גנץ לאחר המתקפה של נתניהו: "נותן גיבוי מלא להחלטת היועמ"ש"

יו"ר כחול לבן הגיב לטענות הגורמים בסביבת נתניהו, שקראו לחוות הדעת של מנדלבליט בנוגע למימון המשפט של רה"מ "רדיפה שערורייתית", ואמר כי מערכת האכיפה "תמשיך למלא את תפקידה ללא מורא"

זמן צפייה: 09:57

ברקע חילוקי הדעות בין היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו על מימון הוצאות משפטו, יו"ר כחול לבן בני גנץ כתב היום (שלישי) בחשבון הטוויטר שלו כי הוא "נותן גיבוי מלא להחלטת היועמ"ש ולכל מערכת אכיפת החוק בישראל. הם ימשיכו למלא את תפקידם ללא מורא, במקצועיות ובנחישות. הקמנו את הממשלה לאור משבר הקורונה ובזה יש לעסוק".

מי שעוד יצא להגנת היועץ המשפטי לממשלה היה שר התקשורת יועז הנדל, שכתב: "בדמוקרטיה מותר להתווכח עניינית על כל החלטה של פקיד ציבור, אבל בין זה לבין מתקפה חזיתית על היועץ המשפטי לממשלה ומוסדות המשפט מרחק רב.‬ ‫ובכלל ראוי בעת הזו להתמקד בדיונים שעניינם הוצאות כספיות לצורך התמודדות עם המשבר הכלכלי".

לכתבות נוספות בחדשות 13 >> 

מנדלבליט: נתניהו לא יכול לקבל 10 מיליון שקלים למימון משפטו

שב"כ חשף: כך פעל חזבאללה לגיוס ישראלים לטובת ריגול

נמשכת מגמת העלייה בתחלואה: 714 נדבקים חדשים אובחנו אתמול

מוקדם יותר היום מסר מנדלבליט את חוות דעתו לוועדת ההיתרים בעניין בקשתו של נתניהו לקבל מימון בסך 10 מיליון שקלים להוצאותיו המשפטיות ממקורבו ספנסר פרטרידג. מנדלבליט טען כי הבקשה של נתניהו לא חוקית, ולכן ועדת ההיתרים לא תדון בה. פרטרידג', כידוע, הוא גם אחד מעדי התביעה בכתב האישום נגד ראש הממשלה.

לטענת היועמ"ש, מדובר במתנה אסורה בגלל גובה הסכום שביקש נתניהו ממקורבו, שעומד בניגוד ל"חוק המתנות" אשר אוסר על עובד ציבור לקבל מתנה "באשר הוא עובד ציבור". בנימוקיו של מנדלבליט נכתב כי לא ניתן לקבוע שקבלת סכום כזה מצד פרטרידג' הוא לא בגדר מתנה לעובד ציבור.

בנימין נתניהו
בנימין נתניהו | צילום: רויטרס

לאחר פרסום חוות הדעת, גורמים בסביבת נתניהו מתחו ביקורת נגד מנדלבליט, ואמרו: "ככל שנחשפים מעשיו הפסולים של היועמ״ש בקלטות שהוא מסתיר מהציבור, כך הוא מעצים את הרדיפה השערורייתית שלו נגד ראש הממשלה נתניהו והימין. ניגוד העניינים של היועמש זועק לשמיים. ביד אחת הוא מגיש כתב אישום מופרך נגד ראש הממשלה וביד שנייה הוא עושה הכול כדי לחבל ביכולתו של ראש הממשלה להתגונן מפניו".

לדברי המקורבים, "מנדלבליט מעמיד את ראש הממשלה לדין בהאשמות מופרכות ותפורות שעלו כ-250 מיליון שקלים למשלם המיסים, תוך שימוש באמצעים פליליים כגון סחיטה באיומים של עדים. מנגד מנדלבליט מנסה למנוע בכל דרך מראש הממשלה את זכות היסוד להגן על עצמו בסיוע פרטי שלא עולה למשלם המיסים פרוטה". המקורבים הוסיפו כי "שוב מתגלה שיש חוק אחד לנתניהו וחוק אחר לכל האחרים. כך נראה חקירה פוליטית שמסתיימת בכתב אישום פוליטי. שערוריה".

אביחי מנדלבליט
אביחי מנדלבליט | צילום: רויטרס

כאמור, בפרברואר האחרון ועדת ההיתרים החליטה לקיים דיון מחודש בבקשת מימון הוצאותיו המשפטיות של ראש הממשלה - ובכך מתחה ביקורת מרומזת על החלטת חברי הוועדה הקודמים. חברי הוועדה הנוכחיים רמזו אז כי ההרכב הקודם היה צריך לתת לנתניהו לפחות את הזכות להשמיע בפניהם את טיעוניו. עוד אמרו כי ההחלטה שהתקבלה דאז לא הייתה עניינית.

בנימוקי הוועדה צוין כי "הועדה סבורה כי שינויי הנסיבות המשמעותיים באים לידי ביטוי בעצם הגשת שלושה כתבי אישום אליהם צורפה רשימת עדים המונה מאות עדים וכן למעלה מאלף קלסרים של חומר חקירה, הוועדה נותנת משקל רב לעובדה שבעת הזאת לא ניתן להעריך במדויק את העלויות אלא לשערן כעלויות רבות עד מאוד, על פי מייצגי רוה"מ הערכה היא של כ-10 מיליון שקלים, לכל הפחות".