בכירים לשעבר במערכת המשפט: "מודאגים מחקיקה שתפגע בדמוקרטיה"

במכתב לציבור ולחברי הכנסת, ביקשו הבכירים, בהם שני פרקליטי מדינה לשעבר, לשמור על השוויון בפני החוק ועל עצמאות הרשות השופטת. "צעדים שיפתחו פתח לכוח בלתי מרוסן של הרשויות הפוליטיות"

בית משפט (אילוסטרציה)
בית משפט (אילוסטרציה) | צילום: רועי ריקהויז

כ-40 בכירים לשעבר במערכת המשפט פנו היום (ראשון) במכתב לציבור ולחברי הכנסת וכתבו כי הם "מודאגים מהקולות העולים במערכת הפוליטית הקוראים לקדם הליכי חקיקה שיפגעו בעקרונות היסוד של ישראל". לטענתם, "צעדי החקיקה המתוכננים יפגעו פגיעה אנושה בדמוקרטיה, בעקרון השוויון, בעצמאות ובחוסר התלות של שומרי הסף, מערכת אכיפת החוק ובתי המשפט".

"צעדים אלו יפתחו פתח לכוח בלתי מרוסן של הרשויות הפוליטיות בלי איזונים ובלמים החיוניים למשטר הדמוקרטי", כתבו. "ישראל התגאתה תמיד ברשות שופטת עצמאית ומקצועית. אסור ליטול מבית המשפט את הסמכות לבקר את מעשיהן ואת החלטותיהן של רשויות המדינה האחרות".

פרקליט המדינה לשעבר משה לדור
פרקליט המדינה לשעבר משה לדור | צילום: חדשות 13

החתומים על המכתב הם לשעבר פרקליטי מדינה, משנים ליועץ המשפטי לממשלה, משנים לפרקליט המדינה, מנהלי מחלקות בפרקליטות המדינה ופרקליטי מחוז. ביניהם, משה לדור, פרקליט המדינה שבתקופתו הועמד לדין רה"מ לשעבר אהוד אולמרט, וערן שנדר, פרקליט המדינה לפני כעשור ומי שהקים את מח"ש. נוסף לכך, חתומה על המכתב לבנת משיח, לשעבר המשנה ליועמ"ש.

"אנו פונים לציבור הרחב ולחברי הכנסת, כנאמני הציבור, בקריאה לפעול לשימור עקרונות היסוד של הדמוקרטיה, לרבות שוויון בפני החוק, תוך הכרה במעמדם של שומרי הסף. יש לבלום ולהתנגד לכל חקיקה אשר תפגע בעקרון השוויון בפני החוק ובעצמאותם של שומרי הסף ומערכת המשפט", מסרו. "אנו מחזקים את ידי הפרקליטים ומשפטי השירות הציבורי בעשייתם המקצועית וההגונה במילוי תפקידם ללא מורא וללא משוא פנים".

נתניהו
נתניהו | צילום: רויטרס

ביום שישי איימו שופטי בית המשפט העליון איימו לנקוט "צעדים קיצוניים שנדרשים בזמנים קשים" בעקבות ניסיונות הקואליציה לחוקק את חוק החסינות ולקדם את פסקת ההתגברות שתגביל את כוחם.

בשיחות פנימיות אמרו השופטים כי "נראה כאילו ראש הממשלה והמועמדים לתפקיד שר המשפטים רוצים לנתץ ולהרוס את מערכת המשפט". לדבריהם, "חוק החסינות לצד פסקת ההתגברות זה דבר לא יאומן, לא נהסס לנקוט בצעדים קשים וקיצוניים - כי ההיסטוריה תשפוט אותנו".

לפני כשבועיים הצהירו גורמים בכירים במערכת המשפט כי "אנחנו נמצאים כפסע לפני איבוד הדמוקרטיה. קו ישיר מחבר בין כתב האישום המיועד של נתניהו לתוכנית שלו לחסל את בית המשפט העליון. אנחנו נהיה כ'מוקצה' בעיני העולם. נתניהו מוכן לחסל את הכול כדי לא לעמוד למשפט, מישהו במערכת הפוליטית חייב להתעורר ומהר".

הדברים נאמרו לאור פרסום באותו הבוקר בעיתון "הארץ", לפיו נתניהו מתכוון לקדם בכנסת הקרובה הצעת חוק שתשלול מבית המשפט העליון את הסמכות להתערב בהחלטות מנהליות של הממשלה, השרים או הכנסת. על פי הפרסום, ראש הממשלה פועל מחשש שבית המשפט יפסול החלטה של הכנסת לשמור על חסינותו מפני העמדה לדין. על כן הוא מקדם פסקת התגברות מורחבת, שאינה מוגבלת רק לחקיקה. עוד דווח כי ח"כ בצלאל סמוטריץ' שותף לניסוח חקיקה זו.