כדי לא לחשוף את פרטי תיק ההון: רה"מ ויתר על מימון מבן דודו

עורך דינו של ראש הממשלה הודיע כי ייתכן ויימצא תורם אחר שיממן את הוצאותיו המשפטיות של נתניהו, והוסיף כי בכל מקרה יסרב לחשוף בפני ועדת ההיתרים את הצהרת ההון • פרסום ראשון

זמן צפייה: 01:13

ראש הממשלה נתניהו ויתר על מימון הוצאותיו המשפטיות על ידי בן דודו, נתן מיליקובסקי, כדי לא לחשוף בפני ועדת ההיתרים את פרטי תיק ההון שלו, כפי שהתבקש - כך פורסם אתמול (שני) לראשונה בחדשות 13. עורך דינו של נתניהו, נבות תל צור, הודיע לוועדת ההיתרים כי הוא מבקש לבטל את התרומה של מיליקובסקי, וציין כי ייתכן ויימצא תורם אחר במקומו. תל צור התייחס לתנאים שהציבו בוועדה ואומר כי לפגישה האפשרית בין הצדדים לא יהיו תנאים מוקדמים. בכל מקרה, הצהיר תל צור, נתניהו מסרב לחשוף בפני הוועדה את הצהרת ההון שלו.

במכתב ששיגר פרקליטו של נתניהו לחברי ועדת ההיתרים נכתב: "הדיון הוא לא בגלל הרצון הטוב של הוועדה אלא מתבקש מהמלצת בית המשפט העליון. ראוי היה שיתקיים דיון בעל פה כפי שסבר וסובר המבקר. אנו מבקשים להימנע מהצבת תנאים מוקדמים לדיון החוזר. במסגרת הפגישה שתתקיים נתייחס גם להסתייגות ראש הממשלה בהצהרת הון גורפת בארץ ובחו"ל. אין מקום להתנות את הדיון בתנאים מוקדמים. אנו מתכוונים להודיע על תיקון הבקשה כך שלא תתייחס לבן הדוד מיליקובסקי ותחתיו אפשר שיוצג בפני הוועדה לצידו של מר ספנסר פרטרידג' תורם נוסף אחר. אנו מבקשים להחיש את הדיון, וזאת נוכח לוח הזמנים לקיום השימוע".

כזכור, ועדת ההיתרים התנתה את הדיון החוזר של ראש הממשלה בנימין נתניהו בבקשה למימון הוצאותיו המשפטיות על ידי מקורביו, בכך שיפרט בפניה את יחסיו האישיים והעסקיים עם בן דודו נתן מיליקובסקי ועם מקורבים נוספים - כך פורסם לראשונה בחדשות 13 לפני כשלושה שבועות.

במכתב שנשלח לנתניהו מהוועדה לפני כמה ימים נכתב: "אנו מבקשים פירוט של ההון האישי ושל הנכסים וכן של קשריך עם בן דודך נתן מיליקובסקי ועם ספנסר פרטרידג'. רק לאחר שהמידע שימסור מר נתניהו יניח את דעתנו, אפשר יהיה לקבוע דיון".

רה''מ נתניהו ובן דוד נתן מיליקובסקי
רה''מ נתניהו ובן דוד נתן מיליקובסקי | צילום: רויטרס

כזכור, הוועדה סירבה בעבר לבקשתו של ראש הממשלה לקבלת סיוע כספי. העניין הגיע לבג"ץ, שהחזיר את הדיון לחברי הוועדה. האחרונים חיכו שנתניהו יפנה אליהם, מה שלא קרה, ומכאן שלחו לראש הממשלה את המכתב. כמו כן, נתניהו התבקש בעבר להציג את פירוט הקשרים עם השניים, אך הוא נענה חלקית לדבר – מה שלא השביע את רצונם של חברי הוועדה.

במסגרת בדיקת הפרקליטות בפרשת מניות הפלדה, שנחשפה לראשונה בחדשות 13, משרד מבקר המדינה העביר לפני כחודש וחצי ליועץ המשפטי לממשלה תכתובת בנוגע למכירת המניות שבהן החזיק נתניהו בחברת גרפטק.

הלוואות שהעביר נתן מיליקובסקי לנתניהו
הלוואות שהעביר נתן מיליקובסקי לנתניהו | צילום: החדשות 13

מדובר במסמך התכתבות משנת 2011 בין פרקליטו של נתניהו דוד שמרון, למבקר המדינה הקודם מיכה לינדנשטראוס, שעוסק במכירת המניות שבהן החזיק ראש הממשלה בחברת גרפטק. במהלך ההתכתבות כותב שמרון כי לנתניהו ולבן דודו נתן מיליקובסקי אין קשר לחברת גרפטק, שלה עסקים עם טיסנקרופ.

עם זאת, באותה השנה מיליקובסקי למעשה כיהן בדירקטוריון גרפטק, ואף היה בעל מניות רבות של החברה. בעקבות פרסום חדשות 13 החליטו במשרד מבקר המדינה להעביר את ההתכתבות ליועץ המשפטי לממשלה, כדי שיעביר אותה הלאה במסגרת הבדיקה שהם מנהלים בפרשה. מהמסמך עולה שכבר ב-2011 הוטעה, בטעות או בכוונה, מבקר המדינה. ולכן, בפרקליטות מיסוי וכלכלה שמבצעת את הבדיקה בנושא, חושבים כעת שיש לפתוח בחקירה פלילית נגד נתניהו.