לוי-אבקסיס על חשיפת "המקור": "אדרוש הקמת ועדת חקירה"

יו"ר גשר התייחסה לתחקיר חדשות 13 בנוגע לניצול והתעללות בילדים בירושלים ואמרה שתדרוש טיפול במקרה. "קשה להאמין שהרשויות אפשרו לאימה הזו להתקיים" • התחקיר המלא - הערב ב"המקור"

זמן צפייה: 06:16

יו"ר העבודה-גשר אורלי לוי-אבקסיס התייחסה הבוקר (חמישי) לחשיפת "המקור" בנוגע לניצול והתעללות בכמאה ילדים שהעידו כי נפלו קורבן למעשי חטיפה בירושלים, ואמרה: "אי אפשר לעבור על כך לסדר היום, ולכן אדרוש ועדת חקירה פרלמנטרית, כדי לחשוף את המחדלים ולהפיק את הלקחים הנדרשים בכדי להבטיח שלא יפגעו עוד ילדים בהמשך".

עוד הוסיפה לוי-אבקסיס: "אי אפשר לישון בלילה אחרי דיווח מצמרר על 108 ילדים שנחטפו בדרכם לגן ועברו התעללות נוראית על בסיס יומיומי, בעוד הרשויות פוטרות עצמן בתירוצים מהאחריות ומהחובה לשים סוף לתופעה המזעזעת והמתמשכת הזו".

לכתבות נוספות בחדשות 13:

108 תלונות על חטיפת ילדים והתעללות בהם בירושלים – והתיק נסגר

"אל תערבו אותנו במריבות": הקמפיין של הילדים להורים גרושים

עקב מות הפעוט: צו סגירה לגן הילדים בחיפה שבו אירעה הטרגדיה

ילד בטיפול אצל עובדת סוציאלית
ילד בטיפול אצל עובדת סוציאלית | צילום: חדשות 13

"זכורה לי הפרשה הנוראית משכונת נחלאות. כבר אז עלו שאלות קשות בנוגע לטיפול בפרשה מצד הגורמים המקצועיים. קשה להאמין שהרשויות איפשרו לסרט האימה הזה להמשיך ולהתקיים בשכונות נוספות בירושלים", אמרה יו"ר גשר.

חברת הכנסת ציינה כי הנושא נבחן כבר נבחן בעבר, אך לא טופל כראוי. "כבר בשנת 2010 פורסם דו"ח וינטר שעסק באיתור קטינים הנמצאים במצבי סיכון והתוויית רשת ביטחון להגנה בקהילה, אך המלצותיו לא יושמו עד היום. המחשבה על כך שיישום מסקנותיו יכלו למנוע חלק לא מבוטל מהזוועות האלו, לא מניחה את הדעת".

כאמור, כ-100 ילדים העידו בשנים האחרונות שנפלו קורבן למעשי חטיפה כאשר הוצאו באמצע היום ממסגרות הלימוד שלהם על ידי מבוגרים, הובאו למקומות מסתור שאינם מוכרים להם ועברו שורה של התעללויות. עשרות ילדים, הורים, מטפלים, פסיכולוגים ואנשי משטרה העידו על מה שהתרחש בשורת שכונות בירושלים במשך קרוב לעשור. איסוף העדויות שנעשה במסגרת תחקיר "המקור" חושף כי הילדים נפלו קורבן לסוגי אלימות שונים, שכוללים מתן סמים, טשטוש - ואזיקה. חלק מהתיאורים כוללים מרכיבים טקסיים. מחר במקור יחשפו עדויות ותיעוד יוצא דופן מהמפגשים הטיפוליים אצל קלינאיות התקשורת.

חקירת המשטרה נמשכה כשלוש שנים, לא הניבה דבר והתיק נסגר. החוקרים טוענים שלא זכו לשיתוף פעולה מצד הקהילות החרדיות. אנשים ספורים נתפסו, אך גם כיום ממשיכות להגיע עדויות - ולא נעשה דבר. הדיווחים החלו לצוץ במסגרות טיפוליות שונות על ידי ילדים משכונות שונות בירושלים, שאינם מכירים זה את זה.
בחודשים האחרונים נאספו נתונים מ-17 אנשי מקצוע שראו בשנים האחרונות מאות ילדים. אחת מנשות המקצוע סיפרה כי "כמה מהילדים דיווחו על דברים שונים למשל שנתנו להם סמים, ממתקים שגורמים להם להירדם, תחושה שהם היו מטושטשים, ילד אחד סיפר שדקרו אותו, ילדים דיברו על טביעה מתחת למים". מעדות נוספת עלה כי הילד "התחיל לדבר על משהו שהיו שמים לו בעיניים".

אחת הילדות סיפרה שהוצאה מהגן ונלקחה למקום, שם פגשה ילדים נוספים ובהם גם את אחיה. אמה סיפרה כי בציורים שהייתה מציירת היו נראים "ילדים עצובים עם דמעות ופחד, עם אזיקים. וילדים קטנים עם ידיים בכל מיני מקומות על הדף, מלא ידיים".

אנשי מקצוע שהעידו במשטרה העריכו כי הילדים נפגעו על ידי קבוצה מאורגנת, אלא שהמשטרה לא הצליחה להוכיח קשר בין המקרים. מחר במקור יפתחו מחדש תיקי החקירה שנסגרו ותחשף מה שנראית כמו הפרשה החמורה ביותר שהתרחשה בישראל אי פעם בתחום ניצול הילדים.