עתירה ראשונה לבג"ץ לאחר כתבי האישום: "על נתניהו להתפטר מיד"

התנועה לאיכות השלטון ביקשה להורות לראש הממשלה להתפטר מתפקידו – או לצאת לנבצרות זמנית. "חציית קו אדום". השופט אלרון דחה הבקשה: "יש לפנות לרה"מ וליועמ"ש טרם הגשת העתירה"

זמן צפייה: 01:04

מדינת ישראל נגד בנימין נתניהו: התנועה לאיכות השלטון עתרה הבוקר (ראשון) לבג"ץ בבקשה להורות לראש הממשלה נתניהו להתפטר מתפקידו לאלתר. זאת בשל כתבי האישום שהוגשו נגדו בשבוע שעבר. "נוכח חומרת המעשים המיוחסים לראש הממשלה בכתב האישום ונוכח הפגיעה הקשה שהיוותרותו של נתניהו בתפקידיו המיניסטריאליים צפויה לגרום לאמון הציבור ברשויות השלטון, בתקינות פעולתו ובטוהר המידות בו – מבקשת התנועה כי בית המשפט יורה לנתניהו להתפטר מתפקידו", נכתב בעתירה.

התנועה הציעה אפשרות נוספת, לפיה יצא נתניהו לנבצרות זמנית, וישעה את סמכויותיו. בנוסף, דרשה התנועה כי בית המשפט יורה לממשלה למנות ממלא מקום לראש הממשלה מבין השרים.

השופט יוסף אלרון דחה את עתירת התנועה, בטענה כי היה עליהם לפנות קודם לנתניהו ולמנדלבליט, ורק לאחר מכן להגיש עתירה.

עוד בחדשות 13:

סער ביקש לכנס את מרכז הליכוד: "יש לקבוע פריימריז תוך 14 יום"

הערכה: היועמ"ש ינחה את נתניהו להתפטר מתפקידי השרים

מתווה גנץ לאחדות: "אכהן ראשון, נתניהו יוכל לשוב – אם יזוכה"

יו''ר הליכוד בנימין נתניהו
יו''ר הליכוד בנימין נתניהו | צילום: חדשות 13

מוקדם יותר היום, פנה ח"כ גדעון סער ליו"ר מרכז הליכוד, חיים כץ, בבקשה לכנס באופן דחוף את מרכז הליכוד כדי לקבוע תאריך לפריימריז בזק לראשות המפלגה בשבועיים הקרובים, עוד בטרם תסתיים תקופת 21 הימים לפני ההליכה לסבב שלישי של בחירות.

"בכוחו של מהלך זה למנוע התדרדרות המדינה לבחירות שלישיות מיותרות אותן הגדיר ראש הממשלה נתניהו רק לפני ימים ספורים כטירוף מערכות", כתב סער בפנייתו, והזכיר כי בשנת 2002 התקיימו פריימריז תוך שלושה שבועות, בין נתניהו לראש הממשלה לשעבר אריאל שרון, כשמספר בעלי זכות הבחירה היה גבוה פי שלושה מהיום. סער ביקש מכץ לדון עם מנהלת הליכוד במטרה לקדם את הרעיון באופן מעשי "למען טובת התנועה והמדינה".

ח''כ גדעון סער בכניסה למשכן
ח''כ גדעון סער בכניסה למשכן | צילום: דוברות הכנסת, נועם רבקין פנטון

בעקבות פניות אליו מהזירה הפוליטית, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט יעסוק בימים הקרובים בשאלה אם נתניהו צריך להתפטר מתפקידיו כשר הבריאות, הרווחה, התפוצות והחלקאות. על פי ההערכה, מנדלבליט אכן ינחה את נתניהו להתפטר. כך פורסם אמש במהדורת השבת עם הילה קורח.

היועץ ידון גם בשאלה אם ראש ממשלה יכול לכהן בממשלת מעבר תחת כתב אישום בשוחד. גורם משפטי מסר לחדשות 13, כי אם יהיו בחירות ונתניהו יהיה מועמד להרכיב ממשלה - היועץ יתקשה להגן על זה בבג"ץ, לכן הוא ינחה את נשיא המדינה ראובן ריבלין לא להטיל את הרכבת הממשלה על נתניהו, כך לפי גורם משפטי. בנוסף על כך, מנדלבליט לא יגן בבג"ץ על חסינות שתינתן לנתניהו על ידי הכנסת.

בתוך כך, ח"כים ושרים בליכוד מקיימים התייעצויות לאחר הגשת כתבי האישום נגד ראש הממשלה, כיצד להביא להדחתו.  אותם ח"כים ושרים במפלגה אומרים בשיחות סגורות כי "עידן נתניהו מתקרב לסיומו", כי הוא "כבר לא יביא שלטון לליכוד", וכי "אנחנו עושים חושבים כיצד לחלץ את המפלגה מידיו". ח"כים במפלגה אומרים שגם אם יקבלו הצעה לתפקיד שר ידחו אותה, שכן מינוי לתפקיד כזה יפגע ביוקרה הפוליטית שלהם.