הערעור נדחה: ניסו שחם ירצה עשרה חודשי מאסר בפועל

ביהמ"ש המחוזי בת"א דחה את ערעורו של מפקד מחוז ירושלים לשעבר, שהורשע בהטרדה מינית, מעשה מגונה ומרמה והפרת אמונים. "השחית בהתנהלותו את מקום עבודתו ופגע קשות במחויבותו לאכיפת החוק"

ניסו שחם
ניסו שחם | צילום: חדשות 13

בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה היום (שלישי) את ערעורו של ניצב בדימוס ניסו שחם, מפקד מחוז ירושלים לשעבר, שהורשע בעבירות של הטרדה מינית, מעשה מגונה ומרמה והפרת אמונים ונידון לפני כחמישה חודשים לעשרה חודשי מאסר בפועל. מטעם המחלקה לחקירות שוטרים נמסר כי "בית המשפט קבע בפסק הדין כי שחם השחית בהתנהלותו את מקום עבודתו ופגע קשות במחויבותו לאכיפת החוק ולתקינות האינטרס הציבורי. על כן עונש המאסר שנגזר עליו הוא עונש ראוי המבטא את חומרת העבירות שביצע".

עו"ד רונן יצחק ועו"ד ליאת יונניאן מהמחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה מסרו לאחר דחיית הערעור כי "פסק הדין מהווה השלמה מתבקשת לאמור בפסק הדין הארוך והמנומק שקיבל את ערעור המדינה. כעת, העביר בית המשפט המחוזי מסר חד וברור לפיו יידע כל מפקד שניצול רום הדרגה והמעמד לצורך קשירת יחסים מיניים במקום העבודה גורם לפגיעה חמורה בכבוד האדם של העובדות בארגון ובשוויון הזדמנויות שלהן במקום עבודתן, כמו גם למעילה באמון הציבור בטוהר המידות של המשטרה - ודינו מאסר מאחורי סורג ובריח".

לכתבות נוספות בחדשות 13:

בכירים במשרד הבריאות לאחר פתיחת חדרי הכושר: אנו פסע מסגר מלא

"מצורעת": ניסיונות הקבלה של גננת ערבייה – לגן יהודי • תיעוד

בדיקות הקורונה הפיראטיות במגזר החרדי – שתוצאתן לא תגיע לרופא

ניסו שחם
ניסו שחם | צילום: חדשות 13

אורית סוליציאנו, מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית, בירכה על ההחלטה: "היום ניתנה הכרעה חשובה ביותר של בית המשפט המחוזי שקבע כי ניצב ניסו שחם, שהוא עבריין סדרתי שהשתמש בדרגותיו לניצול מיני של שוטרות זוטרות ייכנס לכלא". לדבריה, "היום נקבע כי העבריין שחם פגע ב-30 אלף שוטרות ושוטרים בכך שניסה להציג את מעשיו הפליליים הנפסדים כלגיטימיים ורווחים בתוך המשטרה. תג המחיר שישלם שחם צריך היה להיות גבוה יותר, אבל מאסר בפועל הוא מסר ברור לכל קצין וכל שוטר שנהנו עד היום מ'נדיבות' בית המשפט כלפי עברייני מין סדרתיים שמנצלים את מרותם".

בחודש פברואר, כאמור, בית משפט השלום בתל אביב גזר עשרה חודשי מאסר בפועל על שחם. כמו כן, נקבע כי שחם ישלם כ-3,500 שקלים לשלוש המתלוננות, וקנס על סך 7,500 שקלים. בספטמבר אשתקד, כזכור, פורסם לראשונה בחדשות 13, כי הפרקליטות תבקש מביהמ"ש לגזור על שחם עונש מאסר בפועל.

בפסק הדין נקבע, על פי בית המשפט, כי שחם השחית בהתנהלותו את מקום עבודתו ופגע קשות במחויבותו לאכיפת החוק ולתקינות האינטרס הציבורי, שעליו הוא עצמו היה מופקד. עורכי הדין רונן יצחק וליאת יונניאן, מהמחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה, אמרו: "בית המשפט קבע כי מפקד בכיר אשר מנצל את מעמדו לצורך קשירת יחסים מיניים במקום העבודה, גורם לפגיעה חמורה בכבוד האדם של השוטרות ובשוויון הזדמנויות שלהן במקום עבודתן – ודינו מאסר מאחורי סורג ובריח. וזאת, נוסף לעבירות המין בהן הורשע ניסו, שהן חמורות לא פחות".

"בתום הליך משפטי ממושך, נבקש לחזק את ידי השוטרות שהתייצבו על דוכן העדים – למרות הקושי הרב הכרוך בכך, ואנו מקווים שפסק הדין שניתן בעניינו של שחם יהווה תמרור אזהרה ואבן דרך משמעותית במאבק ליצירת סביבת עבודה בטוחה, שוויונית ומוגנת לשוטרות בפרט ולנשים בכלל", מסרו עורכי הדין והוסיפו:  "גזר הדין מבטא את ההכרה של ביהמ"ש בחומרת העבירות שביצע ניסו שחם בתקופה שבה שירת בתפקיד בכיר בקצונת משטרת ישראל".

כזכור, בית המשפט המחוזי בתל אביב הפך את ההחלטה שהתקבלה באפריל 2018, עת הורשע הניצב בדימוס במעשה מגונה בלבד, ומתח ביקורת חריפה על התנהלותו. בשל כך, התיק הוחזר לבית משפט השלום שיגזור את העונש. שחם ויתר כמה פעמים בעבר על הסדרי טיעון מקילים. כעת, הוא ייאלץ לרצות את שנות מאסרו מאחורי סורג ובריח.