ועדת ההיתרים תדון מחדש בבקשת ראש הממשלה למימון הוצאות משפטו

הוועדה החליטה לשמוע שוב את טיעוניו של נתניהו, המבקש לאשר הלוואה לכיסוי הגנתו המשפטית, ונימקה כי החלטות אלו ניתנות לשינוי ואינן סופיות

זמן צפייה: 00:52

מדינת ישראל נגד בנימין נתניהו: ועדת ההיתרים הודיעה היום (ראשון) לפרקליטי ראש הממשלה נתניהו כי תדון מחדש בבקשתו למימון הוצאותיו המשפטיות בידי איש העסקים האמריקני ספנסר פרטרידג'. הוועדה נימקה כי החלטות מסוג זה, בשונה מהחלטות שיפוטיות, אינן סופיות וניתנות לשינוי. מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן, עודכן בהחלטה.

על פי גורמים משפטיים בכירים, על פי כללי ועדת אשר שמסדירה את ועדת ההיתרים, שבה נכתב שהחלטת הוועדה תהיה סופית. הדרך היחידה לשינוי יכולה להיות רק בכיוון ההפוך, אם יש שינוי בנסיבות ניתן לשנות את ההיתר שניתן.

בחודש יוני הודיעה ועדת ההיתרים בהרכבה הקודם לראש הממשלה נתניהו כי היא דוחה את בקשתו לקבל מימון ממקורבו פרטרידג'. זאת, לאחר שעברו 30 הימים שהוקצו לנתניהו לחשוף את הונו האישי כפי שהתבקש. בנוסף, נקבע כי על ראש הממשלה להחזיר 300 אלף דולרים שקיבל מבן דודו נתן מיליקובסקי וכן את החליפות שקיבל או את שוויין.

נתניהו ומנדלבליט בישיבת הממשלה | צילום: רויטרס

בהודעת הוועדה נכתב כי "הבקשה נדחתה לאחר שרה"מ לא עמד בהתחייבות להמציא כל פרטים שיתבקשו על ידה לצורך דיון משלים בבקשה, שכבר נדחתה פעמיים. לא נמסרה לוועדה תמונת המצב שהתבקשה בנוגע לרכושו של ראש הממשלה בארץ ובחו"ל, מכל סוג ומין שהוא, ללא יוצא מן הכלל - ולא ניתן מידע מפורט לגבי יחסיו עם המממנים הפוטנציאליים ומענה לשאלה מדוע הוא נזקק לתרומתם".

"אתמול הגיעה בקשה של בא כוחו של ראש הממשלה להקפיא לשלושים יום את פנייתו של ראש הממשלה. בקשה זו, המוגשת ברגע האחרון, איננה מקובלת על הוועדה. לפיכך, נדחות כל בקשות ראש הממשלה לקבלת היתר באופן סופי". כמו כן, הודגש כי "לא מדובר בסוג העניינים שהוא מוצדק בנסיבות המקרה ותקין מבחינה ציבורית".

Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu Addresses The Media In Airport City Near Tel Aviv
ראש הממשלה בנימין נתניהו | צילום: רויטרס

נתניהו מסר בתגובה: "חבל שהוועדה נכנסה לתחומים לא לה, נצלה את מעמדה כדי להערים קשיים חסרי תקדים על ראש הממשלה ולמנוע ממנו את הזכות הבסיסית להגן על עצמו בהליך משפטי. אירועים כאלה פוגעים באמון הציבור במערכת".

כזכור, ראש הממשלה פנה למבקר המדינה לשעבר יוסף שפירא בבקשה שיאפשר לו סיוע כספי ממקורבו ספנסר פרטרידג' בדמות הלוואה בסך שני מיליון שקלים, ללא אישור מוועדת ההיתרים. המבקר מסר כי ישקול את העניין אם יימלאו שני תנאים – האחד הוא שההלוואה תהיה בתנאי שוק והשני שהיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, יאשר זאת ויוודא שאין ניגוד עניינים בין נתניהו לפרטרידג'.