טענות לאי סדרים מצד יו"ר ועדת ההיתרים החדשה - הושתקו

בשנת 2004 עמדה שרה פריש בראש מכללת שערי משפט, ומינתה את חתנה לתפקיד רגיש. לאחר שהוגשה בקשה לבדוק את התנהלותה, הגיעו הצדדים להסדר לפיו לא יינקטו נגדה הליכים משפטיים והמעשה יוכחש

זמן צפייה: 02:52

בשנת 2004, עמדה השופטת בדימוס שרה פריש שמונתה ליו"ר ועדת ההיתרים, בראש מכללת שערי משפט. בזמן זה, מינתה את חתנה לעמוד בראש פרויקט יוקרתי של המכללה. הערב (ראשון) נחשף כי כאשר הועלתה בקשה לבדוק העדפה פסולה של מקורבים מצידה של פריש - הנושא הושתק. זאת, לאחר שבשבוע שעבר נחשף בחדשות 13 כי עמדה בעבר בראש שתי ועדות ציבוריות – ועבודתה בהן הופסקה.

עמותת שערי משפט ופריש סיימו בטונים צורמים במיוחד את הקשר ביניהם, כאשר שני הצדדים האשימו זה את זה האשמות הקשורות לטוהר מידות. חבר עמותת שערי משפט, עו"ד יצחק לקס, שבהמשך שימש כמנכ"ל שלה, כתב על שבראשו עמד חתנה של פריש: "בראש פרויקט יקר זה עומד חתנה של פריש, משה הרשקוביץ. הוא התמנה למשרה מכובדת זו לראשונה בעודו תלמיד שנה א' בלבד במכללה - והמשיך בו במשך כל שנות לימודיו כולל תקופת הסטאז'".

במסמך אחר של העמותה הועלתה בקשה לבדוק, בין היתר, העדפה פסולה של מקורבים בקביעת תנאי העסקה, העסקת קרוב משפחה שלא על פי כללי מנהל תקין, ניסיון להביא לאישור תנאי שכר מופלגים לפריש ולחברי סגל אחרים, בזבוז ופזרנות ואי סדרים בהתנהלותה.

לכתבות נוספות בנושא: 

סערת מינויי המבקר: העבר הבעייתי של יו"ר ועדת ההיתרים החדשה

לאחר התפטרות ועדת ההיתרים: המבקר מקיף עצמו במקורבי ימין

על רקע העימות עם המבקר: חברי ועדת ההיתרים התפטרו מתפקידם

שרה פריש
שרה פריש | צילום: חדשות 13

בסופו של דבר כאמור, הסיפור הזה הסתיים בהשתקה. לפי מתווה ההסדר בין הצדדים שהגיע לידי חדשות 13, נקבע כי לא יינקטו כל הליכים משפטיים מכל סוג שהוא על ידי מי מהצדדים. עוד נקבע כי במידה ויבוצע פרסום כלשהו יוכחש הדבר במשותף - וכל התלונות והטענות ההדדיות לרבות אלו המייחסות לפריש שחיתות - יופסקו לאלתר.

ההסכמה הייתה שפריש תפרוש, תזכה לאירוע פרישה מרשים ושהטענות על שחיתות יושתקו. משום כך, בריאיונות פרישה שלה מהמכללה סיפקה פריש הסברים שונים למהלך כמו שחיקה במעמד המכללות.

מטעמה של שרה פריש נמסר בתגובה: "מדובר בטענות הזויות ושקריות. השופטת פריש הייתה ממקימי מכללת שערי משפט ועמדה באומץ וביושרה כנגד ניסיונות להעביר החלטות בלתי חוקיות בעליל. יודגש כי כל ההחלטות שקיבלה השופטת בדימוס פריש בתפקידה כראש מכללה התקבלו כדת וכדין ואושרו על ידי הוועד המנהל. כנראה שהמלחמה של התקשורת בנבחרי הציבור מקדשת את כל האמצעים, כולל פגיעה בלתי מוצדקת בבעלי תפקידים שעושים מלאכתם נאמנה".

מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן
מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן | צילום: ערוץ הכנסת

ביום שלישי פורסם כי בשנת 1998 מונתה פריש לעמוד בראש ועדת המוניות של משרד התחבורה, שדנה בבקשות נהגים לקבלת רישיון להפעלת מונית, כדי לוודא שאינם בעלי עבר פלילי או מניעים לפשעים לאומניים. שר התחבורה דאז, מאיר שטרית, קיבל לידיו מידע ממנו עלה החשד כי פריש בכלל לא חתמה על ההיתרים, ועל התיקים שנשלחו למשרדה חתם אחד מעורכי הדין שעבדו בו. יש לציין כי לא ידוע אם המידע שהגיע לשר שטרית נבדק.

בעקבות הגילוי החליט שטרית להפסיק עבודתה ואף הדיח את כל חברי הוועדה. פריש לא הסכימה ללכת בקלות, והנושא התגלגל לפתחו של היועץ המשפטי דאז מני מזוז שאישר את הפסקת עבודתה. משרד התחבורה פיצה אותה במשכורת של שלושה חודשי עבודה – סכום של 90 אלף שקלים. ראוי לציין שהשופט שהחליפה בתפקיד הסתפק בסכום של 2,000 עד 3,000 שקלים בלבד.

כמה חודשים לאחר מכן, הופסקה עבודתה בוועדה נוספת, הפעם במשרד החינוך. פריש עמדה אז בראש ועדה שדנה בערעורים על החלטות המשרד שנוגעות למוסדות רשמיים שאינם מוכרים. השר, גם הפעם מאיר שטרית, סבר שפריש מקבלת ערעורים רבים מדי, בניגוד לעמדת המשרד.