אושר מינויו של מועמד השר אוחנה למנכ"ל משרד המשפטים

לאחר פיטורי אמי פלמור: הוועדה למינויים בכירים אישרה פה אחד את מועמדותו של אופיר כהן, בן 43, לתפקיד. כהן הוא מומחה לדיני נדל"ן ומיסוי מוניציפאלי וממייסדי עמותת משרתי המילואים

זמן צפייה: 00:28

הוועדה למינויים בכירים אישרה הבוקר (ראשון) פה אחד את מועמדו של שר המשפטים אמיר אוחנה לתפקיד מנכ"ל המשרד – המקורב אליו עורך הדין אופיר כהן. זאת, לאחר שהדיח לפני כמה שבועות את הקודמת בתפקיד, אמי פלמור. כהן, בן 42 ואב לשלושה, הוא בעל תואר ראשון במשפטים ותואר שני במדעי המדינה, המומחה לדיני נדל"ן, מקרקעין ומיסוי מוניציפאלי. כאיש קבע בפיקוד העורף, היה כהן ממייסדי עמותת משרתי המילואים, ופעל בה לקידום תהליכי חקיקה.

שר המשפטים אמיר אוחנה בירך על אישורו בידי הוועדה: "אופיר מוכר לי כבר כמעט עשרים שנה ויש לי אמון מלא בו וביכולותיו. הוא בעל כישורים מגוונים, ידע רב וניסיון ניהולי שהמערכת הציבורית בכלל ומשרד המשפטים בפרט יתברכו בו", אמר והוסיף: "לאורך תפקידיו השונים במגזר הפרטי ובמערך המילואים הוא זכה להערכה רבה ממנהליו, עובדיו, מפקדיו ופקודיו. אין לי ספק כי המסירות, היסודיות והערכיות בה ביצע את תפקידיו תסייענה לו בכהונתו כמנכ"ל משרד המשפטים".

מפקד פיקוד העורף, אלוף תמיר ידעי, סיפק לוועדה המלצה על כהן: "אופיר הינו קצין רציני, בעל הסתכלות רחבה וניחן ביכולות פיקודיות גבוהות ביותר. לאור יכולותיו הגבוהות הצליח אופיר תוך זמן קצר לייצר שיתופי פעולה מצוינים בגזרתו עם הרשויות וארגוני החירום ובהתאמה לשפר בצורה ניכרת את כשירות המרחב האזרחי עליו הוא אמון. היכרותי עם אופיר הינה רבת שנים ואין לי ספק שמדובר בקצין איכותי המתאים לתפקידי ניהול בכירים".

עוד בחדשות 13:

אוחנה בטקס הפרידה מפלמור: "מעולם לא אמרתי את המילה הדחה"

אוחנה על הדחת פלמור: "לא אירתע מהלחץ של השמאל והתקשורת"

אוחנה להרשקוביץ: ביני לפלמור אין את האמון הנדרש לקדם יוזמות

אמי פלמור, מנכ"לית משרד המשפטים
אמי פלמור, מנכ"לית משרד המשפטים | צילום: עיריית ב"ש

על מועמדותו של כהן, ואישור נציב שירות המדינה, מסרה התנועה לאיכות השלטון כי "מדובר בהחלטה תקדימית ומסוכנת מאוד של נציב שירות המדינה, שפותחת פתח לביצוע מהלכים מרחיקי לכת במשרדי ממשלה בתקופת ממשלת מעבר, באופן שמעולם לא קרה בהיסטוריה של מדינת ישראל. מפתיע מאוד לגלות שהליך שעל פניו נעשה בניגוד לכל כללי המנהל התקין עובר בכזאת קלות. אנו תוהים אילו צעדים נקט השר אוחנה על מנת באמת למצוא מועמדים ראויים מתוך שירות המדינה כפי שההנחיות מחייבות אותו".

בטקס הפרידה מפלמור שהתקיים לפני כשבועיים, אמר אוחנה: "מי שנמצא במוקד עין הציבור מכיר זאת, לפעמים יש פער עצום בין האירוע האמיתי לאיך שהוא מסוקר בתקשורת. המקרה הפך לדרמה גדולה כשבכותרות נמרחו מילים כמו 'הדחה' - שמעולם לא נאמרו על ידי ולא הועלו על דעתי".

אוחנה פנה למנכ"לית היוצאת ואמר: "הרגע הזה הוא שלך, את מסיימת כהונה פורה ועשירה. ביססת את מעמדך המקצועי והאישי עד שמונית להיות מנכ"לית. ידייך היו מלאות בעשייה ברוכה ואני מקווה שברור שאת מסיימת את תפקידך בהערכה רבה. אני מודה לך על השנים הארוכות שבהן כיהנת ומאחל לך מכל ליבי שתמשיכי לתרום מכישורייך עוד שנים רבות. אני מודה לבני משפחתך על ההקרבה שהקריבו גם הם".

אמיר אוחנה ואמי פלמור
אמיר אוחנה ואמי פלמור

פלמור אמרה בנאום הפרידה: "לא כך תכננתי להיפרד מהמשרד, חשבתי שאדבר רק אל עובדיי ומנהליי. אני מלאת הכרת תודה על הזכות שניתנה בידיי להשפיע לטובה במשך 23 שנים במשרד, מתוכם חמש שנים כמנכ"לית".

"אני רוצה להודות לראש הממשלה נתניהו שהפקיד בידיי את המשימה המורכבת של הובלת הצוות למיגור הגזענות נגד יוצאי אתיופיה. התהליך לא הושלם, התחלנו - אבל עוד לא הצלחנו. מחובתנו כחברה לא לוותר עד שנראה את השינויים. תודה ליועמ"ש מנדלבליט, מופקדת בידיך המשימה לשקם את האמון בין יוצאי אתיופיה למשטרה - אני סומכת עליך ומאמינה בך. אני רוצה להודות לאלו שנתנו לי הזדמנויות - ובהן שרות המשפטים לשעבר ציפי לבני ואיילת שקד".

כזכור, לפני כחודש הדיח אוחנה את פלמור, ואמר כי "אמי היא שליחת ציבור במובן המלא של המושג. במהלך תקופתה היא הייתה אמונה על תהליכים רבים וחשובים להם השלכות אורך ורוחב על פניה של החברה הישראלית כולה. אמי תרמה תרומה משמעותית לשירות הציבורי ולמשרד המשפטים, ועל כך אני מודה לה. אני מאחל לה הצלחה רבה בכל נתיב בו תבחר ללכת ולממש את יכולותיה וכישוריה הרבים".