דן אלדד: מנדלבליט מבקש להדיח אותי כי אני בוחן מידע בעניינו

מ"מ הפרקליט ביקר בחריפות את היועמ"ש, שטען כי אין להאריך את כהונתו, והצהיר: "מהיום הראשון עשה הכול כדי לחבל בעבודתי - אין לי ספק באשר למניעיו". בדיקת המידע החלה עקב פניית חדשות 13

זמן צפייה: 02:31

מ"מ פרקליט המדינה דן אלדד הגיב הערב (חמישי) לדברי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שטען כי אין להאריך את כהונתו בתפקיד, והצהיר: "לפני החג הגיעה ללשכתי פנייה מעיתונאי, העוסקת בעניינו של מנדלבליט. ביקשתי לבחון את החומר הקיים בנושא זה, וממנו עלתה לכאורה תמונה מדאיגה בכל הנוגע לטיפול בעניינו של מנדלבליט. בימים האחרונים עדכנתי את הגורמים הרלוונטיים בדבר כוונתי להעמיק חקר בנושא בטרם אשיב לפנייה".  לדבריו, "אין לי ספק באשר למניעים לבחירה בניסוח האלים והמסולף כלפיי".

עוד טען אלדד: "אמון הציבור במערכת המשפט חשוב מכבודי האישי. על כן, תגובתי, בשלב זה, מצומצמת. בהמשך אגיב לכל טענה, חסרת שחר ככל שתהיה, גם אם היא נכתבה לצערי על ידי היועץ המשפטי לממשלה".

מ"מ פרקליט המדינה המשיך ותקף את היועמ"ש: "מהיום הראשון למילוי המקום עשה אביחי מנדלבליט כל דבר אפשרי על מנת לחבל בעבודתי, ולהפריע לתפקודי התקין. כעת הוא מלין על תוצאות התנהלותו שלו. העובדה שנודע לי על המכתב מהתקשורת, אומרת הכול. היא מלמדת מי פועל ביושרה, ענייניות ודרך ארץ, ומי לא. אף גורם לא הרתיע אותי מעולם מלבצע את שליחותי בפרקליטות ללא מורא וללא משוא פנים, וכך יהיה גם בהמשך".

אביחי מנדלבליט, אמיר אוחנה ודן אלדד
אביחי מנדלבליט, אמיר אוחנה ודן אלדד | צילום: רויטרס, משרד המשפטים

הפנייה שעליה מדבר אלדד היא של כתב חדשות 13 עקיבא נוביק, שפנה לפני חודש וחצי למשרד המשפטים בעניין סגירת תיק מנדלבליט בפרשת הרפז. התיק נסגר אז בלי להכריע לגבי עילת הסגירה. בפנייה נשאל משרד המשפטים בכמה תיקים בישראל לא הוכרעה עילת הסגירה, האם שופטי בג"ץ נחשפו לחומרי החקירה כאשר נקבע רטרואקטיבית שאין אשמה במעשי היועמ"ש, וכן מה הייתה עמדת הפרקליט אלדד כשטיפל אז בחקירת פרשת הרפז.

בסביבתו של אלדד אומרים: "מנדלביט מעניש אותו כי הוא אדם ישר, ומנסה לחסום את חקר הפרשה".

בסביבת היועץ השיבו: "מדובר בשקר וכזב. עמדתו של מנדלבליט מלכתחילה הייתה שיש מניעה משפטית במינויו של דן אלדד. עם הזמן הבנו שזה רק הולך ומחמיר והוא מסתיר דברים מהיועץ. אין פה טיפת קשר לשאילתא שהעביר או לא העביר עיתונאי".

בתוך כך, הערב פורסם לראשונה בחדשות 13 כי יומיים לאחר שהחליט לפתוח בחקירה פלילית בפרשת "המימד החמישי" היה אמור להיפגש מ"מ פרקליט המדינה עם השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, מבלי שיידע את היועמ"ש. לאחר שמנדלבליט גילה על כך הוא זעם על אלדד, שביטל את הפגישה.

השר ארדן הגיב לפרסום: "צר לי לקלקל את הסיפור עם העובדות. כשדן מונה, פנתה לשכתי לתאם פגישת היכרות מקצועית. הפגישה נקבעה למועד רחוק לאחר הבחירות (ל-8.3) ולכן ביקשתי מלשכתי ב-1.3 לבטל את הפגישה והיא בוטלה לבקשתי".

אביחי מנדלבליט
אביחי מנדלבליט | צילום: רויטרס

מוקדם יותר הערב טען היועץ המשפטי לממשלה כי קיימת מניעה משפטית להאריך את כהונתו של דן אלדד כממלא מקום פרקליט המדינה. זאת, לדבריו, בין היתר בשל "כשלים ערכיים ומקצועיים" שהתגלו בעבודתו של אלדד.

"כידוע, טרם מינויו של אלדד לתפקיד הבעתי לפני שר המשפטים את עמדתי כי הוא איננו למלא תפקיד זה. למרבה הצער, עמדתי המקורית רק התחזקה", כתב היועמ"ש במכתב ששלח לנציב שירות המדינה. "בתקופה זו התגלו כשלים ערכיים, מקצועיים וניהוליים בעבודתו. בין היתר, אלדד הסתיר ממני נושאים מקצועיים וארגוניים בהם עסק ופגישות שקיים עם שר המשפטים, וזאת על אף שהנחיית אותו למסור לי עדכון מלא על נושאים אלה. למרות הנחיה זו, מסר לי אלדד דיווחים חלקיים ולעיתים אף לא נכונים".

מנדלבליט המשיך: "גם במישור הניהולי אלדד כשל. מאז כניסתו לתפקיד קיים שיתוק בעבודת הצוות שהיא חיונית בהנהלת הפרקליטות. הכישלון הניהולי המתואר כרוך בפגיעה משמעותית ביכולת התפקוד של המערכת וביעילותה. תפקודו של אלדד הוא כמ"מ פרקליט המדינה הוא לקוי מבחינה ערכית, ניהולית ומקצועית, באופן הפוגע בתקינות עבודתה של פרקליטות המדינה. הותרת מינויו רק תלך ותגדיל את הפגיעה, ותשבש את יכולת המערכת לתפקד".