"אתה הולך על הראש שלי?": הקלטות נוספות מפגישת נתניהו-מוזס

חלקים חדשים מפגישת רה"מ ומו"ל ידיעות אחרונות מבהירים עד כמה מסועפים היו היחסים בין השניים. באחת הפגישות, נשמע נתניהו אומר: "אני זה הליכוד. אתה פוגע בי, אתה פוגע בליכוד"

זמן צפייה: 05:18

לאחר חשיפת הקלטות השיחות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו למו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס בתוכנית "המקור" בחדשות 13, הערב (ראשון) - נחשפות הקלטות חדשות, שמבהירות עוד יותר כמה מסועפים היו היחסים בין שניים מהאנשים החזקים בישראל. כזכור, תיעוד השיחות בין השניים מהווה חומר ראיות מרכזי בתיק 2000. באחת השיחות, נשמע נתניהו אומר למוזס: "עכשיו, בלי קשר לחוק, שים רגע בצד את החוק. מה אתה מתכנן לבחירות, אתה הולך על הראש שלי? על הראש של המפלגה שלי? ברצינות - כן או לא". מוזס בתגובה אומר "מה זה הראש של המפלגה שלי?", ונתניהו עונה: "אני זה הליכוד. אתה פוגע בי, אתה פוגע בליכוד".

נתניהו נחוש להוציא ממוזס משהו בלי להשאיר ראייה קולית לעסקה, לכן משתמש במילים "ללא קשר לחוק", מדובר בעצה של עו"ד שימרון. נתניהו אומר למוזס: "על החוק תכף נדבר. אני רוצה לדבר איתך, הגרמני צלצל אליך, לא שלח עדיין מישהו?" כשנתניהו אומר "הגרמני", הוא מתייחס למתיאס דורפנר, איש עסקים שנתניהו עניין ברכישת ידיעות. נתניהו ניסה תקופה ארוכה למצוא מישהו שירכוש את העיתון הביקורתי עליו. לארי אליסון מאורקל, ארנון מילצ'ין, ג'יימס פאקר. מוזס ביקש מחיר גבוה מדי. נתניהו התאכזב מחוסר הנכונות של המיליארדרים לשלם. מוזס בתגובה אומר: "תקבע פגישה. לא, הם לא יכלו לבוא החודש. אני חושב שבפגישה ראשונה נוכל להבין אם יש עסקה או אין עסקה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו ומו''ל ידיעות אחרונות נוני מוזס
ראש הממשלה בנימין נתניהו ומו''ל ידיעות אחרונות נוני מוזס

הפרקליטות קיבלה, כידוע, את גרסת נתניהו, שהוא מעולם לא התכוון לחוקק את החוק שמוזס רצה. אם אכן מדובר בהטעיה, מדוע הלך לדבר עם שלדון? בשיחה אחרת עם מוזס נשמע נתניהו אומר: "כששלדון דיבר על פתיחת העיתון, הוא דיבר על לעשות שירות, לגמרי רציתי". מוזס בתגובה אמר לו כי הוא לא מכיר את שלדון, ונתניהו המשיך: "עכשיו, כשאתה בא אלי שאני אתן לך פיתרון, בעצם הפתרון הזה גובש". מוזס לא מתרצה מהפתרון ואומר: "אבל אתה נותן לי פתרון שייושם לכל המוקדם עוד שמונה חודשים".

נתניהו משיב לו: "אני אומר לך עוד פעם! אני אומר לך, אנחנו מדברים כאילו יש כאן שניים, יש כאן משולש". ומוזס שוב חוזר: "אין משולש, אני לא מכיר את אדלסון, מבחינתי זה אתה". ונתניהו עונה: "לא, אבל הוא קודקוד עצמאי". אכן, שלדון עצמאי. לכן כידוע, סירב לבקשות נתניהו. אבל מדוע נתניהו ביקש? אולי כי ניסה למשוך זמן, להרוויח סיקור אוהד - ולנצח בבחירות.

שלדון אדלסון וראש הממשלה בנימין נתניהו
שלדון אדלסון וראש הממשלה בנימין נתניהו | צילום: רויטרס

מטעמו של ראש הממשלה נמסר בתגובה לתחקיר: "ראש הממשלה נתניהו ניהל שיחות סרק עם נוני מוזס, וגם הפרקליטות מודה שלא הייתה לו כוונה לאפשר את העברת החוק לסגירת ישראל היום. להיפך, ראש הממשלה נתניהו הוא היחיד שפעל נגד החוק, פיזר את הכנסת ובלם אותו וזכה בתמורה לסיקור עויין מנוני מוזס. לעומת זאת, איתן כבל, ציפי לבני, יאיר לפיד ואביגדור ליברמן, קידמו את החוק וזכו לתקשורת מלטפת בתמורה".

"האבסורד הוא שמעמידים את נתניהו לדין ובאחרים לא נוגעים. גם הערב אתם מביאים הדלפה פלילית ומגמתית שמטרתה לפגוע בראש הממשלה נתניהו ולהסית את תשומת הלב מצחנת האכיפה הבררנית שהתגלתה בתמלולי חקירתו של איתן כבל. מי ששומע את כל ההקלטות של שיחות נתניהו ומוזס מבין היטב שמוזס הוא שסוחט ומאיים על נתניהו - ונתניהו בסך הכל מבהיר שהוא יגיב לכך על ידי התקפה תקשורתית על מוזס, כפי שאכן עשה במהלך מערכת הבחירות", כך לשון התגובה.

עורכות הדין נוית נגב, איריס ניב סבאג ויאנה פוגל-סלוצניק המייצגות את נוני מוזס מסרו: "טענו בשם נוני מוזס בשימוע כי אין כל בסיס לראות בשיח שלו עם נתניהו כהצעת שוחד, וכי פרשנות כזו לשיח שהתקיים ביניהם היא שגויה, ואינה תואמת את התמונה העובדתית והנורמטיבית, בוודאי במצב שאין טענת שוחד כלפי נתניהו. בכתב החשדות של נתניהו נכתב במפורש שהיוזמה למפגשים ולשיח הייתה של נתניהו. לא נטען שם כאילו מוזס הציע לנתניהו סיקור חיובי או אוהד".

"בטענותינו הדגשנו שמוזס דיבר על כך שחזרה לשיתוף פעולה של נתניהו עם כתבי ועורכי 'ידיעות אחרונות' יוביל לסיקור מאוזן יותר. כפי שטענו בשימוע, ראיה מלאה של המציאות ושל השיח המורכב שהתקיים בין השניים, לא רק שאינה תומכת בפרשנות פלילית, אלא עומדת בסתירה לפרשנות כזאת. את טענותינו המלאות הבאנו בפני הפרקליטות בשימוע, ואנו מאמינות שלאחר שהדברים יישקלו בכובד ראש, התיק ייסגר, ויתברר כי מוזס לא עבר עבירה פלילית. נראה כי המתקפה התקשורתית שאנו עדים לה בימים האחרונים היא נסיון להפעיל לחץ על היועץ המשפטי לממשלה", לשון התגובה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת ממשלה
ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת ממשלה | צילום: רויטרס

כאמור, אמש נחשפו לראשונה הקלטות השיחה בין נתניהו למוזס, חומר הראיות המרכזי בתיק 2000. בהקלטות הבלעדיות שפורסמו בתוכנית "המקור" בערוץ 13 בין היתר נשמע נתניהו אומר למוזס: "החוק הוא נכון בפני עצמו, ואני אתמוך בו. אבל אם אתה בא להפיל אותי, אז אני אפתח בכל הכלים שיש לי, ואני אפתח, כי בסוף זו תהפוך למשימת חיי. צריך להכיר אותי, אתה מכיר אותי חלקית. וזה דבר שאפשר להימנע ממנו". בתגובה אומר לו מוזס: "אז האם אפשר להימנע על סמך זה שאתה מבטיח לי שיהיה משהו בעתיד?".

באחת מהפגישות נתניהו מדבר על מוזס על אחד הכתבים של העיתון: "יש כתב בשם יגאל סרנה. אתה מכיר אותו? עובד בשבילך". מוזס בתגובה אומר שהם ניסו "להיפטר ממנו", ונתניהו משיב: "אבל אתה לא פיטרת אותו. יגאל סרנה החליט לכתוב נגדי השבוע. הוא תוקף ומדבר על הילד שגויס לצבא". מוזס בתגובה: "ביבי, יש לנו עשרות עיתונאים שכותבים בפייסבוק. יגאל סרנה הוא טיפוס. אני אומר לך יש עוד כתבים בעיתון".

נתניהו לא מתרצה ואומר: "יגאל סרנה במקרה כותב את זה עכשיו, באמת נו, נוני. יגאל סרנה כותב את זה במקרה? נו באמת! פתאום, החליט לכתוב. פתאום, מה קרה?!". מוזס משיב: "אתה לא מקבל את זה שאנשים בפייסבוק כותבים ואין לנו אפס שליטה על זה? אתה לא מקבל את זה?".

Israel's Prime Minister Netanyahu Speaks With Cabinet Secretary Mandelblit During The Weekly Cabinet Meeting In Jerusalem
ראש הממשלה בנימין נתניהו ויועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט | צילום: רויטרס

נתניהו עדיין לא מתרצה ותוקף: "מה אתה רוצה שאני אעשה? אתה מכריח אותי להילחם בך. אם אתה עושה את זה משימת חייך עכשיו להפיל אותי, אז משימת חיי היא להילחם בך. וזה לא יסתיים אחרי הבחירות. אתה נלחם בי אני נלחם בך. אני לא יכול לקבל את הדבר הזה שזה בסדר. אז אני צריך בעצם להילחם בך בכל האמצעים. אין לי ברירה, היום ניתן לו מכה בפטיש של שמונה קילו מחר נביא 12 קילו. צריך להכיר אותי. אתה מכיר אותי חלקית, וזה דבר שאפשר להימנע ממנו". מוזס בתגובה שואל: "אז האם אפשר להימנע על סמך זה שאתה מבטיח לי שיהיה משהו בעתיד?"

בהמשך, נשמע מוזס אומר לנתניהו: "אני שאלתי אותך מה חשוב לך, אמרת שחשוב לך בנט וכחלון". נתניהו בתגובה השיב לו: "לא חשוב לי בנט וכחלון, חשוב לי איזון".

עוד נשמע נתניהו אומר כי "אני מדבר מבחינת כנות ותקשורת סבירה, זה לא רק אם אתה מוריד את רף העויינות אלי מתשע וחצי לשבע וחצי". מוזס בתגובה אומר לו: "נו ברור. עזוב, צריך לדאוג שאתה תהיה ראש ממשלה".

בשיחה נוספת נתניהו אומר למוזס כי "זה לא המאמרים. זה הידיעות שאתה כותב הכותרת שאתה כותב זה מאוד מוטה, הכל מוטה". ומוזס בתגובה אומר לו: "אבל אני אומר לך, תביא מישהו שיכתוב. אתה מושך את זה הרבה זמן. מחר בבוקר תביא מישהו שיתחיל לכתוב מאמרים בעמודי הדעות".

מוזס
מוזס | צילום: רויטרס

נתניהו ממשיך ואומר כי "אני רוצה להגיד דבר כזה, לא יהיה מצב שאני מותקף, מביא לי את כל הכוחות הרלוונטיים להוריד אותי למטה. למה לי להישאר אדיש? אני לא אשאר אדיש. אם המשימה שלך היא בדרך זו או אחרת להביא למפלתי, להפלת הליכוד, מה אתה חושב שאני אעשה? מה, שאתה משאיר לי ברירה? אז אני צריך לפתוח בכל הכלים שעומדים לרשותי. ואני לא אלחם בחזרה? אני לא אשיב מלחמה?".

מוזס בתגובה אומר: "אתה יודע ביבי שאתה הופך את הגלגל?". ונתניהו משיב כי "זה יהפוך למשימת חיים. עזוב, למה להגיע לשם?".