רה"מ על אי דחיית השימוע: ריצת אמוק שגוברת על הצורך לחקר האמת

נתניהו תקף את סירוב היועמ"ש להיענות לבקשתו, טען כי על רשויות אכיפת החוק להתחשב בבחירות הנוספות וכתב כי "זאת ההגדרה של אי-צדק - זה בוודאי מעורר תמיהה". גנץ: "מנדלבליט - אל תתקפל"

זמן צפייה: 01:21

(בווידאו: מנדלבליט סירב לבקשת נתניהו לדחות את השימוע שלו)

ראש הממשלה נתניהו הגיב היום (חמישי) בחריפות להחלטת היועמ"ש מנדלבליט שלא להיענות לבקשתו לדחות את השימוע שלו בשל הבחירות הנוספות, וכתב כי "לא ייתכן שריצת אמוק לא ברורה גוברת על הצורך להגיע לחקר האמת".

"הבחירות החוזרות שנכפו באופן חסר תקדים הן אירוע יוצא דופן שמחייב גם התייחסות יוצאת דופן מצד רשויות אכיפת החוק ביחס למועד השימוע", נמסר מטעם ראש הממשלה. "רק היום פורסם מקרה שבו היועמ״ש הודיע כבר לפני שנתיים על העמדה לדין של שופט, כפוף לשימוע, בעבירות בנייה - והשימוע עדיין לא התקיים. שנתיים".

עוד כתבות בנושא >>

היועמ"ש סירב לבקשת נתניהו לדחייה נוספת של מועד השימוע

פרסום ראשון: רה"מ פנה ליועמ"ש בבקשה לדחות השימוע בשל הבחירות

היועמ"ש דחה את בקשת נתניהו לדחייה נוספת של מועד השימוע

רה''מ בנימין נתניהו ומזכיר הממשלה מנדלבליט בישיבת הממשלה
רה''מ בנימין נתניהו ומזכיר הממשלה מנדלבליט בישיבת הממשלה | צילום: רויטרס

"אז בתיק פעוט של עבירות תכנון ובנייה דוחים שימוע ביותר משנתיים, ובמקרה של שלושה תיקים נגד ראש הממשלה, תוך תקופת בחירות,  מסרבים לדחות אפילו במספר חודשים", תקף נתניהו. "זאת ההגדרה של אי-צדק. זה בוודאי מעורר תמיהה".

מאוחר יותר, במשרד המשפטים דחו את טענת נתניהו כי השימוע של השופט זאיד פלאח נדחה במשך שנתיים. "בניגוד לנטען, השימוע באותו עניין כבר נעשה, בדרך של טיעונים בכתב, שהועברו מטעמם של בני הזוג פלאח בתוך כחודש ימים ממועד ההודעה על הזימון לשימוע".

"היות שמדובר בעבירת בנייה, המשך הטיפול בתיק נעשה באמצעות המחלקה להנחיית תובעים בפרקליטות. ההליכים בתיק אכן התארכו, עקב עומסי עבודה בפרקליטות, ובהתחשב ברף החומרה הנמוך יחסית של החשדות, כאשר בינתיים ניתן היתר בדיעבד לבנייה ולשימוש במבנה. מכל מקום חוות הדעת בעניין כבר הועברה לדרגים הבכירים ביותר בפרקליטות והחלטה סופית בתיק תימסר בקרוב", לשון התגובה.

יו"ר כחול לבן בני גנץ הגיב לסירוב הדחייה ולדברי ראש הממשלה, וצייץ בטוויטר: "נתניהו שהקדים בחירות כדי לדחות שימוע ולעצור הליכים נגדו, שכשל בהקמת ממשלה ומנע החזרת המנדט לנשיא, שיזם בעצמו בחירות בעלות של למעלה מארבעה מיליארד ש״ח רק כדי להימלט מאימת הדין - ממשיך בתמרוני הימלטות מספסל הנאשמים על חשבון אזרחי ישראל. כל המהלכים של נתניהו מכוונים אך ורק ליצירת חסמים, דחיות ומעקפים למהלך המשפטי. היועץ המשפטי לממשלה, אתה המחסום האחרון מפני החשוד בשוחד, במרמה ובהפרת אמונים, טוב עשית שלא דחית. אל תתקפל, אני ומליוני אזרחים בישראל מאחוריך".

בכיר כחול לבן יאיר לפיד הגיב לדברי נתניהו וכתב "ריצת אמוק? פעמיים יוצאים לבחירות כי ראש ממשלה בורח ממשפט. מי כאן בריצת אמוק? וממה הוא בורח? רוצה צדק? לך לבית משפט כמו כל אזרח שחשוד בשוחד".

הבוקר, כאמור, כפי שפורסם אמש בחדשות 13, דחה מנדלבליט את בקשת פרקליטי נתניהו לדחות את מועדי השימוע "לטווח סביר לאחר קיום הבחירות". זאת, כפי שטענו פרקליטי נתניהו בפנייתם, לאור הצורך להיערכות לקראת השימוע ומפאת העובדה כי בתקופת הבחירות והקמת הממשלה יהיה רה"מ עסוק מתוקף תפקידו כיו"ר הליכוד. "פיזור הכנסת וקיומן של בחירות חדשות אינם יכולים כשלעצמם להוות שיקול המצדיק את עיכוב המועד לקיומו של שימוע בתיקי החקירה הנוגעים לראש הממשלה.", כתב בא כוחו של מנדלבליט, ד"ר גיל לימון. נתניהו צפוי לעתור לבג"ץ.

נתניהו ומנדלבליט בישיבת ממשלה
נתניהו ומנדלבליט בישיבת ממשלה | צילום: רויטרס
"יובהר כי ההחלטה בדבר מועדי השימוע, אשר התקבלה כזכור לפני החלטת הכנסת על פיזורה, נסמכה על ההנחה כי מרשכם צפוי לכהן בתקופת ההיערכות לשימוע בתפקיד ראש ממשלת ישראל, לאחר שמלאכת הרכבת הממשלה הוטלה עליו ע"י נשיא המדינה, על כל הכרוך בכך מבחינת עומסי העבודה המוטלים על כתפיו. למעשה, ההנחה הייתה כי תהא זו תקופה עמוסה במיוחדבעבודה ממשלתית, נוכח הקמתה של ממשלה חדשה וחזרתה של הכנסת לעבודת חקיקה סדיר", נכתב במכתב.

לפיכך, תאריכי השימוע נותרו על כנם, ויתקיימו ב-2 וב-3 באוקטובר, כשבועיים לאחר קיום הבחירות. מנדלבליט הקציב לנתניהו עד העשרה ביוני למתן תשובה על הגעתו לשימוע. אם ראש הממשלה יבחר שלא להשתתף בהליך, הזהיר מנדלבליט, ההחלטה תתקיים בהיעדרו על בסיס חומר הראיות הקיים.

נתניהו ומנדלבליט
נתניהו ומנדלבליט | צילום: רויטרס

בד בבד, הגיש מנדלבליט לבג"ץ תגובה מקדימה לעתירת התנועה לאיכות השלטון, שדרשה ממנו לקיים לאלתר את השימוע לראש הממשלה. לדבריו של היועמ"ש, "דין העתירה להידחות על הסף, בהיעדר עילה להתערבות ביהמ"ש במועד השימוע, שכן מדובר בסוגיה פרוצדוראלית המצויה בלב שיקול הדעת של גורמי התביעה ביחס לאופן ניהול הליכים פליליים".

מהתנועה לאיכות השלטון נמסר בתגובה לתשובת מנדלבליט: "תגובת היועמ"ש לעתירת התנועה הינה תגובה נרפה ורופסת וכך גם נראה כל הליך השימוע הזה, שהוא פריווילגיה שלא היה זוכה לה כל אדם מן הישוב. על התנהלותו המבישה של סביב נושא השימוע בעניינו לא מגיע לרה"מ שום פרס. דחיית השימוע בחודש נוסף היא בדיוק זה. פרס על התנהגות מבזה. אנו מקווים שבג"ץ יבין את מה שאזרחי ישראל כבר הבינו, כל בקשות הדחייה של רה"מ הם רק ניסיון להתחמק מהעמדה לדין".

כאמור, אתמול פורסם בחדשות 13 כי נתניהו הגיש בקשה ליועץ המשפטי אביחי מנדלבליט לדחות את השימוע – בשל הבחירות. כמו כן, בבקשת הדחייה לא הוזכר זמן. ח"כ יאיר לפיד הגיב לפרסום על הבקשה של ראש הממשלה: "ביבי שוב מבקש דחייה בשימוע. אין גבול לעזות המצח. מנדלבליט, אתה לא יכול לתת לו שוב לבזות את ההליך המשפטי. אתה לא יכול לדחות את השימוע רק כי ביבי דחף (שוב!) לבחירות מיותרות. אם לא נוח לביבי להיות פוליטיקאי, שיילך לטפל בענייניו המשפטיים. זה רק יקל עלינו ועל הליכוד להקים ממשלת אחדות לאומית".