משרדי הממשלה הונחו: היערכו להליכים משפטיים בעניין הקורונה

פרסום ראשון: משרד המשפטים הנחה את יתר המשרדים לתעד את פעולותם לקראת בדיקות משפטיות שייתכנו בעתיד, לצורך הגנה משפטית. "מדי יום מתקבלות החלטות יוצאות דופן בעלות השפעות רוחב עמוקות"

זמן צפייה: 01:01

מגפת הקורונה: משרד המשפטים הנחה את משרדי הממשלה לתעד את פעולותם בעניין נגיף הקורונה לצורך הגנה משפטית לקראת בדיקות והליכים משפטיים שייתכנו בעתיד – כך פורסם הערב (שני) לראשונה בחדשות 13.

בין היתר, הונחו המשרדים לתעד תהליכים שהתבצעו באמצעות היוועדות חזותית. נוסף על כך, כל עובד יתבקש לפתוח תיקייה במחשבו האישי, שם יתעד את כל השיחות וההתכתבויות בנוגע להתנהלות השוטפת בימי המשבר, בדגש על התנהלות שחורגת מסדרי העבודה הרגילים.

לעוד כתבות בנושא:

המערכת שתציג את רמת החשיפה לנגיף: בנט הציג את ה"קורונה מטר"

משרד הבריאות: פרטי הנדבקים בקורונה יועברו לרשויות המקומיות

שר המשפטים אמיר אוחנה
שר המשפטים אמיר אוחנה | צילום: החדשות 13

כל משרד הונחה למנות נאמן שיהיה אחראי על הדבר בדרגי הניהול – מרמת סמנכ"ל. בין היתר, יש לתעד את נושא הישיבה, מתי היא התקיימה, מי השתתף בה ומה תפקידו וכן מה ההמלצות שעלו בוועידה ומה ההחלטות הרשמיות שהתקבלו.

"כידוע, לצורך שמירה על האינטרס הציבורי ובראש ובראשונה על בריאות הציבור מתקבלות מדי יום החלטות יוצאות דופן בעלות השפעות רוחב עמוקות על כלל החברה הישראלית", כתב משרד המשפטים. "אשר על כן, אנו מעריכים כי 'ביום שאחרי המשבר' יתבקשו המערכות השונות לבחון את התנהלות המדינה כדי ללמוד ולהפיק ממנה לקחים. עוד ייתכן, כי גורמים שונים יפתחו בהליכים משפטיים שיעסקו בהחלטות המנהליות שהתקבלו לצורך ניהול המשבר".

אכיפת המשטרה בצל משבר הקורונה
אכיפת המשטרה בצל משבר הקורונה | צילום: דוברות המשטרה

כזכור, מוקדם יותר, הציג שר הביטחון נפתלי בנט את מערכת הבינה המלאכותית "קורונה מטר", שתאפשר מעקב אחרי כל אזרחי ישראל. כדי שהדבר יצא לפועל, נדרשת הסכמת משרד הבריאות להעביר את הנתונים, וכן אישור היועמ"ש.

הטכנולוגיה, שפותחה בשיתוף יחידה 8200 וחברת הריגול NSO, תמפה את מסלוליהם של האזרחים במטרה לאפשר הצלבת נתונים ואיתור ובידוד מהיר של אנשים שהיו במגע עם חולה קורונה.