גורם משפטי: "נתניהו ניסה לעשות ספין מכוער - לא נקבל זאת"

בכיר במערכת המשפט התייחס לבקשת נתניהו לשדר בשידור חי את השימוע בעניינו, ומסר לחדשות 13: "לא יהיה מקום לתרגילים מסוג זה. אם רה"מ חושב שיגיש טיעונים בכתב וכך תידחה ההחלטה, שישכח מזה"

זמן צפייה: 01:06
גורם משפטי בכיר התייחס לבקשת נתניהו לשדר בשידור חי את השימוע בעניינו, ומסר היום (שישי) לחדשות 13: "נתניהו ניסה לעשות עלינו ספין מכוער – לא יהיה מקום לתרגילים מהסוג הזה בשימוע או אחריו. אם הוא חושב שהוא יוכל להגיש טיעונים בכתב אחרי השימוע וכך לדחות את ההחלטה – שישכח מזה". בתוך כך, בהקלטת שיחה בין יאיר נתניהו לניר חפץ, נשמע בנו של רה"מ מתייחס לידיעה שהוא רוצה להוריד בקשר לצנעת הפרט, ומצהיר: "אם לא תהיה ברירה אני אדבר איתו (עם שאול אלוביץ') ישירות, אני אשאל את אמא שלי. אדאג שנטפל בזה בדרך עקיפה". עוד בחדשות 13: נתניהו בתגובה לסירוב מנדלבליט לשימוע פומבי: "החלטה מאכזבת" היועמ"ש לרה"מ על הבקשה לשימוע בשידור חי: "לא מכבדת את ההליך" נתניהו מבקש מהיועמ"ש להעביר השימוע בשידור חי: "כך נבטיח צדק"
נתניהו ומנדלביט
נתניהו ומנדלביט | צילום: חדשות 13
אתמול נמסר מטעמו של ראש הממשלה נתניהו כי החלטת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט "מאכזבת". זאת, לאחר שמנדלבליט סירב לאפשר לנתניהו שימוע פומבי, וקרא לבקשה "בקשת סרק". "היועמ״ש אמר שהשימוע לא נועד לשכנע את הציבור, אבל בארבע השנים האחרונות החקירות נגד ראש הממשלה נתניהו לוו במאות הדלפות פליליות מהחקירות, עוינות ומוטות שכוונו דווקא לאוזני הציבור, במטרה לייצר סחף תקשורתי נגד ראש הממשלה", נמסר. "למרות התלונות שהוגשו, איש בפרקליטות לא בדק אפילו הדלפה אחת מתוך מאות, דבר שהיה מביא להפסקתן המיידי. מאחר שלא ננקטה שום פעולה חקירתית נגד ההדלפות הן צפויות להימשך לאורך השימוע יחד עם התדרוכים המגמתיים לתקשורת שמלווים אותן. "כל זה מייצר משפט שדה לראש הממשלה שהוא בלתי נסבל בדמוקרטיה, ולכן היה ראוי לתקן את המצב ע״י פתיחת הדלתות של השימוע לציבור הרחב, וכדי שהציבור ייחשף לכל העובדות ולא רק להדלפות המגמתיות", נטען. "הטענה שמדובר בצעד חסר תקדים אינה רלוונטית. גם הנשיא רבלין וגם השופט מלצר פתחו באופן חסר תקדים דיונים שהיו חסויים עד כה לציבור כדי להבטיח שקיפות והוגנות. מה שהוא באמת חסר תקדים הוא הלינץ׳ התקשורתי שנערך ערב ערב בתקשורת באמצעות הדלפות מגמתיות נגד ראש הממשלה, ואת זה אפשר לתקן רק ע״י שקיפות".
נתניהו ומנדלבליט
נתניהו ומנדלבליט | צילום: רויטרס
כאמור, לשכת היועץ המשפטי לממשלה מסרה מוקדם יותר מכתב חריף לפרקליטי נתניהו, ובו דחתה את הבקשה לערוך את השימוע בעניינו של ראש הממשלה בשידור חי. "הבקשה חסרת תקדים ולמעשה נעדרת כל ביסוס משפטי. כמעט והיינו אומרים שהיא אינה מכבדת את ההליך", נכתב. במכתב מציין ד"ר גיל לימור, עוזר בכיר לעומ"ש, כי "המכתב לא מציג כל נימוק משפטי לקיומו של שימוע באופן פומבי", מכנה את הבקשה לשדר את השימוע בשידור חי "בקשת סרק", וכותב: "מוטב היה שבמקום בקשות סרק שאתם יודעים היטב שלא יתקבלו, הייתם פועלים לקיים את ההנחיות המחייבות בהליך זה".