מחאות ברחבי הארץ עקב הירי בסולומון טקה; 3 שוטרים נפצעו

אלפים השתתפו בהפגנות בכמה מוקדים, במחאה על התקרית שבמהלכה שוטר ירה למוות בצעיר ממוצא אתיופי. מחלף קיסריה בכביש 2 נחסם לתנועה למשך זמן רב. מפגינים ניסו לפרוץ לתחנת משטרה בקריית חיים

זמן צפייה: 07:12

אלפי בני אדם השתתפו אמש (שני) בהפגנות ברחבי הארץ, במחאה על הירי בסולומון טקה. ההפגנות נערכו החל משעות הצהריים במוקדים שונים בקריות וברחבי הארץ, בין היתר בקריית אונו, קריית אתא, באר שבע, ראשון לציון, אשדוד, רחובות, אשקלון ונתיבות, והסתיימו בשעות הלילה. שלושה שוטרים נפצעו בעימותים עם מפגינים בקריית חיים.

[brightcove_iframe video_id='the-main-edition-articles-20190701-2340' autoplay='0' credit='' desc='' kid='1_0n0quq79' duration=''']

עשרות מהמפגינים שהתפזרו מההפגנה בצומת קריית אתא, צעדו לכיוון קריית חיים. בדרכם עברו בתחנת משטרת זבולון, שם ניסו לטפס מעל הגדרות. כוחות יס"מ התעמתו עם המפגינים שניסו לחדור לתחנת המשטרה והציתו אש במקום. כאמור, שלושה שוטרים נחבלו, והמשטרה פיזרה את המתפרעים על ידי שימוש ברימוני הלם.

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-20190701-2315' autoplay='0' credit='דוברות המשטרה' desc='התפרעות בתחנת משטרת זבולון' kid='1_c3whjoej' duration=''']

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-20190701-2209' autoplay='0' credit='' desc='' kid='1_z5cefiud' duration=''']

בעקבות המחאות, נחסמו לתנועה כבישים רבים ברחבי הארץ, למשך זמן ארוך. מחלף קיסריה בכביש 2 נחסם לתנועה בשני הכיוונים, כמו גם מחלף יבנה ומחלף ראשון לציון בכביש 4. כביש 25 נחסם לתנועה מצומת נתיבות לבית הגדי בשני הכיוונים, וכביש 40 - מצומת נען עד צומת עקרון, בשני הכיוונים. צומת הרחובות יצחק רבין-בן גוריון באשקלון נחסם אף הוא לתנועה. התנועה שבה לסדרה לחלוטין רק הלילה, סמוך לשעה 1:00.

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-20190701-2217' autoplay='0' credit='' desc='הצתת אש על ידי המפגינים על גדר תחנת המשטרה' kid='1_ede58zvr' duration=''']

 

לכתבות נוספות בנושא:

נתניהו על הירי בסולומון טקה: "מצר על אובדן החיים, נגיע לאמת"

פקקים כבדים והבערת צמיגים: מחאה בקריות עקב הירי בסולומון טקה

נתיחת הגופה של טקה: צד הקליע נמעך – עשוי לחזק את גרסת הקצין

סולומון טקה
מחאה בקריות עקב הירי בסולומון טקה

אסף גובנה, חבר משפחת טקה, סיפר לחדשות 13: "זו טרגדיה נוראית, שבה אחד מהנערים הטובים שלנו הגיע למועדון נוער וכעבור זמן קצר מצא את מותו על ידי שוטר, שירה בו בדם קר. לצערי איבדנו ילד מאוד נבון, עם שמחת חיים ועם חלומות שהוא לא הצליח להגשים. הוא חלם להיות צנחן – והוא לא יגיע לזה".

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-20190701-2208' autoplay='0' credit='' desc='' kid='1_5a6x71yu' duration=''']

גובנה הצהיר כי גרסת המשטרה להתרחשויות שונה ממה שקרה בפועל. לדבריו, "הנערים שהיו נוכחים בתקרית ציינו עובדות הפוכות ממה שפרסמה המשטרה. על אף הקשיים, הם הסבירו בנחישות רבה את מה שחוו, את הירי הקר. זו חוויה מאוד קשה. השוטר הגיע בזמן שהנערים שיחקו, הפנה את הנשק לנער אחר, הסיט את האקדח – וירה בסולומון".

עוד הוסיף גבנה: "אם הוא לא היה אתיופי - זה לא היה קורה. עובדה שהוא לא ירה ב'צברים' שהיו שם. הוא ירה בו במכוון, בידיעה, ואנחנו משלמים מחיר יקר".

אסף גובנה, סולומון טקה
אסף גובנה

סמי ברוקה, מדריך הנוער של טקה, סיפר: "קשה לי לדבר, זה אירוע קשה. אני גידלתי את הנער הזה מגיל עשר, אני מכיר אותו ממרכז הנוער. גידלתי אותו מגיל עשר ולשמוע שהוא נורה – אין לי מילים לתאר את הכאב".

ההפגנה בחיפה בעקבות מותו של סלומון טאקה
ההפגנה בחיפה בעקבות מותו של סלומון טאקה | צילום: חדשות 13

מוקדם יותר היום, הקצין החשוד שירה למוות בטקה אמר בחקירתו במחלקה לחקירות שוטרים: "הגעתי עם הילדים לגן המשחקים לא בתפקיד", שחזר הקצין. "ראיתי חבורת צעירים מתקוטטים, והצגתי את עצמי כאיש משטרה. ביקשתי שיפסיקו לריב. בתגובה נזרקו עלי אבנים ופגעו בי. נפגעתי, נחבלתי, חשתי מאוים, לא רציתי לפגוע בו יריתי כדור אחד לרצפה – ומשם הוא ניתז ופגע בסולומון בחזה".

לאחר מספר שעות הגיעו לידי חדשות 13 תוצאות ממצאי נתיחת הגופה, וממנה עולה שצד אחד של הקליע נמעך לחלוטין - ממצא שעשוי לחזק את הטענה שניתז מהקרקע.

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-20190701-2207' autoplay='0' credit='' desc='' kid='1_hclx9uc3' duration=''']

גורמים המעורים בחקירת הקצין היורה: "זהו מקרה שונה ממה שהיה עם יהודה ביאדגה. לפי העדויות שנגבו עד כה זה לא נראה כאילו השוטר היה בסכנת חיים. עוד מוקדם מדי לומר, אבל ייתכן שלא תהיה ברירה מהגשת כתב אישום".