נתניהו מבקש מהיועמ"ש להעביר השימוע בשידור חי: "כך נבטיח צדק"

ראש הממשלה קרא למנדלבליט לשדר את ההליך המשפטי, שיחל בשבוע הבא: "אחרי שלוש שנים של הדלפות מגמתיות וחלקיות, הגיע הזמן שהציבור ישמע את הכול - גם את הצד שלי, ללא צנזורים וללא מעוותים"

זמן צפייה: 01:47
תיקי נתניהו: ראש הממשלה בנימין נתניהו פנה היום (חמישי) אל היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בבקשה להעביר את השימוע שלו, שיתקיים בשבוע הבא, בשידור חי. בסרטון שפרסם, אמר נתניהו כי "בשבוע הבא ייפתח השימוע בענייני. אחרי שלוש שנים של מבול של הדלפות מגמתיות, חלקיות, הגיע הזמן שהציבור ישמע את הכול - גם את הצד שלי, בצורה שלמה ומלאה - ללא מתווכים, ללא צנזורים וללא מעוותים. לכן אני מבקש מהיועמ"ש לפתוח את השימוע לשידור חי". עוד אמר רה"מ: "אני חושב שזה הדבר הדרוש וזה מה שעשה השופט מלצר ביחס לדיוני ועדת הבחירות, זה מה שעשה הנשיא ריבלין ביחס לדיונים עם המפלגות, אלה הדברים שנותנים ביטחון לציבור. אתה יודע שהשקיפות נותנת את האמת, הרי בלאו הכי יהיו הדלפות, אנחנו רואים כבר 300 הדלפות בלי שום טיפול או חקירה, לכן הפרקטיקה הזאת תימשך. ובכן, למה שהציבור יהיה ניזון מדברים חלקיים? אדרבא, הכול שייצא, לא רק שאין לי מה להסתיר - אני רוצה שהכול יישמע. זאת בקשתי, שידור חי של השימוע, כך נבטיח צדק ואמת". לכתבות נוספות בחדשות 13:  גורמים משפטיים: "ננסה לקבל החלטה סופית בתיקי רה"מ בנובמבר" משפטנים מומחים על תיקי רה"מ: ההכרעה – לא בכיס אף אחד מהצדדים היועמ"ש: "אין שחר לטענות כי הופעלו לחצים על עדים בתיקי רה"מ"
ראש הממשלה בנימין נתניהו, לאחר קבלת המנדט להרכבת הממשלה מהנשיא
ראש הממשלה בנימין נתניהו, לאחר קבלת המנדט להרכבת הממשלה מהנשיא | צילום: חדשות 13
כאמור, ביום רביעי הבא יחול השימוע לפני כתב אישום של ראש הממשלה נתניהו. מיד אחריו, צפויים היועמ"ש מנדלבליט ובכירי הפרקליטות לפתוח במרתון דיונים, כאשר לפי גורמים בכירים יושקעו מאמצים רבים כדי להגיע להחלטה כבר בחודש נובמבר – חודש מוקדם מהצפוי. פרקליט המדינה שי ניצן צפוי לפרוש ב-17 לדצמבר והסברה הייתה שההחלטה תתקבל עד לפרישתו, אך כאמור גורמים משפטיים בכירים ציינו כי "מיד לאחר השימוע יתחיל בפרקליטות ובמשרד היועמ"ש מרתון דיונים במטרה לקבל החלטה סופית בנובמבר - נקבל החלטה מקצועית במהירות האפשרית". קבלת החלטה בנובמבר פירושה התנגשות עם לו"ז הרכבת הממשלה ולכן הדבר משמעותי מאוד.
היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט
היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט | צילום: חדשות עשר
אם אכן היועמ"ש יחליט על כתב אישום תוך כדי המהלך הפוליטי הנוכחי, זה ירע מאוד את מצבו הפוליטי של נתניהו - עד כדי עידוד המרד הפנים מפלגתי בליכוד, שבכחול לבן מחכים לו. אבל, גם לנתניהו יש מהלכים משלו. אחד הכלים הוא לנסות להקדים את לו"ז היועמ"ש, כלומר – לעשות מה שביכולתו כדי להביא לסיום הרכבת הממשלה לפני פרסום החלטת היועמ"ש. ביום ראשון הכחיש עורך הדין רם כספי, שהצטרף לאחרונה כיועץ חיצוני ועצמאי לצוות ההגנה של ראש הממשלה, כי הצוות דן באפשרות של הענקת חנינה או עסקת טיעון לנתניהו תמורת עזיבתו את החיים הפוליטיים. "עו"ד כספי סבור שקיימות ראיות וטענות משפטיות מוצקות שיש בהן כדי לסתור ולשנות את כתב החשדות והן יוצגו בשימוע", נמסר מטעמו של חבר צוות ההגנה. ביום שבת, כזכור, גורמים משפטיים בכירים אמרו לחדשות 13 שאין שום היתכנות לחנינה לנתניהו כפי שניתנה בפרשת קו 300. "פרשת קו 300 רחוקה מזרח ממערב מתיקי נתניהו, מדובר בסיטואציה שונה ותקופה שונה", אמר הגורמים. "לכן אין סיכוי שמנדלבליט, ובעקבותיו הנשיא, יאשר דבר כזה. אם נתניהו באמת רוצה חנינה, יתכבד, יסיים את ההליך המשפטי, ואם יורשע יבקש חנינה בדרך המקובלת".