נוה לנשיא המחוזי בת"א: אתמוך בך אם תחזק התחום הנזיקי בביהמ"ש

עקב פרסום חדשות 13, הותר לפרסום: יו"ר לשכת עורכי הדין לשעבר הבטיח לאיתן אורנשטיין, שהיה אז מועמד לתפקיד שבו הוא מכהן כעת, כי הלשכה תתמוך בו אם הוא ידאג לשינויים שביקש. "תשמור עליי"

זמן צפייה: 01:49

בית המשפט התיר היום (רביעי) לפרסום את ההתכתבות שהסעירה את עולם המשפט, בין יו"ר לשכת עורכי הדין לשעבר אפי נוה לבין השופט איתן אורנשטיין, לפיה נוה הבטיח לשופט לתמוך במועמדותו לנשיא המחוזי ת"א בתמורה לשיקום אגף הנזיקי. זאת, בהמשך לפרסום חדשות 13 על דליפת חומרי הטלפון הנייד של נוה. יש לציין, כי אורנשטיין אינו חשוד בפרשה.

בשיחה ביניהם, לקראת כינוס הוועדה שתקבע את מינוי הנשיא המחוזי, נוה כתב לאורנטשיין כי הוא יגיע השבוע לוועדת האיתור, והאחרון כתב בתגובה: "תשמור עליי". אז נוה כתב לו: "אתה הכי מתאים וראוי. לכן נילחם בשבילך. אתה תצטרך רק לקיים את ההתחייבות היחידה שסיכמו, לטובת ציבור הנזיקיסטים, ששאר הענפים ישתתפו בנטל".

לכתבות נוספות בחדשות 13 >> 

בעקבות חשיפת חדשות 13: המשטרה תבדוק את דליפת החומרים של נוה

ההאקר שפרץ לטלפון הנייד של נוה: "לא הדלפתי חומרים" • בלעדי

המשטרה והפרקליטות ידונו מחר בדליפת חומרי הטלפון של נוה

איתן אורנשטיין, שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב
איתן אורנשטיין, שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב | צילום: חדשות 13

מטעמו של אורנשטיין נמסר כי השיחה בין השניים התקיימה בחודש מאי 2016, כאשר אורנשטיין היה מועמד לנשיא מחוזי תל אביב. אישור המנוי נמצא בסמכות שר המשפטים ונשיא בית המשפט העליון, אז איילת שקד ומרים נאור, וזאת בהתאם לקבלת המלצה מוועדת מייעצת אחרי שראיינו את המועמדים, וכן גורמי חוץ שונים – שבראשם יו"ר השלכה.

לקראת כינוס הוועדה, לדברי נציגי השופט, קיים נוה שיחות עם המועמדים השונים וביניהם השופט אורנשטיין. נוה ביקש לברר מה תוכנית העבודה הארגונית שלו ואילו שיפורים ניהוליים בכוונתו לבצע – אם ייבחר לתפקיד. במסגרת השיחה, נוה ציין בפני השופט כי ראוי לחזק את ההתמקצעות בתחומים שונים במחוזי ת"א, ובהם התחום הנזיקי, המנהלי ותובענות ייצוגית, אשר לגביהן מתלוננים עורכי הדין שבית המשפט המחוזי בתל אביב לא נותן מענה מקצועי מספק, ולכן עוה"ד מעדיפים להגיש תביעות בערים אחרות.

אורנשטיין השיב באומרו שהוא מתכוון לתקן את הדבר ולפעול לשיפור וחיזוק ההתמקצעות של השופטים המופקדים על תחומים אלה. על רקע זה, נוה כתב ערב הוועדה המייעצת כי הוא מתכוון לתמוך במועמדות של השופט אורנשטיין לתפקיד נשיא מחוזי וכי הוא המועמד המועדף על כל הלשכה.

אפי נוה בבית המשפט
אפי נוה בבית המשפט | צילום: החדשות 13

עוד נמסר מטעמו של השופט כי מדובר בהתכתבות עניינית הנוגעת לנושאים מערכתיים-ניהוליים והניסיון לייחס לה מימד של התחייבות על בסיס אישי כלשהו אין לו שחר. השופט אורנשטיין אכן נבחר בהמלצת הוועדה המייעצת לנשיא בית המשפט המחוזי על ידי השרה שקד והנשיאה נאור, וזאת בזכות כישוריו המצויינים לתפקיד והוא ממלא את התפקיד בהצלחה רבה קרוב לשלוש שנים.

בדיון בבית המשפט, שבו התירו לפרסום את ההתכתבות, השופט אמר: "דברי העליון משליכים אלינו. ביהמ"ש הורה לבצר את מעמד הזכות לפרטיות, ומפנה לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו. כפי שטען נוה, המדובר בחומר שמוגן בחוק להגנת הפרטיות אף מבלי להדרש לצו שיפוטי וחומר שלשיטתי מצוי בלב לבה של הזכות לפרטיות. על בסיס זה יש להוסיף נדבך של אופן השגת הראיה. הטענה שמדובר בחומר שהושג בשלב הראשוני, לפני העברת החומר למשטרה, בדרך של ביצוע עבירה פלילית הוא נתון שלא ניתן להתעלם ממנו והוא ילווה את הדיונים בתיק זה בכלל המישורים"

"עצם החיטוט בחומרים האישיים, והעברתם לאחרים, שלא לדבר על הפצתם גם לאחר הוצאת צאפ מוסכם מהווה פגיעה למעלה מקיצונית. מלכתחילה תיק זה עובר קשיים וממשיך ועובר קשיים, והבקשות מתעלמות מזכותו הבסיסית ביותר של המשיב 1 לפרטיות... השגת הראיות היה בה כנטען חציית קוים אסורים ופרימת גבולות. אין זה ראוי לאפשר פגיכה מתמשכת בפרטיותו של נוה ועל ביהמש מןטלת חובה להציב שלט עצור", נטען בדיון.