רצח אורי אנסבכר: המחבל יישלח לבדיקה פסיכיאטרית

בית המשפט המחוזי בירושלים נעתר לבקשת עורך דינו של ערפאת רפאעיה, שרצח את הנערה בעין יעל לפני כשלושה חודשים, וקבע כי יעבור בדיקה שתבדוק את כשירותו לעמוד לדין

זמן צפייה: 00:32

רצח אורי אנסבכר: בית המשפט המחוזי בירושלים נעתר לבקשת עורך דינו של המחבל ערפאת עטיה סלימאן רפאעיה, שרצח ואנס את אנסבכר בעין יעל לפני בתחילת חודש פברואר, וקבע כי יישלח לבדיקה פסיכיאטרית, שתבדוק את כשירותו לעמוד לדין.

כזכור, לפני כשבוע וחצי, הרסו לוחמי צה"ל, בשיתוף מג"ב והמנהל האזרחי שתי דירות של משפחתו של רפאעיה, בעיר חברון. הדירות שימשו את משפחתו של המחבל והיו בחזקתו - כך אישר דובר צה"ל.

לעוד כתבות בנושא:

צה"ל הרס את ביתו של המחבל שרצח את אורי אנסבכר

"עשיתי כל מה שערבי חולם עליו": תמלולי חקירת רוצח אורי אנסבכר

רצח אורי אנסבכר: בג"ץ אישר את הריסת בית המחבל ערפאת רפאעיה

מיפוי בית החשוד ברצח אורי אנסבכר
מיפוי בית החשוד ברצח אורי אנסבכר | צילום: דובר צה"ל

לפני כשבועיים פורסמו בחדשות 13 תמלולי חקירתו של רפאעיה, השופכים אור נוסף על מניעיו ותכנוניו טרם ביצוע הרצח. לאחר שהכחיש בהתחלה כי אנס ורצח את אנסבכר בגלל היותה יהודיה, תיאר המחבל לחוקרים גרסה אחרת של המניע לרצח: "גרמתי להוריי גאווה גדולה על מה שעשיתי. לא סתם אנסתי ורצחתי מישהי, אלא רצחתי יהודייה. עשיתי כל מה שערבי חולם עליו".

"הרצח זה הדבר הטוב ביותר והחשוב ביותר שעשיתי בחיי", הוסיף. "אם היא הייתה נשארת בחיים זה היה אומר שנכשלתי במה שתכננתי ולא הצלחתי במשימה. זו הייתה ההרגשה הכי טובה שהרגשתי בחיי".

אורי אנסבכר, בת שירות לאומי שנרצחה בעין יעל
אורי אנסבכר, בת שירות לאומי שנרצחה בעין יעל | צילום: החדשות 13

עוד סיפר המחבל על תכנונו: "תכננתי להיכנס לירושלים ולרצוח יהודים. רציתי להרוג מספר יהודים ולא אחד אבל כשהייתי במקום ראיתי שאללה שלח לי את היהודיה והבנתי כי צריך להרוג אותה. זה היה הגורל שאללה זימן לי".

במהלך החקירה התברר כי רפאעיה קנה כיפה בירושלים חודש לפני הרצח: "תכננתי לבצע בעזרתה פיגוע בירושלים. תכננתי להיכנס למקום כלשהו, לחבוש את הכיפה כדי שיחשבו שאני יהודי ולדקור כמה שיותר יהודים על מנת להרוג אותם. אם לא הייתי פוגש בנערה בדרך הייתי נכנס לירושלים כדי לממש את הפיגוע ולרצוח יהודים".

אורי אנסבכר
אורי אנסבכר | צילום: החדשות 13

"לאחר שרצחתי אותה נשארתי ליד הגופה כמה זמן", סיפר המחבל. "חיכיתי שיבואו עוד אנשים, יהודים נוספים, לחפש את הנרצחת, כדי להפתיע אותם ולהרוג אותם. אם הייתי מת במהלך הניסיון להרוג יהודים נוספים מבחינתי זה דבר מבורך משום שהייתי מת כשאהיד".

לפני כחודש וחצי הוגש כתב אישום נגד רפאעיה בגין אונס ורצח אורי אנסבכר בעין יעל בירושלים. מכתב האישום עולה כי בשעות הבוקר המאוחרות של יום חמישי, 7.2.19 יצאה אנסבכר בת ה-19 אל היער בסמוך לעין יעל כשברשותה צרור דפים לכתיבה. למקום הגיע רפאעיה כשברשותו סכין. רפאעיה הבחין באנסבכר והחליט להורגה בשל היותה יהודייה. הוא תקף את אנסבכר באלימות קשה ובאכזריות. אנסבכר נאבקה במחבל, אך הוא התגבר על התנגדותה, ופגע בה פגיעה גופנית קשה, וכן דקר אותה מספר רב של פעמים בכל חלקי גופה באמצעות הסכין - אשר הביאו למותה.