המתווה לסגר המהודק: סגירת מערכת החינוך וצמצום מקומות העבודה

מסתמנת הסכמה בין השרים כי ההגבלות יוחמרו החל מיום שישי הקרוב, למשך 10 ימים. תועלה הצעה לסגירת רשתות השיווק בשעה 19:00. נתניהו: "המוטציה מזנקת - נכנסים לגל המסוכן ביותר מפרוץ המגפה"

זמן צפייה: 07:10

הממשלה דנה בשעה זו (שלישי) בהחמרת ההגבלות וההכרעה המסתמנת היא סגר מלא למשך עשרה ימים החל מיום שישי הקרוב עד ליום שני בתאריך 18 בינואר. הידוק הסגר ילווה בסגירה של כלל מערכת החינוך, צמצום מקומות עבודה לחיוניים בלבד, יציאה מהבית לצרכים חיוניים בלבד ורק בתוך עיר המגורים, איסור שהייה בבית של אדם אחר, איסור איסוף עצמי ממסעדות ואיסור התקהלויות, אך תותר התקהלות של עשרה אנשים בשטח פתוח וחמישה בחלל סגור.

מעבר לכך, בישיבת הממשלה תועלה הצעה, לפיה במהלך הסגר המלא רשתות השיווק ייסגרו בשעה 19:00 בערב. כמו כן, צה"ל גם ייכנס לסגר שלישי וחיילי הבסיסים הסגורים שחוזרים מחופשה יידרשו להגיע עם ציוד אישי לחודש לקראת עוצר יציאות. בבסיסים יידרשו לשמור על שני מטרים בין אחד לשני, עד שישה אנשים בדיון, עד 30 אנשים בחלל סגור ועד 50 אנשים בחלל פתוח - בתנאי שעוטים מסכות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בדיון כי "המוטציה החדשה של הקורונה מזנקת, אם כי לא באותו קצב כמו בבריטניה. בתי החולים מתריעים בפנינו שאנחנו נכנסים לגל המסוכן ביותר מאז פרוץ המגפה. משרד הבריאות והמומחים מזהירים שאנחנו במצב חירום ושאם לא נפעל מיד נאבד מאות רבות של ישראלים שימותו - ואף יותר מכך. אסור לנו לתת לזה לקרות, בטח לא בקו הסיום". ממונה הקורונה הפרופסור נחמן אש יציג לשרים כי עד כה זוהו 30 מקרי הדבקה במוטציה - שהדביקו 189 אנשים. לדבריו, "מעבדות הבדיקות לא עומדות בעומס, והמערכת לקטיעת שרשראות הדבקה נפגעת".

חסימת כביש 1 לבדיקות המשטרה
חסימת כביש 1 לבדיקות המשטרה | צילום: רויטרס

שר החינוך יואב גלנט אמר בישיבת הממשלה: "למרות הצורך החיוני של התלמידים להגיע למוסדות החינוך - אני נאלץ לרתום את כל מערכת החינוך לצורך הלאומי של בלימת התפשטות המגפה באמצעות סגר קצר ואינטנסיבי, בכל המשק ובכלל זה במערכת החינוך. אבל יש להחריג את הפעלת החינוך המיוחד ומסגרות החינוך של הנוער בסיכון - הם חייבים לפעול בכל מצב. אבקש גם להחריג את קיום בחינות המתכונות לתלמידי כיתות י"א-י"ב בתקופת הסגר".

בתוך כך, שר המשפטים בני גנץ קיים היום התייעצות עם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לפני ישיבת הממשלה שתדון בהחמרת הסגר. גנץ הבהיר למנדלבליט כי לא יסכים לצמצום והגבלת חופש ההפגנה ופגיעה בתפקוד בתי המשפט, ויציב אותם כתנאים לכל מתווה של הידוק ההגבלות. כמו כן, היועץ הבהיר כי הגבלת זכות ההפגנה כרוכה בהכרזה על מצב חירום מיוחד.

שר הבריאות יולי אדלשטיין התייחס לנושא ההפגנות ואמר בדיון כי "אם נגביל גם נאת ההפגנות אז כל השיח ישתנה - התקשורת תטען שכל הצעדים ננקטים מסיבות פוליטיות והציבור ישתכנע. בריאות הציבור יותר מידי יקרה לנו".

מוקדם יותר היום קיים אדלשטיין תדרוך בנושא העלייה בתחלואה, לאחר שערך דיון חירום עם בכירי משרדו, וקרא להטיל סגר מלא במדינת ישראל. זאת, מספר שעות לפני ישיבת הממשלה שבה צפויה להתקבל ההכרעה.

שר הבריאות יולי אדלשטיין
שר הבריאות, יולי אלשטיין | צילום: לע''מ

"אנחנו מבקשים לבנות גשר בין מצב התחלואה הנוראי לבין הצלחת החיסונים", אמר אדלשטיין. "נוכל לבנות אותו בתנאי שלא נשחק בכאילו. אנחנו צריכים להגיע לסגר מלא, הכולל סגירה של מקומות עבודה שאינם חיוניים, עם מערכת חינוך סגורה ועם אפס התקהלויות. רק כך נוכל לעבור את ההתפרצות החדשה ולהגיע למצב שבו מיליוני אזרחים יהיו מחוסנים. אתם מבינים את המחיר של לא לעשות כלום - מאות רבות של מתים, עוד אלפים של חולים קשה ועוד עשרות אלפי מאומתים. זה יקרה אם לא נעשה כלום".

עוד אמר שר הבריאות בתדרוך כי "אנחנו סופרים היום 8,000 מאומתים ועוד לא נקטנו בשום צעדים. אני אומר שיש אפשרות לצאת מזה, אם נשים בצד את כל השיקולים הלא עניניים ונחליט על סגר מלא - מספיק עם האנרכיה הזאת. תסתכלו בעיניים של האנשים".