיגינו". עוד הוסיף מנדלבליט: "העבירות שבהן מואשם נתניהו - הן עבירות חמורות".

בהצהרה שנשא נתניהו לאחר פרסום כתבי האישום, הוא תקף את מערכת המשפט ואת תהליכי החקירה בעניינו - שאותם כינה "מזוהמים ומגמתיים". "זהו יום קשה מאוד, ואני יודע שהוא קשה להרבה מאוד אנשים", אמר נתניהו בפתח דבריו. "אני מכבד מאוד את רשויות המשפט בישראל, אבל חושב שצריך להיות עיוור כדי לא לראות שמשהו לא טוב קורה אצל חוקרי המשטרה ואצל אנשי הפרקליטות. הערב אנו עדים לניסיון של הפיכה שלטונית נגד ראש ממשלה - בעלילות שווא ובתהליך חקירות מזוהם ומגמתי. יש להקים ועדה חיצונית שתחקור את השיטה ותשים לה סוף. צריך לחקור את החוקרים".

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט
היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט | צילום: חדשות 13

"בוודאי שמתם לב שההחלטה מתפרסמת במהירות שיא חסרת תקדים, הייתי אומר בעיתוי הרגיש ביותר של מערכת הפוליטית מקום המדינה", המשיך ראש הממשלה. "זה ממחיש כמה התהליך הזה נגוע בשיקולים זרים, ונועד להפיל ראש ממשלה מהימין - נועד להפיל אותי".