פרקליט רה"מ ליועמ"ש: "השליח בחר שלא להשאיר את חומרי החקירה"

עו"ד תל צור מכחיש את הודעת מנדלבליט לפיה סירב לקבל את החומרים בתיקי נתניהו: "השליח הונחה למסור את החומרים לידיי בלבד - לא הייתי במשרד". הפרקליטות: "סיפור הסנגור - פשוט לא נכון"

זמן צפייה: 03:03

פרקליטו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עו"ד נבות תל צור, הגיב היום (ראשון) להודעת היועץ המשפטי לממשלה, על סירובו לקבל את חומרי החקירה. "השליח הונחה למסור את החומרים לידיי בלבד", טען. "מכיוון שלא הייתי במשרד – השליח החליט שלא להשאיר את חומרי החקירה. על כן, אין ממש בפרסום הנמהר לתקשורת כי חומרי החקירה 'נמסרו היום' לבאי כוחו של ראש הממשלה".

על אף שהכחיש כי סירב לקבל את חומרי החקירה, חזר במכתבו תל צור על טענתו בדבר עיכוב תשלום שכר הטרחה. "הניסיון להמציא לנו באופן חד צדדי את חומרי החקירה, חרף ההודעה המפורשת בכתב שמסרנו לכם כי לא קיבלנו על עצמנו את האחריות להליך השימוע, אינו במקום והוא משול לניסיון להמציא כתבי דין לעורך דין שלא הוסמך לטפל בתביעה", נטען. "הודענו לכם במפורש כי פרקליטיו של ראש הממשלה התנו את קבלת אחריותם בהליך השימוע בהסדרה תחילה של תשלום שכר טרחתם".

בתגובה לטענות, גורמים בפרקליטות טענו כי "הסיפור של הסנגורים פשוט לא נכון. השליח קיבל הנחייה להעביר את החומר לנבות תל צור או למזכירה שלו. הוא הגיע למזכירה, היא פתחה את המעטפה והתקשרה בנוכחות השליח לתל צור. היא הקריאה לו את המכתב ואמרה לו שיש גם חומר מצורף, והוא הורה לה שלא לקבל את המכתב ולהחזיר אותו לשליח". לדבריהם, "השליח חזר המום לפרקליטות - אמר שדבר כזה עוד לא קרה לו".

עוד בחדשות 13:

מנדלבליט הבהיר לפרקליטי נתניהו: השימוע יתקיים עד 10 ביולי

מנדלבליט נגד הפרקליטות: מדוע תיק 2000 לא הפך לתיק שוחד?

היועמ"ש: חומרי החקירה נשלחו לפרקליטי רה"מ, אך הם סירבו לקבלו

נתניהו ומנדלבליט בישיבת ממשלה
נתניהו ומנדלבליט בישיבת ממשלה | צילום: רויטרס

הבוקר פרסם משרד המשפטים הודעה לפיה עורכי דינו של ראש הממשלה בנימין נתניהו סירבו לקבל ממשרד היועץ המשפטי לממשלה את חומרי החקירה, כהכנה לשימוע המתקרב. על פי הודעת המשרד, לאחר שנמנעו הפרקליטים מאיסוף החומרים שהיו זמינים להם בפרקליטות מזה מספר שבועות, נשלחו אליהם חומרי החקירה עם שליח - אך כאמור, אלו סירבו בשנית לקבלם. על מהלך זה כתב היועץ אביחי מנדלבליט כי "הסירוב הוא תמוה".

היועץ המשפטי השיב במכתבו לפניית פרקליטי ראש הממשלה שהתקבלה בערב יום הזיכרון, בה ביקשו לדחות את המועד האחרון לקביעת שימוע - בשל היקף חומרי החקירה הנרחב. מנדלבליט העיר כי "קיים קושי רב בטענה בדבר היקף חומרים גדול או בדבר הזמן הרב הדרוש ללימודו, שעה שהיא נטענת ממי שבחר משך תקופה כל כך ארוכה שלא לקבל את חומר החקירה ולהתחיל לעיין בו". עם זאת, אישר היועץ דחייה של עשרה ימים בתאריך קביעת השימוע - עד 20 במאי.

תגובת ח״כ שלי יחימוביץ להודעת היועמ"ש: "הסירוב המחוצף של פרקליטי נתניהו לקבל לידיהם את חומרי החקירה ששיגר אליהם היועמ״ש באמצעות שליח מיוחד, אחרי שלא הואילו בטובם לבוא לקחת אותם, משול לסירוב של אזרח להיכנס לכלא אחרי שבית משפט גזר עליו עונש מאסר, אפשרות שכלל אינה קיימת במדינת חוק שבה החלטות זרועות שלטון החוק הן לא תכנית כבקשתך. על היועמ"ש להכיר בכך שהתנהגות מנומסת אינה באה עוד בחשבון כלפי פורעי חוק, ובשלב ראשון, נוכח האירוע החריג שהתרחש היום, לשלול מנתניהו לאלתר את הליך השימוע".

כאמור, פרקליטיו של נתניהו פנו ביום רביעי במכתב למנדלבליט, והודיעו כי הם מעוניינים בהליך השימוע, אולם הם מבקשים לדחות אותו בכמה חודשים; המועד האחרון שנקבע לתיאום השימוע הוא היום, ה-10 במאי.

ראש הממשלה בנימין נתניהו נואם בטקס האזכרה הממלכתי לחללי פעולות האיבה, הר הרצל,ירושלים
ראש הממשלה בנימין נתניהו נואם בטקס האזכרה הממלכתי לחללי פעולות האיבה, הר הרצל,ירושלים | צילום: החדשות 13

במכתב טענו פרקליטי נתניהו כי הזמן שניתן להם להיערך לשימוע אינו מספיק; הם גם הוסיפו במכתב, כי "עניין שכר הטרחה שלהם טרם הוסדר", וכי "הנושא נמצא בוועדת ההיתרים". כעת ההחלטה אודות מועד השימוע חוזרת לפתחו של היועמ"ש, שקבע כי המועד האחרון לשימוע יהיה עד עוד חודשיים בדיוק, העשירי ביולי. ההערכה היא שלאחר חילופי מכתבים ומשא ומתן בין הצדדים, מנדלבליט יסכים לדחייה של כמה שבועות.

לפני כשבועיים הודיע היועמ"ש לפרקליטי נתניהו, כי "אם לא יתואם תאריך שימוע עד ה-10 במאי, הוא יקבל החלטה סופית בעניינו של ראש הממשלה על סמך חומר הראיות שבפניו". זמן קצר קודם לכן אמרו עורכי הדין, כי אין בכוונתם לאסוף את חומרי החקירה, כל עוד לא הוסדר נושא שכר הטרחה שלהם. זאת על אף שהיו זמינים עבורם במשרדי פרקליטות מיסוי וכלכלה בתל אביב מזה שלושה שבועות.