היועמ"ש על תיקי רה"מ: "אם יהיה אדם מעל החוק - יבואו נוספים"

מנדלבליט התייחס לחקירות נתניהו, דחה את הביקורת על כך שההחלטה בעניינו כבר התקבלה ואמר כי לחץ לא ישפיע על שיקול דעתו. "ניסיון לעשות דה-לגיטימציה למערכות החוק והמשפט"

זמן צפייה: 01:09
היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט התייחס היום (ראשון) לתיקי ראש הממשלה בנימין נתניהו, דחה את הביקורת על כך שההחלטה שתבוא לאחר השימוע כבר התקבלה, וביקר את המתקפות נגד מערכת המשפט. הדברים נאמרו במהלך נאום שנשא מנדלבליט בכנס הרצליה. "בקרב הציבור נוצרה תחושה בדבר קיומו של איום ממשי ומוחשי לביטחון המשפטי במדינה. התחושה הזו נובעת ממספר תהליכים מקבילים, שמשותף להם הוא הניסיון להחליש באופן משמעותי את המוסדות שתפקידם לשמור על הביטחון המשפטי ולהגן עליו. הכוונה היא לפעולות המבקשות לעשות דה-לגיטימציה למערכות החוק והמשפט, פעולות המבקשות לעשות דה-לגיטימציה אישית לבכירים במערכות אלו; וכן, לצבר של יוזמות לשינוי 'כללי המשחק' שלפיהם פועלות מערכות החוק והמשפט, תוך החלשת מעמדם של גופי המשפט ואכיפת החוק, עצמאותם, ויכולתם האפקטיבית להבטיח את שלטון החוק במדינה. לא מדובר עוד על שינוי כזה או אחר בדרכי העבודה של גופי החוק והמשפט או במערך יחסי הכוחות בינם לבין הרשות המבצעת והרשות המחוקקת; אלא בכרסום של ממש", אמר מנדלבליט. "מה שיש כאן זה ניסיון לעשות דה-לגיטימציה למערכות החוק והמשפט, גם באופן מערכתי וגם באופן אישי, והכול כדי לשנות את כללי המשחק, באופן שיפגע בעיקרון הבסיסי ביותר של השוויון בפני החוק", אמר מנדבליט. "מדובר בתהליך הרסני לביטחון המשפטי של כל אזרח ואזרח במדינה. אם יהיה אדם אחד מעל החוק, אחריו יבואו גם אחרים". לעוד כתבות בנושא: מנדלבליט לסמוטריץ': "מקווה שההאשמות יתחלפו בשיח ענייני" גנץ בכנסת: "שלטון החוק לא מעניין כלל את העומד בראשות הממשלה" אוחנה: "לא מגיע לכאן בטנק; ויכוחים פוליטיים – מקומם בכנסת"
אביחי מנדלבליט, היועץ המשפטי לממשלה, בכנס הרצליה
אביחי מנדלבליט, היועץ המשפטי לממשלה, בכנס הרצליה | צילום: חדשות 13
מנדלבליט התייחס לתיקי נתניהו ולשימוע שצפוי לעבור ראש הממשלה בחודש אוקטובר הקרוב. "שמעתי שיש כאלו שכבר יודעים, לפניי כמובן, איזו החלטה אקבל בסוף השימוע", אמר. "ולא רק זאת, הם גם יודעים שההחלטה הזו תתקבל לשיטתם שלא מטעמים ענייניים: לא לאור הראיות והדין, אלא בגלל לחצים כאלה ואחרים שמופעלים עליי כביכול. ולכן הם טוענים מראש שאין להתייחס ברצינות להחלטה שאקבל, אלא יש לפעול בכל דרך כדי לסכל ולחסום אותה, בלי למצות את ההליך הפלילי כמקובל ביחס לכל חשוד במדינה. מי שטוען כך – מבקש למעשה לשנות מעיקרון השוויון בפני החוק. צריך לפזר את מסך העשן, ולהתייחס לדברים כהווייתם. מובן ששום לחץ לא יכול ולא ישפיע על החלטותיי שיתקבלו אך ורק לפי הראיות והדין. מה שיש כאן זה ניסיון לעשות דה-לגיטימציה למערכות החוק והמשפט, גם באופן מערכתי וגם באופן אישי, והכול כדי לשנות את כללי המשחק, באופן שיפגע בעיקרון הבסיסי ביותר של השוויון בפני החוק. מדובר בתהליך הרסני לביטחון המשפטי של כל אזרח ואזרח במדינה. כי אם יהיה אדם אחד מעל החוק, אחריו יבואו גם אחרים", אמר. היועמ"ש המשיך לבקר את המתקפות נגד בית המשפט העליון והפרקליטות ואמר כי "הביטחון המשפטי הוא חלק מהחוסן הלאומי, וכאשר הוא נמצא תחת מתקפה - זה אינטרס ראשון במעלה להיאבק בכך".