אוחנה על פרישת בן ארי: הופתעתי מהחלטתה - היה ברור שיופעל לחץ

שר המשפטים התייחס בתוכנית "המטה המרכזי" לסערה סביב מינויה של בן ארי למ"מ פרקליט המדינה - ולנסיגתה, וציין כי "הפרקליטות שיכורת כוח - אני אחשב מסלול מחדש"

זמן צפייה: 14:07

שר המשפטים אמיר אוחנה התייחס היום (שבת) בתוכנית "המטה המרכזי" לסערה סביב מינויה של עו"ד אורלי בן ארי, הפרקליטה שמונתה על ידו למ"מ פרקליט המדינה ונסיגתה מהתפקיד בסופו של דבר אתמול, ואמר: "לא שמחתי מההחלטה, זה קצת הפתיע אותי. ההתנגדות של היועמ"ש הייתה צפויה, וכך גם העתירה של התנועה לאיכות השלטון. לקחנו כאפשרות שיהיה צו ביניים וזה אכן מה שקרה. היה ברור שיהיה לחץ אדיר מתוך המערכת על בן ארי לסגת ולוותר על המינוי. התאכזבתי כשזה קרה".

"יש לי אליה הערכה רבה. חשבתי שבין אלה שפגשתי היא המתאימה ביותר לחזק את אמון הציבור בפרקליטות. יש בה צניעות וענווה שאני חושב שהפרקליטות שיכורת הכוח זקוקה לו. אני אחשב מסלול מחדש", המשיך אוחנה.

לכתבות נוספות בחדשות 13:

הצו של בג"ץ לא הותיר לאורלי בן ארי ברירה אלא לפרוש • פרשנות

מכה קשה לאוחנה: בן ארי ויתרה על מינויה למ"מ פרקליט המדינה

העליון הקפיא את מינוי אורלי בן ארי; אוחנה: "עוד תשמעו עליה"

עו''ד אורלי בן-ארי גינזברג
עו''ד אורלי בן-ארי גינזברג | צילום: חדשות 13

בהתייחס ליריבות בין בן ארי ושי ניצן אמר שר המשפטים: "הנושא הזה לא עלה, מה שהבדיל אותה מאחרים זה צניעות וענווה. כל המועמדים היו מנוסים. אחרי שבדקתי את כל תנאי הסף, בחרתי את האישה נכונה להוביל את הפרקליטות. זאת לא שעתה היפה של הפרקליטות. היא לא נהנית מאמון גבוה בציבור". עוד הוסיף אוחנה ואמר: "שנים רבות מדי נבחרי העם כפפו את ראשם בפני הגורמים המשפטיים. האיזון הופר, ויש להשיב אותו באמצעות משילות ודמוקרטיה".

"יש חוק במדינת ישראל וצריך לפעול בהתאם לחוק, שאומר ששר המשפטים ממנה ממלא מקום בהתייעצות עם נציב שירות המדינה", אמר אוחנה. עוד ציין שר המשפטים כי  "חוות הדעת של היועץ המשפטי לממשלה על כך שהמינוי חורג באופן קיצוני ממתחם הסבירות היא לא סבירה באופן קיצוני".

כאמור, בן ארי הודיעה אתמול כי היא מוותרת על התפקיד. במכתב ששלחה לאוחנה, כתבה: "האווירה שנוצרה מאיימת לפגוע באמון הציבור בפרקליטות ולשחוק אותו עוד יותר. אינני מוכנה שעל גבי תיגרם למערכת המשפטית פגיעה נוספת. אי לכך, אני חוזרת בי מהסכמתי לעמוד בראש הפרקליטות היקרה לי כל כך".

"בימים האחרונים, אחרי כשלושה עשורים של עבודה מקצועית ומסורה בפרקליטות, אשר יקרה לי כל כך ובה אני מאמינה, מתנהל מחול שדים במערכת המשפט שבעל כורחי אני חלק ממנו", כתבה בן ארי. "נבחרתי על ידי שר המשפטים, ואני סמוכה ובטוחה ביכולתיי ובכישוריי למלא תפקיד זה בהצלחה. הניסיון להפוך את הבחירה לעניין פוליטי ולהציגו כחלק ממהלך שנועד לפגוע בשלטון החוק, או בעצמאות שיקול הדעת של הפרקליטות - הוא סותר את התנהלותי וערכיי מאז ומתמיד".
לבסוף הוסיפה הפרקליטה כי "למרות הזכות להוביל את הפרקליטות בתקופה רגישה זו, אני רואה לנכון להעדיף את טובת הציבור והאינטרס הציבורי על פני שאיפותיי האישיות. אני מודה לשר המשפטים על האמון שנתן בי".