הערעור נדחה: ראאד סלאח ירצה שנתיים וארבעה חודשי מאסר

בית המשפט המחוזי בחיפה דחה את ערעורו של מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית, שהורשע בהסתה לטרור, והוא יחל לרצות את עונשו בעוד כשלושה שבועות. "חציית גבולות חופש הביטוי הלגיטימי"

זמן צפייה: 17:46

בית המשפט המחוזי בחיפה דחה היום (חמישי) את ערעורו של ראאד סלאח, מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית, שהורשע בהסתה לטרור, וקבע כי ירצה שנתיים וארבעה חודשי מאסר, בהתאם לעונש שנגזר עליו לפני כחמישה חודשים. סלאח יחל לרצות את עונש בארבעה באוגוסט.

"המערער הוא מנהיג שנשא נאום משלהב הכולל דברים המהווים עידוד וקריאה לציבור הפלסטיני להתעמת עם כוחות הביטחון, לא ניתן לקבל את הטענה שלא היו בדברים משום עידוד לביצוע מעשים הדומים לפיגוע בהר הבית", כתבו השופטים. "חופש הביטוי אינו ניצב בדד וקיימים חריגים הראויים לחקירה פלילית, מדובר בחציית גבולות חופש הביטוי הלגיטימי".

לכתבות נוספות בחדשות 13:

השרים דנים בהגבלות: כינוס עד 10 אנשים – מסעדות בטייק אווי

המשטרה מחפשת עוד קורבנות של החשוד בתקיפת בת ה-12 בכינרת

שלוש שנות מאסר וחצי לצעיר שהצית את ביתה של כרמל מעודה

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-articles-part-2010021127' autoplay='0' credit='' desc='ראאד סלאח נישא באוויר אחרי גזר הדין' kid='1_hoiy57gb' duration='65'']

כזכור מנהיג הפלג הצפוני הורשע עקב נאום שנשא בהלוויית מחבל בהר הבית ובו שיבח מעשי טרור. כמו כן, הורשע סלאח בתמיכה בארגון שבראשו עמד ושהוצא מחוץ לחוק.

סלאח, שכיהן בעבר כראש עיריית אום אל-פחם, שימש כמנהיג הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית, שבשנת 2015 הוצאה על ידי ממשלת ישראל מחוץ לחוק בטענה להסתה מצדו ומצד התנועה.

סלאח כבר נידון בעבר למאסר בגין עבירות של התפרעות, הסתה ותמיכה בטרור. הוא ידוע בעמדותיו השוללות את הלגיטימיות של מדינת ישראל בכלל, ואת שליטתה בירושלים בפרט. לא אחת צוטט סלאח כשקרא "ברוח ודם נפדה את אל-אקצא".

ראאד סלאח
ראאד סלאח | צילום: רויטרס

לפני כשנתיים וחצי הוגש כתב אישום נגד סלאח בגין שלוש עבירות של הסתה לטרור וכן בעבירות של תמיכה בהתאחדות בלתי מותרת. מכתב האישום עלה כי סלאח פרסם במספר הזדמנויות דברי שבח, אהדה או עידוד למעשה טרור. במקרה אחד, במהלך הלוויית מחבלים שביצעו פיגוע בהר הבית, נשא סלאח נאום שבו אמר, בין היתר, "יא שהיד, אנחנו נמשיך את המאבק" והוסיף כי "ברוח, בדם, נפדה אותך יא שהיד".

מכתב האישום עלה גם כי במהלך תפילה שהתקיימה במסגד, קרא סלאח למתפללים: "לא נפסיק להתעמת עם הכיבוש הישראלי. אנו לא מפחדים להיפגש, להיפצע, להיעצר, לא פוחדים - אלא רק מאללה".