החל שלב ההוכחות במשפט אסון השיטפון: "נכנסנו לנחל והחל גשם"

יהב כהן, אחד הנערים שהצליח להיחלץ מהשיטפון בנחל צפית שבו נהרגו תשע נערות ונער, העיד כי למרות שהחל טפטוף, המדריך, שנאשם בהמתה בקלות דעת, לא שינה את המסלול. "האדמה התחילה לרעוד"

זמן צפייה: 02:37

שלה ההוכחות במשפט אסון נחל צפית החל היום (שני), ולדוכן העדים בבית המשפט המחוזי בבאר שבע עלה יהב כהן, בן ה-20 שבעת האסון היה בן 17 וניצל מהשיטפון. הצעיר תיאר כי כבר לפני כניסת הקבוצה לנחל החל לרדת גשם שלא היה אמור לאפשר את המשך הטיול. לדבריו, "איך שהתחלנו להיכנס לנחל נהיה גשם, שהוא טיפה מתחזק - מטפטוף ממש קל הפך לממש גשם. הדרך הפכה להיות ממש חלקה".

כהן תיאר גם את יום האסון והאירועים שקדמו לו. לדבריו, יום לפני התקרית, היה "יום גשום בצורה חריגה בירושלים. התחלנו לנסוע דרומה. עברנו בכביש והייתה הצפה כשהתקרבנו לאזור שבו טיילנו. לקראת הלילה אספו כמה חבר'ה ושיתפו אותנו שיש חשש לשיטפונות בנחל צאלים".

"אני זוכר שאביב (ברדיצ'ב, מדריך הטיול) היה שם. הוא סיפר שבגלל שיש חשש לשיטפון בנחל צאלים רוצים להחליף מסלול", המשיך כהן. "למחרת בבוקר יצאנו בסביבות השעה 09:00. היה יום די נעים. היא צוות שעדכן שבסביבות השעה 12:00 צריך להתחיל טפטוף, ובסביבות השעה 15:00 הגשם צריך להתחזק ואנחנו אמורים לסיים את המסלול לפני". בשלב אם אחת הנערות שנהרגו החלה לבכות.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

"נסחפנו בשיטפון": השיחה של המדריך למשטרה אחרי אסון נחל צפית

החיסון שפיתחה אסטרהזניקה עם אוקספורד יעיל ב-70% מהמקרים

הרב קניבסקי הורה: לפתוח את כל מוסדות החינוך לבנות

יובל כהאן ואביב ברדיצ'ב
יובל כהאן ואביב ברדיצ'ב | צילום: חדשות 13

"הגענו למכשול בדרך ונוצרו פערים בין האנשים בצעידה. התחלתי לצעוד ואז שמעתי רעש של פיצוץ מאוד חזק, והאדמה התחילה לרעוד. הגשם הפך לגשם זלעפות. שמעתי צעקות מבולבלות - 'שטיפון, לעלות למעלה'. רצנו למעלה. הייתה עוד בחורה שקפאה על הסלע ולא הצליחה לזוז. המים הגיעו לבטן. משכו אותה מלמעלה והיא פותחה את הנתיב. הגענו למקום בטוח והמים התחילו לטפס. טיפסו יותר גבוה והתקשרנו למשטרה ודיווחנו על האירוע. נשארנו שם כמה שעות עד שחילצו אותנו. רק אחרי זה הבנו את גודל האירוע והאסון".

אתמול נחשפה בחדשות 13 הטלפון הדרמטית בין ברדיצ'ב למשטרה, רגע לאחר שהשיטפון סחף את הנחל שבו צעדו החניכים - שיחות שלא נשמעו מעולם קודם לכן. "כמה ילדים חסרים לך כרגע?", שואל נציג המשטרה, "עשרה", השיב לו ברדיצ'ב, "מתוך כמה אנשים?", הוסיף הנציג לשאול, "25", ענה המדריך, שסיפר כי הוא נמצא כרגע בנחל צפית, ואף ניסה לתאר לו במדויק היכן הוא ממוקם, "ליד המסוק שמחלץ כרגע מהנחל, לא יודע לומר".

"עשרת הילדים האלה נכנסו לתוך מים והם נמצאים במים או...?", ניסה נציג המשטרה לברר. "כן, כן, כן", ענה לו ברדיצ'ב. כאן, ביקש הנציג להבין מה בדיוק קרה לנערים, ושאל: "מה, הם נפלו? מה? איך הם...?" "נסחפנו בשיטפון", הסביר לו ברדיצ'ב.

הרוגי אסון השיטפון בנחל צפית | החדשות 13
הרוגי אסון השיטפון בנחל צפית | החדשות 13 | צילום: חדשות 13

בשלב זה, ביקש נציג המשטרה מברדיצ'ב שימסור לו את מספרי הטלפון של הנעדרים - או לפחות של כמה מהם. "כל מספר שאתה יכול לתת, אפילו לא עשרה, חמישה, כמה מספרי טלפונים שאתה יכול לתת". "בסדר, ננסה. כן, ננסה", אמר לו. "אתה ראית את הנפילה בעיניים?", שאל הנציג, והדגיש: "בעיניים ראית את ההיסחפות של כל הילדים?", על כך ענה ברדיצ'ב: "כן".

במהלך חקירתו במשטרה, האשים כהאן את המדריך ואת המדריכה שבשטח באחריות לאסון. במרכז הדיונים בעניינים תהיה, בין היתר, גם ההקלטה הזאת. הסוף הטראגי של הסיפור ידוע - נערות ונער, רגע לפני גיוס, יצאו לטיול באפריל 2018 ולא שבו הביתה.

לפני כחצי שנה הודיעה הפרקליטות לנשיאת בית המשפט כי היא אינה מקבלת את הצעת הגישור, לפיה מנהל המכינה והמדריך יודו בגרימת מוות ברשלנות באסון הנחל. על ההצעה פורסם לראשונה בחדשות 13.

הזירה בנחל צפית
הזירה בנחל צפית | צילום: כבאות והצלה נגב

בשבוע שעבר נשיאת בית המשפט המחוזי הציעה, כאמור, לכאהן וברדיצ'ב להודות בגרימת מוות ברשלנות. התיק של השניים מתנהל בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, ובתחילת החודש החל הליך גישור בין הצדדים, שם, הציעה הנשיאה לשניים להודות בסעיף שהעונש המקסימלי בגינו הוא עד שלוש שנות מאסר, בניגוד לסעיף שבו הם מואשמים כעת - שהעונש עליו הוא עד 12 שנים.

לאחר הפרסום פנו משפחות ההרוגים ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ולפרקליטות וביקשו מהם לדחות את הצעת המגשרת בתיק. "אין להעלות על הדעת כי האסון החמור שקיפח את חייהם של תשע נערות ונער יסתכם בסעיף האישום הקל ביותר בחוק העונשין", כתבו המשפחות. "זהו בדיוק המקרה המחייב את המדינה לדחות בשתי ידיים שיקולי חיסכון מדומה בזמן או ביעילות".

אסון נחל צפית אירע ב-26 באפריל 2018, אז תלמידי המכינה הקדם צבאית בני ציון, יצאו לטיול גיבוש בנחל צפית - למרות התחזיות והאזהרות על מזג האוויר הצפוי, ונקלעו בדרכם לשיטפון. עשרה מהם - תשע נערות ונער אחד, מצאו את מותם בטיול לאחר שנסחפו עם הזרם. נגד ראש המכינה יובל כהאן ונגד ונגד אביב ברדיצ'ב, לשעבר מנהל התוכנית החינוכית של המכינה, הוגש כתב אישום המייחס להם עבירות של המתה בקלות דעת וגרימת חבלה חמורה.