בכירים במערכת המשפט: "נתניהו יחסל הכול כדי לא לעמוד למשפט"

הגורמים הזהירו כי "אנו נמצאים כפסע לפני איבוד הדמוקרטיה". זאת, בתגובה לדיווח ב"הארץ", לפיו רה"מ מבקש לקדם חוק שיגביל את סמכויות ביהמ"ש העליון בשל החשש מהסרת חסינותו

זמן צפייה: 00:48

גורמים בכירים במערכת המשפט הצהירו היום (שני) כי "אנחנו נמצאים כפסע לפני איבוד הדמוקרטיה. קו ישיר מחבר בין כתב האישום המיועד של נתניהו לתוכנית שלו לחסל את בית המשפט העליון. אנחנו נהיה כ'מוקצה' בעיני העולם. נתניהו מוכן לחסל את הכול כדי לא לעמוד למשפט, מישהו במערכת הפוליטית חייב להתעורר ומהר".

הדברים מגיעים לאור הפרסום הבוקר בעיתון "הארץ", לפיו נתניהו מתכוון לקדם בכנסת הקרובה הצעת חוק שתשלול מבית המשפט העליון את הסמכות להתערב בהחלטות מנהליות של הממשלה, השרים או הכנסת. על פי הפרסום, ראש הממשלה פועל מחשש שבית המשפט יפסול החלטה של הכנסת לשמור על חסינותו מפני העמדה לדין. על כן הוא מקדם פסקת התגברות מורחבת, שאינה מוגבלת רק לחקיקה. עוד דווח כי ח"כ בצלאל סמוטריץ' שותף לניסוח חקיקה זו.

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, התייחס בטוויטר לפרסום לפיו נתניהו מגבש חוק שימנע הסרת חסינותו: "צפינו מראש כי ביבי יעשה כל שביכולתו בכדי לבנות לו קואליציה של מבצר משפטי, אך זילות שכזו בשלטון החוק היא חציית קו אדום שעליה לא נעבור בשתיקה", כתב. "לא ייתכן שנרקמים דילים שמטרתם פגיעה בשלטון החוק וערעור יסודות הדמוקרטיה עבור ראש ממשלה שתלויים נגדו 3 כתבי אישום. ביבי, אני יודע שציפית שנקבל זאת בכניעה אבל העלמת עין זה הקטע שלך - לא שלנו".

עוד בחדשות 13:

ועדת ההיתרים: אם לא נקבל המידע שביקשנו - לא נדון בבקשת רה"מ

היועמ"ש: חומרי החקירה נשלחו לפרקליטי רה"מ, אך הם סירבו לקבלו

תיקי נתניהו: מנדלבליט צפוי לסרב לבקשה לדחות את השימוע

ראש הממשלה בנימין נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהו | צילום: רויטרס

ח"כ אבי ניסנקורן ממפלגת כחול לבן, אמר כי "לא ניתן להפוך את מדינת ישראל לדיקטטורה. הניסיון הבזוי והמתמשך לחרב את מערכת המשפט עבור ראש ממשלה שנגדו תלויים שלושה כתבי אישום, לא יעבור בשתיקה. אנחנו נילחם על שמירתה של הדמוקרטיה וקיומה ללא מורא של הרשות השופטת. אף אחד לא מעל החוק".

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, התייחסה לפרסום לפיו נתניהו מגבש חוק שימנע הסרת חסינותו: "ההסכם הקואליציוני שמנסה לגבש נתניהו הוא עבירה ברורה על החוק. הסכם שוחד לאור היום. חשוד בשחיתות שדן בגלוי במילוטו האישי מכתב אישום במקום באינטרס הציבורי זו ההגדרה של יסוד העבירה של הפרת אמונים. כבר פניתי ליועמש פעמיים בנושא וזה אינו מגיב. אם לא ייעצר אצלו אפנה לבג"ץ".

בתוך כך, העיתון "ישראל היום" פרסם כי בלב המשא ומתן הקואליציוני מצויה תוכנית בת 16 צעדים לשינוי מערכת המשפט, ובה גם הצעה דרמטית לצמצום סמכויות בית המשפט העליון והיועצים המשפטיים.

מהליכוד נמסר בתגובה לפרסומים השונים בתקשורת כי "במסגרת המשא ומתן הקואליציוני עולות הצעות שונות על ידי השותפות הקואליציוניות של הליכוד, לרבות בתחום השבת האיזון בין הרשות המחוקקת לרשות השופטת. הפרסומים הסנסציוניים בתקשורת כוללים גם הצעות שלא נידונו, ופרשנות מגמתית ומטעה שנועדו למנוע כל ניסיון להחזיר את האיזון בין הרשות המחוקקת שנבחרה על ידי העם, לבין הרשות השופטת. העיקרון שימשיך להנחות את הליכוד הוא שמירה על בתי משפט עצמאיים וחזקים, אך אין זה אומר שבית המשפט הוא כל יכול".

נתניהו ומנדלבליט בישיבת ממשלה
נתניהו ומנדלבליט בישיבת ממשלה | צילום: רויטרס

אתמול פרסם משרד המשפטים הודעה לפיה עורכי דינו של ראש הממשלה בנימין נתניהו סירבו לקבל ממשרד היועץ המשפטי לממשלה את חומרי החקירה, כהכנה לשימוע המתקרב. על פי הודעת המשרד, לאחר שנמנעו הפרקליטים מאיסוף החומרים שהיו זמינים להם בפרקליטות מזה מספר שבועות, נשלחו אליהם חומרי החקירה עם שליח - אך כאמור, אלו סירבו בשנית לקבלם. על מהלך זה כתב היועץ אביחי מנדלבליט כי "הסירוב הוא תמוה".

היועץ המשפטי השיב במכתבו לפניית פרקליטי ראש הממשלה שהתקבלה בערב יום הזיכרון, בה ביקשו לדחות את המועד האחרון לקביעת שימוע - בשל היקף חומרי החקירה הנרחב. מנדלבליט העיר כי "קיים קושי רב בטענה בדבר היקף חומרים גדול או בדבר הזמן הרב הדרוש ללימודו, שעה שהיא נטענת ממי שבחר משך תקופה כל כך ארוכה שלא לקבל את חומר החקירה ולהתחיל לעיין בו". עם זאת, אישר היועץ דחייה של עשרה ימים בתאריך קביעת השימוע - עד 20 במאי.

בתגובה לכך, אמר פרקליטו של נתניהו, עו"ד נבות תל צור, כי "השליח הונחה למסור את החומרים לידיי בלבד. מכיוון שלא הייתי במשרד – השליח החליט שלא להשאיר את חומרי החקירה. על כן, אין ממש בפרסום הנמהר לתקשורת כי חומרי החקירה 'נמסרו היום' לבאי כוחו של ראש הממשלה".

מנדלבליט, נתניהו
מנדלבליט, נתניהו | צילום: עמוס בן גרשום/לע''מ, רויטרס

על אף שהכחיש כי סירב לקבל את חומרי החקירה, חזר במכתבו תל צור על טענתו בדבר עיכוב תשלום שכר הטרחה. "הניסיון להמציא לנו באופן חד צדדי את חומרי החקירה, חרף ההודעה המפורשת בכתב שמסרנו לכם כי לא קיבלנו על עצמנו את האחריות להליך השימוע, אינו במקום והוא משול לניסיון להמציא כתבי דין לעורך דין שלא הוסמך לטפל בתביעה", נטען. "הודענו לכם במפורש כי פרקליטיו של ראש הממשלה התנו את קבלת אחריותם בהליך השימוע בהסדרה תחילה של תשלום שכר טרחתם".

בתגובה לטענות, גורמים בפרקליטות טענו כי "הסיפור של הסנגורים פשוט לא נכון. השליח קיבל הנחייה להעביר את החומר לנבות תל צור או למזכירה שלו. הוא הגיע למזכירה, היא פתחה את המעטפה והתקשרה בנוכחות השליח לתל צור. היא הקריאה לו את המכתב ואמרה לו שיש גם חומר מצורף, והוא הורה לה שלא לקבל את המכתב ולהחזיר אותו לשליח". לדבריהם, "השליח חזר המום לפרקליטות - אמר שדבר כזה עוד לא קרה לו".