המחאות נמשכות לתוך הלילה; מ"מ המפכ"ל הנחה לפעול בתקיפות

עימותים אלימים נערכים בכמה מוקדים ברחבי הארץ, במסגרתם המפגינים יידו אבנים, קפצו על מכוניות נוסעות והעלו באש רכבים. 47 שוטרים נפצעו ו-60 מפגינים נעצרו. ארדן יקיים הערכת מצב מיוחדת

זמן צפייה: 09:35

הירי בסלמון טקה: הפגנות המוניות נערכו אתמול (שלישי) במסגרת מחאת הקהילה האתיופית עקב הירי בסלמון טקה, בכמה מוקדים ברחבי הארץ - וחלקן נמשכות גם בשעה זו. במוקדים רבים אירעו תקריות אלימות בין המפגינים, כוחות הביטחון ועוברי אורח. בתל אביב המפגינים העלו באש כלי רכב, ובצומת מלאכי הפכו ניידת כשבתוכה שוטר. המשטרה מבצעת מעצרים ומפזרת את המפגינים. במקום שלושה פצועים קל.

נפתחו לתנועה הצירים: כביש 20 (נתיבי איילון) במחלף לה גוורדיה ובמחלף ההלכה, כביש 2 במחלף אולגה, כביש 4 במחלף ראשון לציון, במחלף יבנה ובצומת אשקלון, כביש 40 בצומת בילו ובצומת קסטינה, כביש 38 בצומת הביג, כביש 6 במחלף שורק וכביש 1 במנהרת הארזים.

צירים שעדיין חסומים לתנועה: כביש 2 - מחלף פולג לשני הכיוונים ומחלף ינאי לכיוון צפון, כביש 781 - צומת ביאליק לכיוון מערב, כביש 431 - מחלף נשרים לכיוון מערב ומחלף באר יעקב לכיוון מזרח וכביש 40 - צומת פלוגות לשני הכיוונים. המשטרה ממליצה לנהגים לבחור בדרכים חלופיות.

מהמשטרה נמסר כי "לאור מעשי האלימות הקשים מצד מפגינים רבים, שהובילו לפציעתם של עשרות שוטרים במהלך היממה האחרונה ולפגיעה בסמלי שלטון, הנחה מ"מ מפכ"ל ניצב מוטי כהן, לא לאפשר כל גילוי אלימות ולפעול בתקיפות כנגד מפירי הסדר ופורעי חוק". השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, יקיים בשעה הקרובה הערכת מצב מיוחדת עם מ"מ מפכ"ל המשטרה ופיקוד המשטרה, במטרה לעמוד על היערכות משטרת ישראל ועל המשך הפעילות המשטרתית להפסקת הפרות הסדר ולפתיחת כלל צירי התנועה ברחבי הארץ.

שר התחבורה, ח"כ בצלאל סמוטריץ', מקיים כעת דיון דחוף עם גורמי המקצוע במשרד לקביעת פעולות שיתבצעו הערב על מנת להקל על הציבור לאחר פיזור ההפגנות.

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-20190702-2214' autoplay='0' credit='' desc='שריפת רכבים בצומת עזריאלי' kid='1_h6xajrsi' duration=''']

עוד נמסר מהמשטרה כי 47 שוטרים נפצעו ו-60 מפגינים נעצרו לאחר שהתפרעו ותקפו שוטרים באלימות. בקריית אתא נעצרו 20 מתפרעים בגין הפרת הסדר הציבורי, תקיפות שוטרים והתפרעויות אלימות. במקום נפצעו 12 שוטרים שנזקקו לקבלת טיפול רפואי, מתוכם שוטר אחד שאיבד את הכרתו כתוצאה מאבן שפגעה בראשו. השוטרים השתמשו ברימוני הלם וגז להרחקת המתפרעים. ארבעה שוטרים נפצעו כתוצאה מהשלכת בקבוקים ואבנים בצומת מלאכי, לאחר שהמשטרה החלה לפנות בכוח את המקום.

ממגן דוד אדום נמסר כי הצוותים טיפלו בכ-50 בני אדם, בהם מפגינים, אנשי כוחות הביטחון ואזרחים התקועים בפקקים, כולם במצב קל. במד״א ממשיכים לעבוד בכוחות מתוגברים של עשרות אמבולנסים ואופנועי עזרה ראשונה, ותוגברו מערך הכוננים ומוקדי 101. במהלך האירועים הותקפו ארבעה צוותי מד״א, ויודו אבנים לעבר שני אמבולנסים ואופנוע מד״א. כתוצאה מכך נגרם נזק לרכבים וחובש נפגע באורח קל.

אחת המחאות המרכזיות נערכת בצומת עזריאלי שבתל אביב, שם המוני מפגינים מוחים מאז שעות הצהריים, ושורפים רכבים ופחים. במהלך הערב אירעו במקום כמה תקריות אלימות, בהן בין היתר נופצה שמשה של מכונית, מפגינים עלו על רכבים נוסעים וחלו עימותים עם כוחות הביטחון. לפני זמן קצר עצרה המשטרה צעיר בן 27, תושב נתניה, החשוד בהצתת רכב. המשטרה החלה לפעול במקום לפיזור המהומות.

עוד בחדשות 13:

מפיקדה עד טקה: התקריות האלימות של שוטרים נגד ישראלים אתיופים

נתיחת הגופה של טקה: צד הקליע נמעך - עשוי לחזק את גרסת הקצין

הקצין החשוד שירה למוות בסולומון טקה שוחרר למעצר בית

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-20190702-2005' autoplay='0' credit='' desc='מפגין עולה על רכב נוסע בצומת עזריאלי' kid='1_xx4x7rix' duration=''']

מהמשטרה נמסר כי קצין משטרה ושוטרת נוספת שהיו במקום חילצו את הנהג ששהה ברכב שהוצת, ונפצעו אף הם כשהמפגינים ריססו לעברם גז מדמיע. השוטרים והאזרח פונו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים. שני שוטרים נוספים נפצעו במקום כתוצאה מאלימות המפגינים שכללה יידוי אבנים לעברם.

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-20190702-2248' autoplay='0' credit='אשדוד.נט' desc='בכביש 4 אמבולנס מנסה ללא הצלחה להגיע לתאונת דרכים' kid='1_b14kzhjg' duration=''']

באזור אולגה התרחשה מחאה אלימה שבמהלכה נעצרו 12 חשודים בגין התפרעות אלימה והפרת הסדר הציבורי. בירושלים מאות מפגינים חסמו את הכניסה לעיר משעות אחר הצהריים ושרפו פחים. בעקבות ידוי אבנים של המתפרעים, נפצעו שני קציני משטרה בראש ובגב. בהמשך תקפו שוטרים והמשטרה עצרה 15 חשודים שתקפו את השוטרים והפרו את הסדר. כוחות משטרה הפועלים בכניסה לעיר הדפו את המפגינים לצדי הכביש, ומאפשרים את הזרמת התנועה ביציאה והכניסה לעיר.
בשעה זו החסימה הוסרה והציר נפתח לתנועת כלי רכב.

באזור הדרום התרחשו מחאות אלימות במספר מוקדים שונים ובפרט באשדוד, נתיבות וקרית מלאכי. עשרה שוטרים נפצעו כתוצאה מיידוי אבנים ואלימות המפגינים במקום. המשטרה עצרה 12 חשודים בגין התפרעויות אלימות והפרת הסדר הציבורי. בפתח תקווה יידו מפגינים בקבוק תבערה לעבר הכוחות, ובגדרה שלושה שוטרים נפצעו מיידוי אבנים.

לבית החולים אסף הרופא הגיעו ארבעה פצועים מההפגנות על 431. פצוע אחד במצב בינוני כתוצאה מתאונת פגע וברח, ושלושה נוספים במצב קל.

כמו כן, אלפי מפגינים הגיעו לתחנת משטרת זבולון שבחיפה, שם משרת השוטר שירה למוות בטקה, הקיפו את המבנה וקראו ל"עשיית צדק", לדבריהם. בקבוק תבערה הושלך לעבר התחנה.

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-20190702-1740' autoplay='0' credit='' desc='תמד זנדברג בצומת עזריאלי' kid='1_4jnmbe5u' duration=''']

לפי הערכת נתיבי ישראל, 50-60 אלף רכבים נתקעו בפקקים, והשיבושים צפויים להימשך גם לאחר פיזור ההפגנות. גורם בכיר במשטרה התייחס להפגנות והצהיר: "אנחנו מצלמים את כל השחתת הרכוש וחסימת הצירים. אנחנו אוספים ראיות ויוגשו כתבי אישום רבים".

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-20190702-2005' autoplay='0' credit='' desc='' kid='1_xx4x7rix' duration=''']

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-20190702-1729' autoplay='0' credit='' desc='הפגנה ליד תחנת משטרת זבולון' kid='1_s0qf9o8n' duration=''']

הפגנה בקריות
הפגנה בקריות | צילום: חדשות 13
 הפגישה בין נציגי המשטרה לנציגי המחאה בחיפה
הפגישה בין נציגי המשטרה לנציגי המחאה בחיפה | צילום: חדשות 13

סמי ברוקה, מנהל מתחם החינוך בקריית חיים שהיה המדריך של טקה, משתתף כעת בהפגנה בקריית אתא, וקרא לקהל להרגיע את הרוחות. "יש פה בני נוער, צעירים ומבוגרים, שבאו להביע את הכאב שלהם", סיפר לחדשות 13. "אנחנו לא אלימים, המשטרה מנסה לצייר אותנו כאלימים אבל אנחנו רחוקים מזה. יש פה כוחות מתוגברים שמאיימים ומתגרים בקהל - איך לא תהיה אלימות? אם לובשי המדים היו רחוקים כמה מטרים אחורה - לא היו עימותים".

עוד הוסיף: "מדינת ישראל צריכה להתעורר. זאת בעיה כלל ארצית. נמשיך להיאבק עד שממשלת ישראל תתעורר ותבטיח שלא נסבול יותר".

ליאור בקרי, מראשי המחאה, אמר: "אנחנו דורשים צדק כי אי אפשר, זה לא ייתכן שכל חצי שנה רוצחים לנו ילד וזה עובר בשקט. במחאה שעברה הבטיחו לנו שיטפלו בדברים, והנה אחרי חצי שנה עוד רצח של ילד. לא נשתק את חיפה - אלא את כל מדינת ישראל, שנתניהו יגיע לפה וייתן לנו תשובות. זה מקרה חירום, זו מלחמה. בבחירות הוא יודע לבוא ולהוציא כל אחד מהבתים, ביום שאנחנו צריכים אותו שיבוא וייתן לנו תשובות. איך יכול להיות שילד שלא היה חמוש קיבל כדור, ומשחררים את הרוצח".

הפגנות מחאת יוצאי אתיופיה בקריות
הפגנות מחאת יוצאי אתיופיה בקריות | צילום: חדשות 13
הפגנות מחאת יוצאי אתיופיה בקריות
הפגנות מחאת יוצאי אתיופיה בקריות | צילום: חדשות 13

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-20190702-1731' autoplay='0' credit='' desc='הפגנה בכביש 6' kid='1_7ta4oe2i' duration=''']

המחאות עקב הירי בסלומון טקה
המחאות עקב הירי בסלומון טקה | צילום: חדשות 13

על מנת להיערך להפגנות הצפויות, המשטרה התבססה על מידע מהרשתות החברתיות, שם מפרסמים המפגינים על כוונתם להגיע לכל מיני נקודות ברחבי הארץ כדי להפגין ולחסום צירים מרכזיים, כפי שאירע אתמול. בשלב זה, המשטרה לא מגדירה מדיניות ברורה, והדילמה היא אם להמשיך בקו שננהג אתמול, כאשר הכוחות לא התערבו בהפגנות עד שהיה צורך בכך ואפשרו חסימות צירים, גם אם אלפי אזרחים תקועים במשך שעות בפקקים. עם זאת, ייתכן וכל מחוז ואזור יקבל החלטות בהתאם לדברים שקורים בשטח.

בתוך כך, המחלקה לחקירות שוטרים הודיעה כי הושגה התקדמות בחקירת התקרית: "ביומיים האחרונים נגבו עדויות של עדי ראייה שהיו באזור, בוצעו שחזורים בזירה ונתפסו ראיות נוספות, לרבות בדיקה של מצלמות אבטחה רלוונטיות".

בד בבד, אהוד ברק התייחס לירי בסלמון טקה והצהיר: "מותו של סלמון טקה מקומם ומיותר - עלינו לעשות הכול כדי שמקרים כאלה לא יישנו. ישראלים בני ובנות קהילת יוצאי אתיופה חוו לא פעם אפליה ואכיפת יתר. נדרשת כאן חקירה מהירה, לא מורא וללא משוא פנים".

משפחתו של סלמון טקה עם המנחמים בבית הקהילה האתיופית
משפחתו של סלמון טקה עם המנחמים בבית הקהילה האתיופית | צילום: חדשות 13

מח"כ פנינה תמנו-שטה (כחול לבן) נמסר לאחר תום הלווייתו של טקה: "אני קוראת לראש הממשלה ולשר לביטחון פנים לדאוג לאלתר להקמת וועדת חקירה חיצונית לאירוע האלים והקשה הזה שבו חייו של הנער סלמון נלקחו על ידי שוטר. המוות המזעזע של סלומון טקה הוא מקרה קשה שמטלטל את הקהילה ביומיים האחרונים. לצערי זה מתווסף לתלונות ומקרים רבים שהגיעו למח"ש ונוצרו יתומים מצדק. הקמת ועדת חקירה היא הכרחית אם באמת ראש הממשלה והשר מעוניינים לעשות צעד לקראת הקהילה השרויה במשבר אמון חריף".

מוקדם יותר, כאמור, מאות ליוו את טקה למנוחות בבית העלמין תל רגב הסמוך לחיפה. בלוויה, שהייתה טעונה מאוד, השתתפו משפחתו וחבריו של טקה, רבים מבני העדה האתיופית וראשי הקהילה, שקראו למנות ועדת בדיקה חיצונית שתחקור את תקרית הירי.

אביו של טקה, וורקה סלמון, אמר בלוויה: "אנחנו מבקשים צדק. הבן שלי כבר הלך. אני מקווה שהוא יהיה הקורבן האחרון. אל תבכו על הבן שלי, אנחנו דורשים שהרוצח יקבל את המגיע לו וימצא הצדק. תעזרו לי במאבק הזה".

"זה ילד שהייתה לו אהבה ושמחת חיים", הוסיף אביו של סלמון, "הוא היה חייכן ורגיש, תמיד היה אופטימי. לא ייחלתי לעמוד ליד גופתו. קוויתי שהוא יתחנך וישרת בצבא ויתרום את חלקו, כמו שרובנו מסכנים את חיינו ומגיעים ליחידות מובחרות למען המדינה האהובה, שמחנכת את בניה למעשים טובים ולכבוד, ולצערי מנצלים את המקום הזה לחולשה".

מאות אנשים בהלווייתו של סלמון טקה
מאות אנשים בהלווייתו של סלמון טקה | צילום: חדשות 13

כזכור, הירי בטקה עורר מחאות עזות בקרב קהילת יוצאי אתיופיה ברחבי הארץ. אתמול, השתתפו אלפי בני אדם באירועים, שנערכו החל משעות הצהריים במוקדים שונים בקריות וברחבי הארץ, בין היתר בקריית אונו, קריית אתא, באר שבע, ראשון לציון, אשדוד, רחובות, אשקלון ונתיבות. ההפגנות הסתיימו רק בשעות הלילה. שלושה שוטרים נפצעו בעימותים עם מפגינים בקריית חיים.

עשרות מהמפגינים שהתפזרו מההפגנה בצומת קריית אתא, צעדו לכיוון קריית חיים. בדרכם עברו בתחנת משטרת זבולון, שם ניסו לטפס מעל הגדרות. כוחות יס"מ התעמתו עם המפגינים שניסו לחדור לתחנת המשטרה והציתו אש במקום. כאמור, שלושה שוטרים נחבלו, והמשטרה פיזרה את המתפרעים על ידי שימוש ברימוני הלם.

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-20190701-2209' autoplay='0' credit='' desc='' kid='1_z5cefiud' duration=''']

יצחק קמחי, תושב היישוב מרכז שפירא שבשפלה, טען כי הותקף אמש על ידי עשרות בני נוער במהלך הפגנה בנתיבות. לטענתו, הוא ואשתו היו תקועים בפקק וניסו לעקוף אותו בדרך עפר. "בני הנוער פתחו את הדלתות של הרכב, איימו עלי וניסו להרביץ לי ולאשתי, שברו את השמשה האחורית, זרקו אבנים על האוטו. הכול בגל שניסינו לעבור ולעקוף את המחסום" - כך לדברי קמחי.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "במהלך מחאה בסמוך לעיר נתיבות, הבחינו השוטרים בהמון המתקיף את רכבו של עובר אורח, וסייעו לחלצו ולהגן עליו על מנת למנוע פגיעה בו והמקרה ייבדק גם במישור הפלילי".

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-events-20190702-1533' autoplay='0' credit='דיווחים חמים מהשטח' desc='תיעוד מהאירוע שבו, על פי הטענות, אזרח הותקף על ידי מפגינים' kid='1_vmkcsym7' duration=''']

בעקבות המחאות, נחסמו לתנועה כבישים רבים ברחבי הארץ, למשך זמן ארוך. מחלף קיסריה בכביש 2 נחסם לתנועה בשני הכיוונים, כמו גם מחלף יבנה ומחלף ראשון לציון בכביש 4. כביש 25 נחסם לתנועה מצומת נתיבות לבית הגדי בשני הכיוונים, וכביש 40 - מצומת נען עד צומת עקרון, בשני הכיוונים. צומת הרחובות יצחק רבין-בן גוריון באשקלון נחסם אף הוא לתנועה. התנועה שבה לסדרה לחלוטין רק הלילה, סמוך לשעה 1:00.

אתמול פורסם כי הקצין החשוד שירה למוות טקה, אמר בחקירתו במחלקה לחקירות שוטרים: "יריתי כדור אחד לרצפה, ומשם הכדור המשיך לחזה של סולומון". לאחר מספר שעות הגיעו לידי חדשות 13 תוצאות ממצאי נתיחת הגופה, וממנה עולה שצד אחד של הקליע נמעך לחלוטין - ממצא שעשוי לחזק את הטענה שניתז מהקרקע. הקצין שוחרר למעצר בית של 15 ימים.

ההפגנה בחיפה בעקבות מותו של סלומון טאקה
ההפגנה בחיפה בעקבות מותו של סלומון טאקה | צילום: חדשות 13

"הגעתי עם הילדים לגן המשחקים לא בתפקיד", שחזר הקצין. "ראיתי חבורת צעירים מתקוטטים, והצגתי את עצמי כאיש משטרה. ביקשתי שיפסיקו לריב. בתגובה נזרקו עלי אבנים ופגעו בי. נפגעתי, נחבלתי, חשתי מאוים, לא רציתי לפגוע בו יריתי כדור אחד לרצפה – ומשם הוא ניתז ופגע בסולומון בחזה".

גורמים המעורים בחקירת הקצין היורה: "זהו מקרה שונה ממה שהיה עם יהודה ביאדגה. לפי העדויות שנגבו עד כה זה לא נראה כאילו השוטר היה בסכנת חיים. עוד מוקדם מדי לומר, אבל ייתכן שלא תהיה ברירה מהגשת כתב אישום".