שגריר פולין צילם את החשוד שירק על רכבו • תיעוד

ברקע המתיחות בין ירושלים וורשה נעצר אריק לדרמן, אדריכל בשנות ה-60 לחייו בחשד כי תקף את השגריר מארק מגירובסקי בפתח השגרירות בת"א. התוקף התנצל: "לא ידעתי על זהותו של יושב הרכב"

שגריר פולין בישראל, מארק מגירובסקי, תיעד את האדריכל אריק לדרמן לאחר שהאחרון ירק על רכבו מחוץ לשגרירות בתל אביב, כך עולה מצילום שהגיע הבוקר (חמישי) לידי חדשות 13. אמש הגיב לדרמן על התקרית ואמר כי "אני מבקש להביע את התנצלותי על האירוע אתמול. משפחתי חוותה את תלאות השואה בפולין ופנייתי לשגרירות הייתה בענייני השבת רכוש. במסגרת פנייתי זו נתקלתי ביחס מכפיש מצד אחד מעובדי השגרירות אשר כינה אותי בשפה הפולנית בכינוי 'יהודון'. אמירה זו עוררה בי תחושות קשות מאוד. מיד לאחר מכן עזבתי את הכניסה למשרדי השגרירות והתחלתי לצעוד אל עבר רכבי שחנה ברחוב סמוך לשגרירות".

"המדרכות המשובשות באזור הקשו על מעבר נוח, וצעדתי בתמימותי בכביש, כאשר תוך כדי כך הגיח מאחורי רכב אשר צפר לי בחוזקה וגרם לי לבהלה. על כך הבעתי תרעומת כפי שהבעתי ובאופן עליו אני מצר", אמר. "אני מבקש להבהיר כי בוודאי לא ידעתי על זהותו של יושב הרכב או תפקידו ובוודאי שלא ידעתי ששגריר פולין בישראל נמצא ברכב. בעקבות זאת, אבקש להביע את התנצלותי הכנה על שאירע ואף ביקשתי מבאי כוחי לפנות למשרדי השגרירות בבקשה להתנצל בפני השגריר. אני מקווה שבכך האירוע יבוא לכדי סיום ויישמר בפרופורציות המתאימות".

גורם במשרד החוץ הפולני אמר לחדשות 13 כי לדרמן הגיע לשגרירות ואמר למאבטח שהוא רוצה לדבר עם מישהו על "האנטישמיות הפולנית", וכי הוא לא כונה "יהודון". השגריר הפולני כתב בטוויטר בתגובה לתקרית: "אני מודה לכולם על התמיכה", והוסיף: "קראתי טענות ביזאריות בנוגע להתנהגות ואמירות לא ראויות מצד שומר בשגרירות. זה לא נכון. הוא אדם נאמן, חרוץ ומיומן. בחודשיים מאז שעבד פה הוא טיפל בכ-2,000 בני אדם, ולעולם לא הוגשה נגדו תלונה".

עוד בחדשות 13:

הגבר שירק על שגריר פולין: "מתנצל, לא ידעתי שהוא ברכב"

פרקליטו של החשוד שירק על שגריר פולין: "המאבטח קרא לו יהודון"

"לא נשלם על מלחמה שלא התחלנו": מה גרם למשבר ישראל-פולין?

שגריר פולין בישראל, מארק מגירובסקי
שגריר פולין בישראל, מארק מגירובסקי | צילום: getty images

כזכור, ביום שלישי הגיש שגריר פולין בישראל, מארק מגירובסקי, תלונה על תקיפה בפתח השגרירות שבתל אביב. בעקבות התלונה נעצר לדרמן בחשד שירק לעברו של השגריר. בעקבות המקרה זומנה הבוקר שגרירת ישראל בפולין, אנה אזארי, לשיחת הבהרה במשרד החוץ בפולין. בשיחה עלתה דרישה מצד משרד החוץ הפולני שישראל תגביר את האבטחה על מבנה השגרירות.

עורך דינו של לדרמן טען בדיון בבית המשפט השלום בתל אביב, כי המאבטח במקום כינה את את החשוד "ז'יד" - יהודון. לדבריו של עורך הדין, לדרמן הגיע לשגרירות כדי לברר עניין הנוגע להשבת רכוש מתקופת השואה, המאבטח לא אישר לו להיכנס וקרא לו בכינוי הגנאי.

בית המשפט הורה לשחררו למעצר בית, עם הרחקה של שבועיים מהשגרירות. בהחלטתו, הגדיר השופט עלאא מסראווה את האירוע כ"סכסוך דרכים" ולא כתקיפה על רקע פוליטי או לאומני. השופט קבע כי יריקה כלפי אישיות דיפלומטית בישראל ראויה לכל גינוי ומעוררת בושה במיוחד לאור העובדה שכל חטאו של השגריר היה שפנה לחשוד בדרך שלא נראתה לו. השופט קבע כי החשוד כלל לא היה נעצר אם לא היה מדובר בשגריר הפולני ושחרר אותו למעצר בית בו ישהה עד מחר בצהריים.