פרקליטי נתניהו הגישו בקשה נוספת למימון הוצאותיו המשפטיות

כחצי שנה לאחר שדחתה ועדת ההיתרים, בהרכבה הקודם, את בקשת רה"מ לכיסוי הוצאותיו, פנו עורכי דינו לוועדה החדשה תחת אנגלמן – בבקשה לקיים דיון מחודש בנושא

זמן צפייה: 00:57

מדינת ישראל נגד בנימין נתניהו: פרקליטיו של ראש הממשלה נתניהו, עו"ד עמית חדד ועו"ד יוסי כהן פנו הערב (חמישי) לוועדת ההיתרים בבקשה נוספת למימון הוצאותיו המשפטיות. הבקשות הקודמות, כזכור, נדחו על ידי ועדת ההיתרים בהרכבה הקודם - וכעת מקווה נתניהו לקביעה שונה, בהרכבה החדש תחת המבקר מתניהו אנגלמן. נתניהו מבקש גם לבטל את ההחלטה שהתקבלה, המחייבת אותו להחזיר הלוואה בסך 300 אלף שקלים.

בחודש אוקטובר פורסם כי יוסף שפירא, לשעבר מבקר המדינה, אישר לראש הממשלה בנימין נתניהו לקבל הלוואה מספנסר פרטרידג'. זאת, בניגוד לחוות הדעת של יועצו המשפטי פרופ' יורם רבין, שהסביר שמתן האישור מוכרח להגיע מוועדת ההיתרים. "ייתכן שהמבקר לא יסכים ליידע את הוועדה, אך זהו מידע חשוב משום שהוא ישליך על נושא התרומה", כתב רבין.

עורך הדין מיכאל ראבילו פנה לשפירא בשם ראש הממשלה בחודש יוני בשנה שעברה, וכתב: "הסיוע שביקש מתעכב, ולאור הדחיפות מתכנן נתניהו ללוות כספים ממר פרטריג'. ההלוואה תהיה בסכום של עד שני מיליון שקלים". רבין התנגד, אך המבקר כאמור לא נשמע לעצתו.

עוד בחדשות 13:

השקרים וחצאי האמיתות בנאום החסינות של בנימין נתניהו

בג"ץ מחק את העתירה שדרשה לפסול את נתניהו מלהרכיב ממשלה

ליברמן: "ישראל ביתנו תצביע נגד חסינות לנתניהו"

Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu Addresses The Media In Airport City Near Tel Aviv
ראש הממשלה בנימין נתניהו | צילום: רויטרס

בחודש יוני הודיעה ועדת ההיתרים הודיעה לנתניהו כי היא דוחה את בקשתו לקבל מימון ממקורבו, איש העסקים האמריקני ספנסר פרטרידג'. זאת, לאחר שעברו 30 הימים שהוקצו לנתניהו לחשוף את הונו האישי כפי שהתבקש. בנוסף, נקבע כי על ראש הממשלה להחזיר 300 אלף דולרים שקיבל מבן דודו נתן מיליקובסקי וכן את החליפות שקיבל או את שוויין.

בהודעת הוועדה נכתב כי "הבקשה נדחתה לאחר שרה"מ לא עמד בהתחייבות להמציא כל פרטים שיתבקשו על ידה לצורך דיון משלים בבקשה, שכבר נדחתה פעמיים. לא נמסרה לוועדה תמונת המצב שהתבקשה בנוגע לרכושו של ראש הממשלה בארץ ובחו"ל, מכל סוג ומין שהוא, ללא יוצא מן הכלל - ולא ניתן מידע מפורט לגבי יחסיו עם המממנים הפוטנציאליים ומענה לשאלה מדוע הוא נזקק לתרומתם".

נתניהו ואיש העסקים ספנסר פרטרידג'
נתניהו ואיש העסקים ספנסר פרטרידג' | צילום: חדשות 13

בתגובה להודעת ועדת ההיתרים, מטעם ראש הממשלה נמסר: "ולועדת ההיתרים יש תפקיד אחד בלבד - לקבוע אם קיים חשש לניגוד עניינים בבקשת ראש הממשלה למימון הוצאות הגנתו המשפטית מספנסר פרטבריג׳, שלעסקיו אין שום זיקה לישראל. בדיקה פשוטה מביאה למסקנה שאין שום ניגוד עניינים. כאן היה אמור להסתיים תפקידה של הועדה. חבל שהועדה נכנסה לתחומים לא לה, ניצלה את מעמדה כדי להערים קשיים חסרי תקדים על ראש הממשלה ולמנוע ממנו את הזכות הבסיסית להגן עם עצמו בהליך המשפטי".

"המידע שביקשה הוועדה נמצא אצל מבקר המדינה והגורמים המוסמכים על פי חוק. ועדת ההיתרים אינה חלק מהגורמים המוסמכים לעיין בחומר זה. אין הסבר לדרישות הועדה שנעשות ללא סמכות, או למניעיה שמסכלים כל דרך אפשרית שבה ראש הממשלה יכול להגן על עצמו".