גבר נעצר בחשד שירק לעבר שגריר פולין בישראל: "מגנים בחריפות"

ברקע המתיחות בין שתי המדינות, שוחרר החשוד, אדריכל כבן 60, למעצר בית והורחק ל-14 יום מהשגרירות. לא ברור מה המניע למעשה והמשטרה פתחה בחקירה. שגרירת ישראל בפולין זומנה לשיחת הבהרה

זמן צפייה: 02:29

שגריר פולין בישראל, מארק מגירובסקי, הגיש אתמול (שלישי) תלונה על תקיפה בפתח השגרירות שבתל אביב. בעקבות התלונה נעצר אדריכל מוכר בשנות ה-60 לחייו בחשד כי ירק לעברו של השגריר. מפרטי החקירה עולה כי החשוד הגיע לשגרירות, וכאשר הגיע רכבו של השגריר פתח את דלת המכונית שלו וירק לעברו. החשוד הובא היום לדיון בהארכת מעצרו בבית משפט השלום בתל אביב, ששחרר אותו למעצר בית עם הרחקה של שבועיים מהשגרירות. בשלב זה לא ידוע מה המניע שהוביל למעשה וכל כיווני החקירה נבדקים.

בעקבות המקרה זומנה הבוקר שגרירת ישראל בפולין, אנה אזארי, לשיחת הבהרה במשרד החוץ בפולין. בשיחה עלתה דרישה מצד משרד החוץ הפולני כי ישראל תגביר את האבטחה על מבנה השגרירות.

ראש ממשלת פולין, מטאוש מורבייצקי, גינה את התקיפה בחשבון הטוויטר שלו: "אני מודאג מאוד נוכח המתקפה הגזענית על שגרירנו בישראל. פולין מגנה בחריפות את המעשה התוקפני והמונע משנאת זרים. לעולם אסור לגלות סובלנות לאלימות נגד דיפלומטים או נגד כל אזרח אחר". ממשרד החוץ הישראלי נמסר כי הנושא נמצא בחקירה וכי המשרד מביע הזדהות מלאה עם השגריר הפולני וחש זעזוע לנוכח האירוע.

I am very worried to hear of a racist attack on @PLinIsrael ambassador @mmagierowski. Poland strongly condemns this xenophobic act of aggression. Violence against diplomats or any other citizens should never be tolerated.

לכתבות נוספות בנושא:

"לא נשלם על מלחמה שלא התחלנו": מה גרם למשבר ישראל-פולין?

פולין ביטלה ביקור המשלחת מי-ם: "רצו לדון בהשבת הרכוש היהודי"

עקב הסירוב להשיב רכוש יהודי מהשואה: משלחת ישראלית תצא לפולין

ראש ממשלת פולין, מטאוש מורבייצקי , בוועידת מינכן
ראש ממשלת פולין, מטאוש מורבייצקי | צילום: רויטרס

בתוך כך, בפולין נדחתה היום הצעת החוק של מפלגת הימין הרדיקלית הפולנית, Kukiz'15, שנועד לקבוע כי פולין לא תפצה יהודים על אובדן רכוש מתקופת מלחמת העולם השנייה. גם ראש הממשלה מורבייצקי הצהיר בשבוע שעבר כי פולין לא תפצה על אובדן הרכוש, אך דווקא מפלגתו "חוק וצדק" היא שהביאה לדחיית החוק של מפלגת האופוזיציה, שכן היא איננה מעוניינת בחקיקת נגד להשבת הרכוש.

הדיונים בנושא התפתחו בפולין בעקבות "חוק 447" שהעביר הקונגרס האמריקני בשנה שעברה, במסגרתו משרד החוץ האמריקני יסייע בניסיון להשיב רכוש שאבד בתקופת השואה מ-46 מדינות, בהן פולין. בעקבות הצהרתו של מורבייצקי, ביום ראשון האחרון צפויה הייתה להגיע לפולין משלחת ישראלית, אך פולין הודיעה על ביטול הפגישה כשהתברר שהמשלחת מתכננת להיוועד בדיוק בשל כוונתה לדון בנושא החוק האמריקני. מורבייצקי טען כי "הפולנים היו הקורבנות העיקריים של המלחמה, ולכן אין שום סיבה שנפצה אחרים".