העובדת החשודה ששיקרה עבור שרה נתניהו: "הכריחו אותי לכתוב"

חשיפה: הקלטת שיחות בין שתי עובדות במעון רה"מ מציגות כיצד, לכאורה, אחת מהן אכן שיקרה עבור נתניהו בביהמ"ש. "מה אני אעשה? אני צריכה לעבוד"

זמן צפייה: 04:23
החקירה החדשה במעון ראש הממשלה מתמקדת בווידוי של אחת העובדות, ליאורה בביאן, שהודתה כי שיקרה בעדותה לטובת אשת ראש הממשלה שרה נתניהו במשפטה של שירה רבן, עובדת נוספת במעון שתבעה את שרה. הערב (שני) נחשפות בחדשות 13 הקלטות בין בביאן לעובדת אחרת שמהן אפשר להבין, לכאורה, כי בביאן אכן שיקרה בעדותה. בשיחות מספרת ליאורה לסילבי כי היא הולכת להעיד לטובת שרה, ומוסיפה: "אני לא יכולה כבר לתבוע אותם כי אני לטובת הגברת, ויגידו לי 'אז רגע, איך שיקרת שם כשאמרת שהיא טובה?". בתגובה, מפצירה סילבי בליאורה שלא תלך למשפט: "אל תלכי לשם. הוא (אפי אזולאי, אב הבית) הכריח אותי לכתוב מכתב שבו אני אומרת שהגברת מתנהגת אליי בכבוד". לשאלת ליאורה, השיבה סילבי כי היא אכן חתמה על המכתב הזה, "מה אני אעשה? אני צריכה לעבוד", הסבירה. השתיים ממשיכות בשיחה ובביאן - שהעידה בסוף לטובת שרה, נוזפת בחברתה סילבי על כך שכתבה את המכתב. "איזה טעות", אמרה ליאורה. "אין לי ברירה", ענתה סילבי. "יש לך ברירה", השיבה ליאורה, "הוא היה מחזיק אותך". "חאלס", אמרה סילבי, "חתמתי. אני חשבתי על העבודה. באמת הפעילו עליי לחץ". לכתבות נוספות בחדשות 13 >> בשל העלייה בתחלואה בקורונה: ההקלות המתוכננות יידחו בשבוע גורם בבית הלבן: רק החלטת מנהיגי ישראל עלולה לדחות את הסיפוח צפו: המפגש המרגש בין הנערים שנסחפו בים באשדוד לשי שהציל אותם
שרה נתניהו
''מסכת התעללויות והכפשות''. שרה נתניהו | צילום: רויטרס
זמן קצר לפני השיחה שלחו השתיים מכתבים ומסרונים בגנות אשת ראש הממשלה לאחראי עליהן בחברת "מוריה". לטענתן, נתניהו הפעילה כלפיהן יד קשה. לאחר מכן, המסרונים והמכתבים התפרסמו בתקשורת והשתיים זומנו לשיחת בירור במשרד ראש הממשלה. "שאלתי את אפי אם מפטרים אותי", סיפרה סילבי לליאורה. "הוא אמר לי 'מה פתאום, אף אחד לא מפטר אותך". בשיחה היא טוענת כי אין בבית ראש הממשלה אין עם מי לדבר, ומספרת  כי יעקב, האחראי מטעם חברת "מוריה", הוא היחיד שרוצה לעזור. "הייתי במצב קשה ולא היה לי למי לפנות". השתיים גם מדברות על כך שהן פוחדות כי ייאלצו אותן לכתוב מכתב בעד אשת ראש הממשלה. "אולי הם רוצים שנכתוב הצהרה לעיתונים?", תוהה סילבי. "אני אגיד לו שאני כבר לא רוצה לכתוב", השיבה ליאורה. "אני אוהבת את ראש הממשלה אבל אני לא כותבת בשום אופן", הצהירה. "גם אני לא", קבעה סילבי.
סילבי גנסיה, עובדת לשעבר במעון רהמ
סילבי גנסיה, עובדת לשעבר במעון רה''מ | צילום: חדשות 13
עורך הדין אופיר שמשון, פרקליטה של סילבי, טען כי "ידוע שהלחצים שהופעלו על עובדים שונים במעון להצהיר הצהרות על פיהן ההעסקה אינה פוגענית הינן הצהרות כוזבות שניתנו רק מחמת לחץ שהופעל על העובדים". יום לאחר מכן השתיים שוב מדברות ביניהן, הפעם על כך שהן חוששות כי ייאלצו אותן להגיש תצהיר שקרי לבית המשפט. ליאורה אמרה לסילבי כי גם אם תתבקש לכתוב תצהיר היא לא תעשה זאת משום שאין לה "כוח כבר לזה", ואילו סילבי אומרת כי גם היא לא תכתוב תצהיר, "כי אני לא יודעת מה יהיה. אם היא (שרה) ממשיכה - אז אני כן אתבע אותה". גסניה החליטה לבסוף לתבוע את אשת רה"מ, תביעה שגררה תביעה נגדית של שרה. "בגלל עלויות ניהול ההליך, פתחנו בקמפיין גיוס תרומותל צורך ניהול ההליכים", סיפר שמשון.
שירה רבן ובעלה בבית המשפט
שירה רבן ובעלה בבית המשפט | צילום: חדשות 13
במהלך השיחות, השתיים מדברות גם על הנעשה בבית ומייחסות טענות קשות כלפי שרה. "היא לא נורמלית", אומרת סילבי, "היא צרחה במדרגות. אמרתי לה, 'רגע, נפלתי, כואב לי', היא היא אמרה לי, 'מה, את עושה הצגות?'" "אנחנו משרתות", מוסיפה ליאורה, "היא מנצלת אותך יותר מדי". בינתיים החקירה נמשכת כאשר המשטרה צפויה לקבל בקרוב את הקלטות שעשויות לשפוך אור על מה שהתחולל במעון ראש הממשלה ועל השאלה האם אכן ניתנה עדות שקר בבית המשפט. עורך הדין יוסי כהן, פרקליטה של שרה נתניהו, מסר בתגובה: "הקמפיין התקשורתי המתוזמן שהעובדת ועורך דינה מנהלים, הקלטות הסתר הערוכות והמיומנות שבה היא מדובבת ומתעדת את עובדות המעון כדי שיכפישו את שרה נתניהו, מזכירים עבודה של סוכנות חשאית שבאה להוציא לפעול תוכנית זדונית ולא עובדת תמימה".