חקירת יועצי רה"מ: ביהמ"ש אישר חיפוש רק במכשירו של עופר גולן

בימ"ש השלום בת"א דחה את הבקשה לעיין במכשיריהם של יונתן אוריך, יוסי שלום וישראל איינהורן, והתיר לערוך חיפוש בטלפון של גולן תחת תנאים מגבילים. זאת, במסגרת פרשת הטרדת עד המדינה פילבר

זמן צפייה: 02:30

בית משפט השלום בתל אביב דחה היום (ראשון) את הבקשה לערוך חיפוש במכשירי הטלפון של יועצי ראש הממשלה יונתן אוריך, יוסי שלום וישראל איינהורן - והתיר לעיין רק במכשיר של עופר גולן, מנהל קמפיין הליכוד. זאת, במסגרת חקירת פרשת ההטרדה של עד המדינה שלמה פילבר. החיפוש במכשירו של גולן יאושר תחת פיקוח ובהתאם למנגנון שיוודא כי הפגיעה בפרטיות תצומצם ככל הניתן.

השופט עלאא מסארווה הסביר בהחלטתו כי הסיבה שבגינה ניתן לערוך חיפוש במכשירו של גולן בלבד היא שבמקרה שלו, להבדיל מהאחרים, אפשר לקבוע שבקשת המשטרה לצו חיפוש אינה קשורה לממצאים שהתגלו כתוצאה מחיפוש לא חוקי. "קיימת זיקה שאיננה ניתנת לניתוק בין תוצרי החיפוש הבלתי חוקי לבין הבקשות המאוחרות לקבלת צווי חיפוש שיפוטיים", נכתב בהחלטה, "למעט בעניינו של גולן - שבמקרה שלו ניתן לבודד את הפגמים ללא קושי".

עוד בחדשות 13:

העליון החזיר לשלום את הדיון על החיפוש בניידים של יועצי רה"מ

בית המשפט דחה את ערעור דוברי נתניהו נגד חיפוש בניידים שלהם

יועצי נתניהו ערערו על החיפוש בניידים שלהם: "פעולות פוגעניות"

יונתן אוריך, שלמה פילבר, עופר גולן
יונתן אוריך, שלמה פילבר, עופר גולן | צילום: חדשות 13

איסור החיפוש במכשירי הטלפון של שלושת החשודים הנוספים נועד לצמצם פגיעה נוספת בזכויותיהם, לאחר שנקבע כי נפלו פגמים באופן חקירתם במשטרה. במקרה של גולן, הבהיר השופט, לא עולה חשש כי הצו המבוקש נועד להכשיר בדיעבד חיפוש שבוצע שלא כדין.

עורכי הדין של יועצי ראש הממשלה, עמית חדד ונועה מילשטיין, התייחסו להחלטה. "אנחנו מברכים על החלטת בית המשפט שקיבל את עמדתנו", מסרו. "לאחר שבית המשפט העליון קבע שנפלו פגמים קשים, חוזרים ונשנים, בחקירת יועצי ראש הממשלה, היום קבע בית משפט השלום באופן סופי שלהפרות האלה יש מחיר - דחיית הבקשות למתן צווים. זהו למעשה המסמר האחרון שצריך להוביל לסגירת תיק החקירה נגד יועצי ראש הממשלה". באשר לצו שניתן ביחס לטלפון הנייד של עופר גולן, מתכוונים עורכי הדין לערער על ההחלטה.

יונתן אוריך ועופר גולן
יונתן אוריך ועופר גולן | צילום: חדשות 13

החלטת בית משפט השלום התקבלה לאחר שבחודש שעבר קיבל בית המשפט העליון באופן חלקי את ערעורים של יועצי רה"מ והחזיר לשלום את הדיון בדבר החיפוש בניידים שלהם.

שופט העליון יוסף אלרון קבע כי אם יימצא שהמידע שעל בסיסו התבקשו הצווים הושג מחיפוש קודם שבוצע שלא כדין במכשירי הטלפון – צווי החיפוש יבוטלו. אלרון ביקר את חוקרי המשטרה ואמר כי "לא ניתן להתעלם מהעובדה שהחוקרים חרגו מנוהלי המשטרה פעם אחר פעם בעניינם של המבקשים, ולא הבהירו בפניהם כי באפשרותם לסרב לבקשה לעיין במכשיר הטלפון הניידים שברשותם. בכך יש לכל הפחות כדי לבסס חשש כי מדובר בדפוס פעולה חוזר, אשר יש בו כדי להחמיר את הפגם שבחיפוש המוקדם שבוצע ללא צו שיפוטי כדין".

אלרון הוסיף כי "בביצוע החיפושים המוקדמים יש פגם חמור שהביא לפגיעה קשה בפרטיותם של המבקשים שלא כדין. אין להקל ראש בכל שההחלטה לערוך חיפוש במכשירי הטלפון הניידים של המבקשים התגבשה עוד בטרם המבקשים התייצבו לחקירתם".