סולומון טקה נהרג מירי שוטר בחיפה; ארדן: "לוודא שיופקו לקחים"

לפי טענת המשטרה, השוטר, שלא היה במסגרת תפקידו, ביצע את הירי כיוון שחש סכנת חיים לאחר שנזרקו לעברו אבנים. השר לביטחון פנים: "מצפה שהחקירה תתנהל במהירות ובשקיפות"

זמן צפייה: 01:06
הותר לפרסום: סולומון טקה בן ה-19 הוא הצעיר שנהרג אמש (ראשון) מירי שוטר בקריית חיים. לטענת המשטרה, השוטר היה עם אשתו ושלושת ילדיו בגן שעשועים סמוך למקום האירוע, וניסה להפריד בין כמה צעירים שהתפתחה ביניהם קטטה. לאחר שהזדהה כשוטר, כך לטענתו, הותקף בידי הצעירים - ולאחר שחש בסכנת חיים ביצע ירי, שממנו נהרג הצעיר. עורך הדין יאיר נדשי, המייצג את השוטר החשוד בירי, אמר הבוקר לחדשות 13 כי השוטר טופל הלילה בבית חולים כרמל והבוקר יתקיים דיון בהארכת מעצרו בבית משפט השלום בחיפה: "הוא שב וטוען מדובר בהגנה עצמית". השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, הביע זעזוע על האירוע בקרית חיים והביע את צערו עם משפחת ההרוג. ארדן הוסיף כי "אירוע בו מוצא אדם את מותו על ידי שוטר הינו קשה וחמור ויש לחקור אותו בדחיפות ולוודא שיינקטו בעקבותיו כל הצעדים הנדרשים וכי יופקו כל הלקחים". עוד אמר ארדן כי הוא "מצפה מהמחלקה לחקירות שוטרים וממשרד המשפטים לנהל את החקירה ולהגיע למסקנות בקשר לפרטי האירוע הקשה במהירות ובשקיפות מלאה לציבור".
סולומון טקה, נהרג על ידי שוטר בחיפה
סולומון טקה, נהרג על ידי שוטר בחיפה | צילום: חדשות 13
אמש, כאמור, שוטר בלבוש אזרחי ירה למוות בצעיר בן 19 ממוצא אתיופי בשכונת קריית חיים שבחיפה. צוותי מד"א שהגיעו למקום ביצעו בצעיר פעולות החייאה, ופינו אותו במצב אנוש לבית החולים רמב"ם שבעיר, שם נאלץ הצוות הרפואי לקבוע את מותו. מחקירת האירוע עולה כי שוטר שלא היה בתפקיד והיה עם אשתו ושלושת ילדיו בגן שעשועים סמוך למקום, ניסה להפריד בין כמה צעירים שהתפתחה ביניהם קטטה. לאחר שהזדהה כשוטר, כך לטענתו, הצעירים השליכו עליו אבנים. השוטר חש בסכנת חיים וביצע ירי, שממנו נהרג הצעיר. כך על פי הודעת המשטרה. השוטר היורה נחבל בפלג גופו העליון והועבר לקבלת טיפול רפואי. חקירת האירוע הועברה למח"ש. יניב מקונן, שגר סמוך למקום האירוע, אמר לחדשות 13: "אזרח שחור הוא הפקר? כמה אפשר? זה לא הגיוני, באילו תחושות האזרחים האלה קמים ללימודים?". "אם אני לא יכול לשלוף אקדח על מחבל - איך הוא יכול על אזרח?", הוסיף מקונן. "שוטר מפוחד מבן 18? יש חוקים במשטרה ואנחנו יודעים שלשוטר יש דרדור אמצעים".
הזירה בקריית חיים, בה נורה הצעיר
הזירה בקריית חיים, בה נורה הצעיר | צילום: דוברות מד''א
אבא של נער בן 15 שהיה מעורב באירוע, סיפר לחדשות 13 כי "הבן שלי היה עם עוד שלושה חברים. אחד השוטרים או אולי מתנדב שאל אותם מה הם עושים פה והם אמרו לו 'עוף מפה', ואז הוא שלף אקדח ואמר להם 'תביאו את כל מה שיש לכם בכיסים'". "הילד השני רץ לכיוון שני, הם היו באותה זווית. הוא הוציא אקדח וכיוון על הבן שלי, הוא התכופף מתחת לאוטו שהיה שם ולא פגע בבן שלי - אלא בילד אחר", הוסיף אבי הנער. "שוטר ירה בנער, לא יאומן שבמדינת ישראל דבר כזה יכול לקרות. הבן שלי בן 15 בסערת רגשות. הוא ראה את החבר שלו מת לו מול העיניים, הזמין את האמבולנס וצרח בטלפון".