מסתמן: מנדלבליט ידחה את שימוע נתניהו בכמה שבועות

היועמ"ש עשוי לקבל חלקית את בקשת עורכי דינו של ראש הממשלה, אך לפי ההערכות לא יסכים לדחות את המועד עד לאחר תחילת ספטמבר. בשל חשש מהדלפות: פרקליטי רה"מ ישוחחו עם עוה"ד של שאר הנאשמים

זמן צפייה: 01:22

נאשם – כפוף לשימוע: היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט עשוי לקבל חלקית את בקשת פרקליטי ראש הממשלה בנימין נתניהו, ולדחות את מועד השימוע שלו בכמה שבועות – כך נודע היום (רביעי) לחדשות 13.

עורכי דינו של נתניהו צפויים להגיש בקשה לדחיית מועד השימוע בימים הקרובים, בשל החומר הרב בפרשיות, מתוך כוונה לדחות אותו בכמה חודשים. אולם, לפי הערכות היועמ"ש כאמור יסכים לכך רק חלקית, ויתעקש שהמועד המאוחר ביותר יהיה תחילת ספטמבר. בד בבד, מסתמן כי היועמ"ש תפוי להורות על בדיקה לפני חקירה בפרשת מניות הפלדה, ולערב את המשטרה כדי שתגבה עדויות ומסמכים בעניין, לפני חקירה אפשרית בפרשה.

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש מפרקליטיו לקיים שיחות עם שאר פרקליטי הנאשמים בתיקים שבהם הוא מעורב, במטרה למנוע הדלפה של חומרי החקירה. זאת, בצל סיום מערכת הבחירות, ולקראת העברת חומרי החקירה לעורכי דינו של ראש הממשלה, שצפויה לקרות בימים הקרובים.

 נתניהו ומנדלבליט
נתניהו ומנדלבליט | צילום: רויטרס

לפני כחודש הודיע היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, כי החליט להיענות לבקשת באי כוחו של ראש הממשלה נתניהו, ולהשהות את מסירת חומרי החקירה בתיקים 1000, 2000 ו-4000 עד לאחר מועד הבחירות. זאת, ביחס לכלל החשודים בתיקים.

כמו כן, ביקש היועמ"ש מפרקליטי ראש הממשלה לקבוע את התאריך הסופי למועד השימוע עד 10 במאי. פרקליטי נתניהו צפויים לבקש דחייה של השימוע למשך כמה חודשים, בשל כמות החומר שיש בתיקים, והיועמ"ש צפוי להסכים לפחות עד ספטמבר.

כאמור, באי כוחו של ראש הממשלה ביקשו להשהות את מסירת החומרים, נוכח טענתם לחשש שחומרי הראיות ימצאו את דרכם לכלי התקשורת ויפורסמו בתקופת הבחירות. היועץ המשפטי לממשלה החליט כי בנסיבות העניין, ובהתחשב בכך שתכלית מסירת חומרי החקירה היא על מנת לאפשר היערכות לחשודים לשימוע שייערך בעניינם, יש מקום להיעתר בחיוב לבקשה.

כמה ימי םלאחר מכן, קבע בג"ץ כי הדיון בדבר מימון הוצאות המשפט של ראש הממשלה בנימין נתניהו יוחזר לשולחן ועדת ההיתרים, טענות פרקליטי נתניהו יישמעו ורק לאחר מכן תתקבל החלטה בעניין. זאת, בתום דיון עם נשיאת ביהמ"ש העליון אסתר חיות, השופט מני מזוז וניל הנדל. "לאור עמדת היועמ"ש ולאור עמדת מבקר המדינה, יש להחזיר את הדיון לוועדה כדי שטיעוניהם יישמעו", אמרה הנשיאה חיות, "אין להשאיר קצוות פתוחים".

פרקליטו של ראש הממשלה, נבות תל צור, אמר לאחר ההחלטה כי הוא "מבקש שהטיעונים יישמעו בלב פתוח". כאמור, במהלך הדיונים סביב בקשת ראש הממשלה למימון הוצאות משפטו, מבקר המדינה יוסף שפירא ביקש מחברי הוועדה לשמוע בעל פה את טענות פרקליטי נתניהו. חברי הוועדה החליטו שלא לקבל את עצת המבקר ודחו את הבקשה, ומיד לאחר שהודיעו על כך עתרו הפרקליטים לבג"ץ נגד ההחלטה, בטענה שלא שמעו את טענותיהם. בדיון היום, שפירא אמר שהיה ראוי שחברי הוועדה ישמעו את טענות רה"מ.