בג"ץ לממשלה: יש לקדם את מינוי המפכ"ל "במהירות הראויה"

השופטים הוציאו צו מוחלט לממשלה, ודרשו לפעול בהקדם למען איוש התפקיד הבכיר. זאת, לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה ביקש להוציא צו על תנאי שיביא לקידום המינוי

זמן צפייה: 01:43

שופטי בג"ץ הוציאו הערב (חמישי) צו מוחלט לממשלה, ודרשו לקדם את מינוי המפכ"ל. "חלפו שנתיים מאז הסתיימה כהונתו של המפכ"ל הקודם", נכתב בצו. "נוכח את ניתן הצו שמורה למשיבים לפעול להבאתו של מועמד לתפקיד המפכ"ל בפני הוועדה המייעצת לממשלה לעניין מינויים לתפקידים בכירים, במהירות הראויה".

בתוך כך, שר המשפטים אבי ניסנקורן מקיים התייעצות באשר להבאת להצבעה בממשלה את מינויו של עו"ד עמית איסמן לפרקליט המדינה. זאת, בעקבות התבטאויותיו השנויות במחלוקת - כך פורסם הערב לראשונה בחדשות 13.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

המדינה על בקשת רה"מ לביטול כתב האישום: "טענות משוללות יסוד"

לקראת הבחירות: לפיד ויעלון לא צפויים לרוץ יחדיו

גורם במערך הסייבר של "שירביט": "ייתכן שהתוקף ממדינת אויב"

אביחי מנדלבליט
אביחי מנדלבליט | צילום: רויטרס

לפני כשבועיים פנה היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לבג"ץ, וביקש להוציא צו על תנאי לממשלה שיביא לקידום מינוי מפכ"ל המשטרה. זאת, לאחר שכבר כשנתיים אין מפכ"ל קבוע, בעוד ניצב מוטי כהן משמש כממלא המקום. שר הביטחון בני גנץ אמר בתגובה לפניית מנדלבליט כי "אי אפשר להשאיר מדינה בהמתנה - קורא למנות מפכ"ל ופרקליט מדינה, ולהשלים את כל המינויים בהקדם האפשרי".

בפנייתו כתב מנדלבליט כי "הסכמות קואליציוניות, כמו גם מחלוקות קואליציוניות, אינן יכולות לגבור על חובת הממשלה והגורמים המוסמכים לפעול לאיוש משרות בכירות במינויי קבע". עוד נכתב בפנייה כי היועץ סבור שאם לא הוצג נימוק שיצדיק את העיכוב במינוי המפכ"ל, יש להביא מועמד לתפקיד ב"מהירות ראויה".

שבועיים לפני כן פנה היועץ המשפטי לממשלה לבג"ץ וקבע כי "אין מנוס מהוצאת צו על תנאי לממשלה ולראש הממשלה בנימין נתניהו - שיסבירו מדוע לא ממנים מנכ"ל קבוע למשרד המשפטים". זאת לאחר ששבועיים לפני כן הודיע מנדלבליט במכתב ששלח לראש הממשלה בנימין נתניהו כי אין הצדקה לעיכוב מינוי הבכירים בשירות הציבורי. כמו כן, מנדלבליט הבהיר כי ככל שמינוי הבכירים ימשיך להתעכב, הוא יתקשה יותר להגן על התנהלות הממשלה בבג"ץ.

"אי נקיטת צעדים בהקדם האפשרי לקידום מינויים הולכת ומעצימה את הפגיעה הקיימת כבר עתה בתפקוד ויציבות שירות המדינה", כתב היועץ המשפטי לממשלה. "אבקשכם לפעול ללא דיחוי לקידום מינויי קבע למשרות הבכירות בשירות המדינה - ככל שקיים טעם ענייני לעיכוב, אודה להבהרתו על מנת שניתן יהיה להידרש לכך".