משפט אלאור אזריה: "צה"ל יודע שאנחנו נזכה בערעור"

לאחר הרשעתו, התייצב היום אלאור בבית הדין הצבאי שבבסיס הקריה לקראת פתיחת שלב הטיעונים לעונש

לאחר שבית הדין הצבאי בבסיס הקריה הרשיע פה אחד את סמל אלאור אזריה בהריגת המחבל המנוטרל בזירת הפיגוע בחברון ובהתנהגות שאינה הולמת, היום (שלישי) נפתח שלב הטיעונים לעונש. בדיון מציגים אנשי התביעה וההגנה יציגו טיעוניהן בנוגע לעונש שייגזר על אזריה. רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת עם פתיחת הדיון, ההגנה ביקשה לזמן לחקירה את מח"ט כפיר גיא חזות, בטענה כי פנייתו לאביו של אזריה מהווה שיבוש הליך משפטי קשה ביותר. התביעה, מצדה, דחתה את הבקשה, וגם השופטת קבעה כי היות וההקלטה נחשפה לאחר מתן הכרעת הדין, היא אינה רלוונטית. אביו של אלאור, צ'ארלי אזריה, סיפר בדיון את השתלשלות האירועים שהסתיימה בשיחה עם המח"ט. "הוא התקשר אלי יום אחד ב-23:00 בלילה, וקבענו להיפגש למחרת בצריפין", שחזר אזריה. "הגיע אלי ג'יפ אזרחי. הרגשתי שעושים לי 'כיפה אדומה'. לקחו אותי לאיזה פרוזדור ואז נפגשנו. אני מרגיש שהם מנסים לשכנע אותי לא להגיש ערעור כי הם יודעים שכל התיק המגוחך הזה סירס את צה"ל. הרגשתי שדוחקים אותי לוותר על הסניגורים שלי. הם יודעים שאנחנו נזכה בערעור ולכן ניסו לדחוק בי לוותר".
אלאור עם הוריו לאחר ההרשעה
אלאור עם הוריו לאחר ההרשעה | צילום: (פלאש 90 / מרים אלסטר)
"היות ולא סמכתי על הצבא, הגעתי כבר מצוייד ותיעדתי את כל הפגישה", המשיך אזריה. "אני מבקש מבית הדין - העונש שקיבל אלאור ובני המשפחה מספיק ודי. אלו 10 חודשים שהמשפחה עוברת התעללות נפשית ופיזית במשפחה". מלבד השיחה שקיים מח"ט כפיר עמו, אזריה ציין כי במהלך חודשי המשפט חוותה המשפחה סבל רב. "אשתי ירדה 38 קילו, אני קיבלתי שבץ ואיבדתי את היכולת שלי ללכת עצמאית", אמר. בנוסף טען כי משפחתו החלה לספוג איומים. "מתחילת המשפט אנחנו מקבלים איומים בטלפון שרק חמאס ייתן את הדין והוא יחסל את אלאור".  "החליפו את צוות ההגנה" בשבוע שעבר פורסם בחדשות 2 כי התביעה הצבאית צפויה לדרוש מבית הדין עונש של 3-5 שנות מאסר. ההתלבטות של התביעה האם לכוון לרף הגבוה או הנמוך של הענישה נובעת מהאמירות הקשות של בית המשפט נגד אזריה ומהעובדה שלא הביע חרטה על המעשה, אך מצד שני מנסה לתחשב בגזרה הקשה בה שירת ואת העובדה שאין עוררין בפרקליטות על היותו חייל מצטיין. למרות הדרישה של התביעה לעונש חמור יחסית, כתבנו ניר דבורי חשף לראשונה כי מח"ט כפיר נפגש באופן חשאי ומתווך עם צ'ארלי, אביו של אלאור, במטרה להוריד את גובה הלהבות ולייצר אמון בין הצדדים - ולבדוק אפשרויות לסייע לאזריה לאחר שהורשע. לאחר שבדובר צה"ל הכחישו מכל וכל את פרטי הפרסום, צוות ההגנה פרסם את הקלטת הפגישה. מההקלטה עולה כי אל"מ חזות הציע למשפחת אזריה לשקול לוותר על ערעור וגם לשקול להחליף את צוות ההגנה – מה שיכול לאפשר בהמשך התחשבות בחייל, המתקת עונשו ואפילו חנינה בעתיד. "שיבוש חמור ביותר של הליכי משפט" עו"ד יורם שפטל, שצורף לאחרונה לצוות ההגנה, אמר כי קיום השיחה בין מח"ט כפיר לאביו של אלאור מהווה שיבוש חמור של הליכי משפט. "להשפיע על נאשם לא לערער בפסק דין שניתן בעניינו זה השיבוש החמור ביותר של הליכי משפט", טען.
שלב הטיעונים במשפט אזריה נפתח
שלב הטיעונים במשפט אזריה נפתח | צילום: (עזרי עמרם)
עורך הדין שפטל טען כי בערעור המתוכנן צוות ההגנה לא מתכנן להציג טיעונים או ראיות חדשות, ולטענתו העליון יקבל את טענות הסניגורים שלדבריו "לימדו סנגוריה מצוינת על אזריה". שפטל טען כי טענות שהוצגו במחוזי יתקבלו בעליון. "אותן הטענות שנידחו בבית הדין הצבאי המחוזי, יש להם את כל הסיכוי להתקבל בערעור - משום שפסק הדין מנותק מהעובדות שבתיק". מצה"ל נמסר בתגובה לפרסום במהדורה כי "דובר צה"ל מבקש להבהיר כי לא יפרט את תוכן הפגישה שהתקיימה בין משפחתו של סמל אלאור אזריה ומפקדו, אך מכחיש את הפרסום השגוי בחדשות 2 כאילו הוצעה הצעה באשר להקלה בעונש או ביחס לערעור או כהתערבות אחרת כלשהי בהליך המשפטי. דובר צה"ל מבקש להדגיש כי סמל אלאור אזריה זכאי להליך משפטי נקי וחף מלחצים ומטופל על ידי מפקדיו באופן שוטף כמו כל חיילי צה"ל".
ערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירהערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירה

      app-store-buttongoogle-play-button

      © כל הזכויות שמורות לחברת רשת מדיה בע״מ